Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Borsa Analiz / Gelişmekte olan ülke borsalarında ‘Wall Street’ depremi

Gelişmekte olan ülke borsalarında ‘Wall Street’ depremi

Gelişmekte olan ülke borsaları Wall Street’deki satış baskısının arkasından 17 ayın dip seviyesine geriledi.

Gelişmekte olan ülke borsaları büyümeye ve ABD borsasındaki uzun soluklu yükselişin geleceğine ilişkin endişelerin yatırımcıların risk iştahını zedelemesiyle 17 ayın dip seviyesine gerileyerek küresel hisse senetlerindeki düşüşe katıldı.

ÇİN HİSSELERİ 4 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Çin ve Hong Kong hisse senetlerindeki satış dalgası, ABD hisselerindeki satışın arkasından bugün derinleşti. Tecim savaşının sürmesi de Çin varlıkları üstünde baskı oluşturuyor.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 5 düşerek 4 senenin en düşük seviyesine geriledi. Yuan, yüzde 0.1 düşerek 15 Ağustos’tan beri en düşük seviyesine yöneldi.

Gelişmekte olan ülkeler MSCI endeksi Tayvan ve Cenup Kore’deki sert kayıpların yanı sıra Çin hisselerindeki düşüşle ortalama yüzde 3 geriledi.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

JAPONYA HİSSELERİ MARTTAN BERİ EN SERT DÜŞÜŞÜ YAŞADI

Nikkei 225 Endeksi mart ayından beri Japonya hisselerindeki düşüşle en fena günü yaşadı. Nikkei’nin volatilitesi son sekiz ayda yüzde 40 terfi etti. Japonya hisseleri teknoloji ve telekom hisseleri öncülüğünde düştü.

Japonya’nın iki ana hisse senedi endeksi yüzde 3.5 ile marttan beri en fena düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. Yatırımcıların, ABD ve Çin arasındaki tecim gerilimi ve Fed faiz artırımı beklentilerini değerlendirmesi Japonya hisselerinin kayıplarında etkili oldu. 

Tokyo’daki Nomura Securities stratejisti Juichi Wako, “ABD hisselerindeki düşüş, uzun vadeli faizlerdeki sıçrama, ABD – Çin arasındaki ticari geriliminden meydana gelen kaygı ve bilanço sezonundan ilkin yatırımcıların davranışlarında ölçülü yaklaşımı şeklinde birçok sebep bir araya geldi.” dedi.

8 ŞUBAT’TAN BU YANA EN BÜYÜK DÜŞÜŞ

S&P 500 endeksi ve Dow Jones endeksi ABD tahvil getirilerindeki artış, faiz oranlarının artırılmasına ilişkin endişeler ve ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz oranlarına ilişkin açıklamasıyla 8 Şubat’tan bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

New York borsasında sert düşüş!

New York borsasında endeksler günü sert düşüşle tamamladı. Dow Jones Endüstri Endeksi 545,91 puan (yüzde …

New York borsasında zelzele!

New York borsasında endeksler günü sert düşüşle tamamladı. Dow Jones Endüstri Endeksi 831,83 puan (yüzde …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *