ESAY.RUL-Fx-en zayıf halka kim?

Bilindiği üzere, malum küresel ekonomik kriz, ABD’de başladı ve o gün bugündür pek çok platformda “ABD’nin batışı” üzerine senaryolar yazılıyor hatta bunlar yer yer sevinç çığlıklarına dönüşüyor. Peki gerçekte ne oluyor, gerçekten ABD çöküşe mi gidiyor? Bu konu hakkında çok boyutlu ve oldukça teorik şeyler yazılabilir ama bu topiğin iddiası, öngörülerini E=mc2 basitliğinde anlatmak olduğuna göre biz farklı bir yöntem izleyelim. Bazı seçilmiş para birimlerinin haftalık olarak USD karşısındaki değişimini inceleyelim. buyrun manzara

1) İlk gruba ABD nin komşularının para birimleri olan Kanada Doları ve Meksika Pezosunu alalım.


Görüntü gayet net..Ekonomileri ABD ekonomisine, komşu olmaları vesilesi ile herkesten çok daha bağlı olan bu ülkelerin para birimleri, ABD nin krizi nidalarının başlangıcında USD ye karşı değer kazanmış ancak bir süre sonra kazın ayağı görülmüş yani ABD nezle ise komşuları bir süre sonra zatürre olur gerçeği kendini göstermiş. Sözün özü bu grubun en zayıf halkası ABD değil.

2) Her krizde kaçılacak para birimi olarak görülmüş olan CHF ve elit! isviçrenin durumuna bakalım.

Artık krizlerin para birimi olarak görülmediği açık. Bu ayrı bir yazının konusu olabilir ama burda da zayıf halka USD değil.

3) Gelişmekte olan ülkelerden bazılarının para birimleri (PoLoNya, HUngaryForint


zayıf halka konusunda yorum yapmaya bile gerek yok

4) Diğer bazı gelişmiş ülke para birimleri (GBP, JPY)

USDJPY de olası bir TOBOya dikkat edilmeli. GBP ise zaten krizi en derinden hisseden ülkelerin başında geliyor.


Tüm görüntünün toplamı şunu der;

Amerika Birleşik Devletleri hala en güçlü halkadır. USDye rezerv para veya diğer anlamlarda rakip olabilecek herhangibir para birimi mevcut değildir. Kriz ABD de başlamıştır ve önce orada bitecektir. Krizin görece geç etkilediği ülkelerde toparlanma çok daha zor olacaktır.

Rezerv para hikayesi ve reel politik teorisini bir kenara bırakırsak, elindeki para ve sermaye piyasası enstrumanları ile oynayarak krizi yönetme şansı hiç bir ülkede olmadığı kadar ABD de vardır. Ancak bu durum herşeyi kolaylıkla yönetebileceği anlamında değildir. Kötünün en iyilerinden biridir. Kapitalist sistemin kalbi de beyni de orda atmaktadır. Kalp ve beyin hassasiyetle koruncaktır, kalp ve beyin ölmeden de bu sistem ölmeyecektir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

GBP/USD Sterlin Günlük Analizi

Sterlin dün hafif düşüş ile güne başlarken öğlen saatlerinde merkez bankasın enflasyon raporunun açıklanması ve …

Dolar TL ve Cari Açık Forex Analiz

TCMB tarafından açıklanan son cari açık verilerine göre, Aralık Ayında ülkemizde cari açık 4.66 Milyar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir