Sonuçlar: VoB İle Barışıkmıyız ?

Katılımcı sayısı
141. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet barışığım , kurallara uyuyorum ve mutluyum..

79 56.03%
  • Hayır barışık değilim , kurallara uymayı bırakın , stop loss bile yapamıyorum

62 43.97%
Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
38 sonuçtan 25 ile 36 arası

Konu: Vob ile Barisik Olmak

Teşekkür Teşekkür 
    17
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    59
    Toplam Teşekkür
    28 Yazısı Teşekkür aldı

Merhabalar. Soruları bu başlık altında toplayayım bari. Öncelikle hisseden vob a yeni geçmiş bulunmaktayım. Hiç işlem yapmadım. 340 hisse ile boguşmak beni bogdu haliyle. İlk olarak verileri anlık olarak nereden izleyebilirim yada izleyebilirmiyim. Hiç bir kaynak bulamadım. Garanti e traderda vermiyor. Zira ordan işlem yapıyorum. İkinci olarak Günlük tradelerde saatlik grafiklermi yoksa 5dklık grafiklermi kulanmam daha dogru olur başlangıçta. 5dk.lık grafikler çok aşırı işlem yaptırcak gibi gözüküyor ama her an herşey olabilir mantıgı ile ordanda takip etmeyi planlıyorum. Ne yapmalıyım?

Teşekkür Teşekkür 
    3.797
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.236
    Toplam Teşekkür
    358 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı darklys Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Soruları bu başlık altında toplayayım bari. Öncelikle hisseden vob a yeni geçmiş bulunmaktayım. Hiç işlem yapmadım. 340 hisse ile boguşmak beni bogdu haliyle. İlk olarak verileri anlık olarak nereden izleyebilirim yada izleyebilirmiyim. Hiç bir kaynak bulamadım. Garanti e traderda vermiyor. Zira ordan işlem yapıyorum. İkinci olarak Günlük tradelerde saatlik grafiklermi yoksa 5dklık grafiklermi kulanmam daha dogru olur başlangıçta. 5dk.lık grafikler çok aşırı işlem yaptırcak gibi gözüküyor ama her an herşey olabilir mantıgı ile ordanda takip etmeyi planlıyorum. Ne yapmalıyım?
    Hiç bulaşma bence.
    Bir mum,diğer bir mumu tutuşturmakla
    Işığından bir şey kaybetmez
    Hz.Mevlana

3. The Following 2 Users Say Thank You to V.O.B For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    42.020
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.003
    Toplam Teşekkür
    3.154 Yazısı Teşekkür aldı

Hoşgeldiniz,

Verileri çeşitli veri sağlayıcıların terminallerinden yada java tabanlı yazılımlarından izleyebilirsiniz.IBS Yazılım,Matriks data,Foreks,Plato data piyasada kullanılan belli başlı programların yayıncıları.Bu firmalardan ister kendiniz ürün satın alabilir, istersenizde çalıştığınız aracı kurumdan talep edebilirsiniz.

Kullanılacak periyod tamamen size kalmış.Daha önemlisi ise,kaldıraç oranını iyi ayarlamanızı öneriyorum.

5. The Following 2 Users Say Thank You to flexy For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

Eğer şu an oynadığınız piyasalarda alım satımı belli bir sistem veya metoda göre yapıyorsanız ve başarılıysanız VOB'a girin. Yok eğer "çok çıktı artık düşer, çok düştü artık çıkar" ile işlem yapıyorsanız girmeyin, kurtlara yem olursunuz...

Ben Pala'ya inanmıyorum ama o bana inanıyor...

7. The Following 2 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    17
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    59
    Toplam Teşekkür
    28 Yazısı Teşekkür aldı

Flexy;öncelikle zaman ayırdıgın için çok teşekkürler. Ve hoşbulduk ) Matriks wep aboneligim var ancak java ekranında vob verileri yok. Bunu bir araştırayım Kaldıraç oranından kasıt şu galiba. 9000 tl'ye sahipsiniz. Ve bu para ile 10 kontrat almak yada 1 kontrat almak kaldıraç oranı anlamın ageliyor. Bir nevi para yönetimi. Bütün portföyü riske atmayın. Öyle mi?

Strategist ve sizede zaman ayırdıgınız için çok teşekür ediyorum. Evet spot piyasada kendime özgü teknik sistemler ile çalıştım. Ve bundan belli bir oranda başarılıydım. Bir ay içerisinde en azından %60 kazanç saglıyordum. Bu başarı oranı ne kadar düşük veya yüksek bilemem. Teknik analizde çok başarılı oldugumuda söyleyemem. Metastock ile çalışıyorum. Tamamen indikatör bazlı ve formül yazmayıda bir noktaya kadar ögrendim. Şimdi sistemin sürekli yenilendigi ve ögrenmenin bitmedigi hiç sonu gelmeyen o aşamadayım. Artık hisseler ile ugraşmaktan ise Vob ile bu aşamaya girip en azından tek bir kontrat ile çalışırım düşüncesiyle geldim. Dogrusu kaldırtaç oranı ile yüksek kazanç hayallerinde de degilim. Hisseden kazandıgım yetecektir bana. Ve zamanla belki yüksek kazanç elde edebilirim.

Başlangıç bu şekilde. Gazamız mübarek olsun )

9. The Following 2 Users Say Thank You to darklys For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Flexy;öncelikle zaman ayırdıgın için çok teşekkürler. Ve hoşbulduk ) Matriks wep aboneligim var ancak java ekranında vob verileri yok. Bunu bir araştırayım Kaldıraç oranından kasıt şu galiba. 9000 tl'ye sahipsiniz. Ve bu para ile 10 kontrat almak yada 1 kontrat almak kaldıraç oranı anlamın ageliyor. Bir nevi para yönetimi. Bütün portföyü riske atmayın. Öyle mi?
    Bence kesinlikle önce 1-2 kontratı geçmeden başlayın. VOB ortamı hisselerden farklı olduğu için en az birkaç ay bocalama dönemi mutlaka olur. Bu dönemde kayıpları sınırlı tutmuş olursunuz.

Teşekkür Teşekkür 
    17
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    59
    Toplam Teşekkür
    28 Yazısı Teşekkür aldı

Tek kontrat ile başlamayı planlıyorum ve umarım o bocalama dönemini fazla uzun tutmam. Bunun için başlangıçta geceye flat giricem mesela. Bu aşırı tehlike yaratıyor sanırım.

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Tek kontrat ile başlamayı planlıyorum ve umarım o bocalama dönemini fazla uzun tutmam. Bunun için başlangıçta geceye flat giricem mesela. Bu aşırı tehlike yaratıyor sanırım.
    Bence umarım başta düşük kontratlarla başarısız olur ve zayıflıklarınızı ucuza öğrenirsiniz. Aksi çok daha kötüdür. Bir piyasanın bir trader'a yapabileceği en kötü şey, onu ilk başta kazandırmasıdır... Benim VOB'da ilk 7 işlemimin hepsi kazançlı olmuştu... Kendimi çok iyi trader zannetmiştim... Sonra gerçeklerle tanışmıştım...

Teşekkür Teşekkür 
    17
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    59
    Toplam Teşekkür
    28 Yazısı Teşekkür aldı

İmkb'de psikoloji daha farklı. İlk başladııgm sıralarda bir hisseye giriyorum, sistemimden çıkartmışım miss gibi 11:00 a kadar bekliyorum tık yok. Sonra haydaaa atlaa o saate kadar tavan yapmış hisseye %1-2 kazansam kardır diyerek. Ama yetinmiyorsun ki onunlada. Sonra zarar yazmaya başlarsın. Toparlamak için teknigini olumlu gördügün başka bir hisseye.. Zarara katladıktan sonra kafa dınk eder. Bu huyum bir süre böyle gitti.

En azından vobda böyle bir şeyin olmayacagından eminim. Vee dur stop devreye girdi diyebilirim. Yani inşallah. Bunu piyasada görücez. Ama tek kontrat oldugu için kendimi oldugundan çok fazla hedge etmeye çalışıcam. Bakalım nasıl olucak. Sizlerdende tecrübeleriniiz aldıkça.

14. The Following User Says Thank You to darklys For This Useful Post:

Yer
    Bebek,İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    18.002
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.995
    Toplam Teşekkür
    6.909 Yazısı Teşekkür aldı

..bence kendinizle barışık olun,VOB'u kendi haline bırakın,

psikopattır biraz,

maazallah onunla barışık olursanız...
    Burada yazdıklarım kişisel görüşlerimdir.
    AL - SAT Tavsiyesi değildir.
    Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir.
    Ben de zaten ,pek bişi bilmem..
    Bilip bilmediğimi bile bilmiyorum..
    O kadar yani,..
    Üzülmeyeyim,di mi?

16. The Following 7 Users Say Thank You to saraylı For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1
    Toplam Teşekkür
    1 Gönderisine 1 kere teşekkür edildi

saraylı üstad merhaba özelden mesaj atmak istedim ancak izin vermedi onun için buradan yazdım mail adresim ceylanhakan@mynet.com sizden sistemler hakkında yardım istiyorum saygılar üstad

18. The Following User Says Thank You to ceylanhakan For This Useful Post:

Yer
    Bebek,İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    18.002
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.995
    Toplam Teşekkür
    6.909 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı ceylanhakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saraylı üstad merhaba özelden mesaj atmak istedim ancak izin vermedi onun için buradan yazdım mail adresim ceylanhakan@mynet.com sizden sistemler hakkında yardım istiyorum saygılar üstad

buyrun burdan yazın..

sistemler için Formüller topiğini tavsiye ederim,oradan 10 a yakın sistem verdim...
    Burada yazdıklarım kişisel görüşlerimdir.
    AL - SAT Tavsiyesi değildir.
    Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir.
    Ben de zaten ,pek bişi bilmem..
    Bilip bilmediğimi bile bilmiyorum..
    O kadar yani,..
    Üzülmeyeyim,di mi?

20. The Following 8 Users Say Thank You to saraylı For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri