Gelişen Piyasalarda İşler İyi Türkiye Cazip

İç Piyasa

Çift haneli büyüme rakamı ile bütçe rakamlarının oldukça iyi olmasının etkisi büyümenin yılı beklentilerin daha da yukarısında bitirmesini sağlayacak. %6 civarındaki büyümenin olumlu bütçe rakamlarının sonucu seçimler öncesinde hükümete bütçe hedeflerini bozmadan harcama olanağı veriyor.


Global Piyasalar

Avrupa’da bankaların sermaye ihtiyacı konuşuluyor. Alman bankalarının 100 milyar Euro’dan fazla sermaye ihtiyacı 1 trilyon Euro’dan fazla kredinin geri çekilmesini gerektirecek, ya da bankalara bu kadar kaynak verilecek. Bu sadece Avrupa’nın en sağlam bankacılık sektörüne sahip Almanya’nın ihtiyacı iken diğer ülkelerin düşünülmesi bile ürkütüyor.

Türkiye’nin kredi notlarının artması derecelendirme şirketlerinin açıklamaları ile eskisinden daha yakın görünüyor. Bu durum hem TCMB’nin hem de hükümetin maliye politikalarını kolaylaştırıyor. Yabancı yatırımcıların iştahı zaten gelişen piyasalar üzerinde iken Türkiye’nin notunun da artacak olması yatırım yapılabilir kategorisine ulaşan bir Türkiye’nin satın alınmasını sağlıyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Günlük BültenGünlük Bülten – 22 / 6 / 2012

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba1’e yükseltmesinin ardından TCMB’nın hamlesi piyasaları olumlu etkiledi. …

VOB BülteniVOB – 22 / 6 / 2012

IMKB-30 Haziran kontratı : Perşembe günü 71.800-74.000 fiyat aralığında işlem görerek günü 73.600 uzlaşma fiyatından …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *