Sayfa 5/75 İlkİlk ... 345671555 ... SonSon
892 sonuçtan 49 ile 60 arası

Konu: Metastock Ogreniyoruz

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Yukarıdaki çözümden, basit bir sistem nasıl tasarlanıra geçersek; kafanıza göre bir boğa piyasası tanımı yapın kafanızdan. Mesela son 4 barın en düşük değeri, son 8 barın en düşüğünün altına düşmüyorsa boğa piyasası sürüyor dersiniz. Bu tek başına bir sistemdir ama bunu sadece anlaşılması açısından örnek veriyorum
    yani;

1nci ADIM;

AL: IF(LLV(L,4)>LLV(L,8),1,0) =1
    SAT : IF(LLV(L,4)>LLV(L,8),1,0) =0

bu yaklaşım, 1nci kuşak sistemlerin alfabesinin anlaşılması için önemlidir..

2. The Following 5 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür

Yazık..bir topik daha ölüyor..Öğrenmekten ziyade hazıra konmak daha cazip geliyor sanırım insanlara...Neyse, ben Bay SAZAN'ı topik süsü verilmiş bu ağda bol bol sömürürüz diye düşünmüştüm ama öyle olacak gibi durmuyor..Neyse ben özelden taciz edeceğim mecburen by sazanı

4. The Following User Says Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.610
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.648
    Toplam Teşekkür
    494 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Astatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazık..bir topik daha ölüyor..Öğrenmekten ziyade hazıra konmak daha cazip geliyor sanırım insanlara...Neyse, ben Bay SAZAN'ı topik süsü verilmiş bu ağda bol bol sömürürüz diye düşünmüştüm ama öyle olacak gibi durmuyor..Neyse ben özelden taciz edeceğim mecburen by sazanı
    Sn Astatin sistem işi bence beste yapma işi gibi.

Nasıl her notaları öğrenen beğenilen beste yapamazsa herkes iyi sistem yapamaz.

Buna rağmen uydur kaydır bişeyler yapmaya çalışıyoruz...
    İnsanlar geleceği bilemez, düşündüğünü veya duyduğunu değil gördüğünü trade et, terse giderse stop yap.
    ---------------
    Burada yer alan bilgi ve yorum yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, hele al-sat tavsiyesi hiç değildir.

6. The Following User Says Thank You to hilmi For This Useful Post:

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür
    3.523 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı hilm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alım ve satım şartı şeklinde yazarsanız deneriz...
    Cross( (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ), opt2) OR Cross( (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ), opt3)
    alım satım şeklinde ya işte :

AL:
    Cross( (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ), opt2) OR
    Cross( (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ), opt3)

SAT :
    Cross( opt2, (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) )) OR
    Cross( opt3, (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ))
    Pozsiyon yok ama ruh halim kısa ve orta vade vade beklentimi gösterir.
    AL SAT tavsiyesi olarak algılamayın. Ben ki 3-4 yıllık bir amatörüm. Siz üstadlara bakın!
    Bir hatam olursa affola, sizi rahatsız eden bir mesajım olursa özel mesaj atın sileyim.

8. The Following User Says Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.610
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.648
    Toplam Teşekkür
    494 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı VOBiX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alım satım şeklinde ya işte :

AL:
    Cross( (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ), opt2) OR
    Cross( (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ), opt3)

SAT :
    Cross( opt2, (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) )) OR
    Cross( opt3, (( ( RSI( opt1 ) - LLV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) / ( ( HHV( RSI(opt1 ) ,opt1 ) ) - LLV(RSI(opt1 ),opt1 ) ) ) ))
    opt1 2-20 opt2 0-100 opt3 0-100 arasında Vob030 saatlik grafikte yılbaşından bu yana işlem yapmıyor...

Formülleride 2 kez kopyaladım...
    İnsanlar geleceği bilemez, düşündüğünü veya duyduğunu değil gördüğünü trade et, terse giderse stop yap.
    ---------------
    Burada yer alan bilgi ve yorum yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, hele al-sat tavsiyesi hiç değildir.

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

Mesela bir formuldeki n değerinin sabit olmamasını istiyorum. Diyelim RSI>70 ise n=15 olsun, yok RSI<70 ise n=25 olsun. Bunu nasıl yazarım, Sanırım IF komutu ile yazmam lazım ama başaramadım bir türlü...

11. The Following User Says Thank You to enorton For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    92
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    11
    Toplam Teşekkür
    8 Yazısı Teşekkür aldı

Arkadaşlar birşey sormak isitiyorum RSI uyumsuzluk bulan formül vardı neydi bilen varmı?

13. The Following User Says Thank You to ATL For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.536
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    10.046
    Toplam Teşekkür
    3.420 Yazısı Teşekkür aldı

---RSI(25)+Stoch(29,18)+Mo(100),trix(10) şeklinde bir sistem olsa...opt degerlerini belirlemek için şöyle yapsam;

RSI(opt1)+Stoch(opt2,opt3)+Mo(opt4),trix(opt5) olur mu....
    --birde 5 dak lıkta çok iyi olan opt degerler,15 dak,60 dak ,vs. de de en iyi degerler olacak diye birşey yok herhalde...mantıken 5 ve 15,60 daknın aynı sistemde opt. degerleri farklı olması lazım .değil mi..

15. The Following User Says Thank You to abka For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.536
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    10.046
    Toplam Teşekkür
    3.420 Yazısı Teşekkür aldı

mesela 5 daklığa göre en ideal opt degerleri bulduk...bu opt degerleri belli aralıklarla(mesela ayda bir) test ederek balans ayarı yapmak lazım mı... yoksa ,opt degerler zamanla değişmez mi.

17. The Following User Says Thank You to abka For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    1.405
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.394
    Toplam Teşekkür
    771 Yazısı Teşekkür aldı

Standart her periyodun optimum değeri farklı çıkar

Alıntı abka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ---RSI(25)+Stoch(29,18)+Mo(100),trix(10) şeklinde bir sistem olsa...opt degerlerini belirlemek için şöyle yapsam;

RSI(opt1)+Stoch(opt2,opt3)+Mo(opt4),trix(opt5) olur mu....
    --birde 5 dak lıkta çok iyi olan opt degerler,15 dak,60 dak ,vs. de de en iyi degerler olacak diye birşey yok herhalde...mantıken 5 ve 15,60 daknın aynı sistemde opt. degerleri farklı olması lazım .değil mi..
    her periyodun optimum değeri farklı çıkar 5m 10m 1h hepsini ayrı ayrı test etmeniz lazım.

ayrıca optimum değerler tabiki geçen zamanla birlikte değişir.

optimum değerde aslında bir fenomen şöyleki,

diyelimki 2007 yılında trendler genelde uzun vadeli olsun, bu dönem içinde yapılacak testler sonucunda büyük optimum değerleri çıkar

2006 yılı da kısa vadelerin trendlerin ve yatay piyasanın hakim olduğu olduğunu varsayalım bu dönemi çin yaptıracağınız testler ilkine kıyasla daha küçük opt. değerleri çıkar.

19. The Following 3 Users Say Thank You to traderx For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür

Alıntı traderx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her periyodun optimum değeri farklı çıkar 5m 10m 1h hepsini ayrı ayrı test etmeniz lazım.

ayrıca optimum değerler tabiki geçen zamanla birlikte değişir.

optimum değerde aslında bir fenomen şöyleki,

diyelimki 2007 yılında trendler genelde uzun vadeli olsun, bu dönem içinde yapılacak testler sonucunda büyük optimum değerleri çıkar

2006 yılı da kısa vadelerin trendlerin ve yatay piyasanın hakim olduğu olduğunu varsayalım bu dönemi çin yaptıracağınız testler ilkine kıyasla daha küçük opt. değerleri çıkar.
    maalesef öyle..her dönemde mükemmel olan bir sistem yoktur

21. The Following 2 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.610
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.648
    Toplam Teşekkür
    494 Yazısı Teşekkür aldı

Matriksten aldığım 5 dakikalık verilerde 13.03.2009 saat 16.00 da VOB030 da 1.638 gibi tuhaf bir veri oluştu.

Geçenlerde de buna benzer bir şey olmuştu matriksi yeniden kurarak gidermiştim. Fakat bu seferde elimdeki eski verileri kaybediyorum.

Sadece söz konusu yanlış veriyi metastockta silebilirmiyim ?
    ---------------

23. The Following User Says Thank You to hilmi For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri