Günlük Yatırım Stratejisi – 09.08.2011

Piyasa Stratejisi
Dün küresel borsalarda yaşanan sert kayıpların ardından, bugün Asya piyasalarında da satışlar hız kesmedi. Gerekli müdahalelerin geciktiriliyor olması tansiyonun daha da artmasına neden oluyor. Piyasaların gözü bu akşam sonuçlanacak FED toplantısında olacak. FED’in piyasaları sakinleştirmek adına sözlü telkinlerde bulunacağına zaten kesin gözüyle bakılıyor. Ancak sözlü müdahaleden çok somut adımların atılması daha büyük önem arz ediyor. FED’in bugünkü toplantısında yeni bir parasal gevşeme yönünde karar alabileceği ve tahvil alımlarına başlayabileceği seçenekler arasında yer alırken, piyasalarda devam eden satışlar FED’in alacağı önlemlerden çok Avrupa Merkez Bankası’ndan güçlü kararlar beklendiğini gösteriyor. FED ne yaparsa yapsın çözüm Avrupa Merkez Bankası’nın elinde.

Dün ECB’nin İtalya ve İspanya tahvillerine gerçekleştirdiği alımlar piyasalarda pozitif etki yaratsa bile piyasalardaki endişeleri dindirmedi. Her başarısız müdahale, piyasaları daha fazla ümitsizliğe itti. Rekor düşük seviyelere düşen ABD tahvillerini FED’in alması piyasalardaki endişeleri dindirmeyecektir ama tepkinin bahanesi olabilecektir. Esas sorun Avrupa’dır. ECB, İtalya ve İspanya tahvil faizlerini ciddi düşüşler yaratacak alımlar yaptığı taktirde piyasalarda dönüş gerçekleşecektir. Yani bugün FED durdurabilir, ECB belirsiz bir zamanda döndürebilir. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın dün ekonomi kanalarında değerlendirmelerde de FED ile ECB’nin piyasalara likidite vermesi durumunda bir önceki politikaya geri dönüş yapacaklarını belirtti. Dünya ekonomisi piyasalarda yaşanan dalgalanma ile birlikte bir ekonomik daralmaya gidiyor. Her başarısız ve zayıf müdahaleler piyasalardaki endişeyi artırıyor. FED’in bu akşamki toplantısının piyasaya olan müdahalenin gücü ile alakalı olacak. %17’lik düşüş sonrasında dönüş beklentimiz olan 52.500 gibi önemli bir desteğinin hafif altında bir kapanış gerçekleştik. 52.500’ün altında kapanmasına rağmen, 52.500 desteği beklentimizi ve orta vade 46.500 beklentimizi koruyoruz. Kısa vadeli tepkinin yaklaştığını düşünüyoruz.

İMKB Stratejisi
İMKB, 51.687-55.944 aralığında hareket etti ve %7,08 düşüş ile 52.283 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. İşlem hacmi 3 milyar TL seviyesindeydi. Son bir yıla yakın yatay trend bozuldu ve düşen trend başladı. 52.500 önemli destek noktamıza yakın bir noktada kapattık. Artık destek seviyelerin haricinde işlem hacminde daralmanında takip edilmesi de gerekmektedir. İMKB tarihinde en büyük düşüşlere bakıldığında bile blok satışlar görülmemiştir. Bu yüzden bir tepki gerçekleşmeden, yeni büyük bir satış beklenmemeli. Kısa vadeli tepki yaklaşmış olabilir.

VOB Stratejisi
İMKB 30 gösterge kontrat 63.050-68.600 aralığında hareket ederken 2,44 milyar TL işlem hacmi ile 64.150 seviyesinden kapandı. 65.200 desteğimiz dün gün içi tutunsada kırıldı.  65.200’ün kırılması ile birlikte kırılganlık daha fazla arttı. Düşen trend biraz daha dik açılı olacaktır. 65.200’ün üzerine çıkılması tepki başlangıcıdır. 60.000 beklentimizi korumak ile beraber kısa vadeli aşırı satım bölgesinde bir tepki olasılığının arttığını düşünüyoruz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Xu030 Yorumu

Sazan sadece bir kez yazsın. Xu030 açısından, yükselişin 110.000-112.000 bandına kadar çıkmasını , sonrasında 98.000-100.000 …

xu030 da haftalık sinyaller

xu030 da haftalık sinyaller, son sinyal çukurda kalmış, … asla kalmaz, örneklerde görüldüğü üzere bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir