Sonuçlar: Türkiyede Nükleer santral yapılmasını istiyormusunuz?

Katılımcı sayısı
32. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet istiyorum

14 43.75%
  • Hayır istemiyorum

18 56.25%
Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
28 sonuçtan 13 ile 24 arası

Konu: Ülkemize nükleer santral yapılsınmı?

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı lazar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rüzgar enerjisi yeni değildir. 500 yıl önce yaygın olarak kullanılmıştır.

Yani rüzgar enerjisi paneli üretmek için harcayacağınız enerji, bu panelden üreteceğiniz enerjiden daha fazladır.

Bu konu büyük bir dolandırıcılık konusudur. Mesela İngiliz Devleti dolandırılmıştır.
    .
    - Minik eklemelerim olacak.. Rüzgar enerjisi yeni değil ama ondan elektrik elde etmek ve bunu verimli şekilde üretmek/iletmek görece yeni olsa gerek

-Rüzgar enerjisi paneli değil de rüzgar enerjisi platformu mu demek istediniz? Panel sadece güneş enerjisinden yararlanmak için üretiliyor bildiğim kadarıyla..Ayrıca platformu bir kere üretiyorsunuz ama üretimini yıllarca kullanıyorsunuz.. Burda kritik farklılık şurda sanırım. HES, Rüzgar, Güneş enerjisi gibi enerji kaynaklarında siz girdi olarak bir şey vermiyorsunuz. Sadece ilk yatırım ve cüzi işletim maliyetiniz var..Yani parayla aldığınız petrolü veya kömürü elektriğe çevrmek gibi bir şey yok..

vs.v v.s.
    -İngiliz hükümetinin kandırılma konusundan emin misiniz? Çünkü hala özellikle avrupada devletler bu işe yatırım yapıyor..

her neyse, rüzgar enerjisi ayrı ve uzun bir teknik tartışma konusu ama yukarıda rüzgar enerjisinden bahseden arkadaş da milyarlarca insanın enerji ihtiyacını rüzgar la karşılayalım demedi sadece sanırım.. çok sayıda alternatifden biri
    BANGA mühim

2. The Following 5 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.465
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    224
    Toplam Teşekkür
    67 Yazısı Teşekkür aldı

rüzgar enerjisinden bahseden arkadaş da milyarlarca insanın enerji ihtiyacını rüzgar la karşılayalım demedi sadece sanırım.. çok sayıda alternatifden biri

Bence, bugün dünyadaki sıkıntı 1900'lü yılların başında petrolün çıkarım kolaylığı sebebiyle 100 olan EROİ değerinin 30'a düşmesidir.

Şayet rüzgar enerjisinin EROİ değeri 30'un üzerindeyse bu alana yatırım yapılabilir. Bu değer 2-3 bile değildir.
    Zaten Türkiye'de 1.ve2. derece rüzgar bölgeleri yoktur.

Fakat güneş enerjisi panellerinde de rüzgar enerjisi platformlarında da verim sürekli artmaktadır. Yakın gelecekte olmasa da orta vadede verimlilik, yatırım yapılabilir seviyelere getirilebilir. İşte o zamana kadar birilerinin dolandırılması gerekecektir.

4. The Following 4 Users Say Thank You to lazar For This Useful Post:

Yer
    Bebek,İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    18.002
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.995
    Toplam Teşekkür
    6.909 Yazısı Teşekkür aldı

svg.lazar önümü açtı,,tşk ederim kendisine,

şöle izah edeyim:

bu EROİ değerini ben bilmez idim,şimdi bildim,

bu EROİ yi kendim bizzat saraylı için hesapladım;1,1 çıktı,

yani ; 1 birim enerji üretimi için 10 birim enerji savuruyomuşum ,iyi mi?işe bak,

vobda iki habbe para kazanacam diye ,atmadığın takla kalmasın,...

rüzgardan bile kötü,nerdeee nükleeri,yoktur,

ingiliz hükümetinden beter olmuşum ,,beterinden saklasın...

bugün git bir pazarda limon sat,EROİ değerin 7-8 in altına düşmez yaa......

sen tut git,gayet verimli sistemleri sağda solda yayınla,insan sevgisinden,sonra EROİ'n düşsün ,hoş değil yaa,...

şunu idrak ettim,EROİ değerimi yükseltmem için daha verimli çalışmalıyım,daha izantropik işler yapmalıyım,buna tersinir adyabatik te diyebiliriz,......teknik üniversitedeki Termodinamik notlarımı karıştırayım biraz...

artık bende antropi artışı felan beklemeyin,hiç değilse limoncuyu geçmeliyim....

Burada yazdıklarım kişisel görüşlerimdir.
    AL - SAT Tavsiyesi değildir.
    Yatırım Danışmanlığı kapsamında değildir.
    Ben de zaten ,pek bişi bilmem..
    Bilip bilmediğimi bile bilmiyorum..
    O kadar yani,..
    Üzülmeyeyim,di mi?

6. The Following 4 Users Say Thank You to saraylı For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.465
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    224
    Toplam Teşekkür
    67 Yazısı Teşekkür aldı

Bugün 7 milyar insanı beslemek ve kaos çıkmadan yaşatmak için rüzgar enerjisini çare olarak görmek cahilliktir.
    Bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu konuda yazdığım ilk yazıda yukarıdaki cümleyi yazmıştım. ''cahilliktir'' derken alıntı yaptığım Sn.medihaluk yada başka bir değerli katılımcıyı kastetmedim.

Bunu yazarken daha çok ''üçüncü köprüyü yapacağız'' diyen ulaştırma bakanını ve aynı kafadaki insanları kastettim...Yoksa kimseyi kırmak istemedim...

8. The Following 3 Users Say Thank You to lazar For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    17.466
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    20.796
    Toplam Teşekkür
    7.064 Yazısı Teşekkür aldı

Nükleer santral yada nükleer teknolojinin geliştirilmesi adına insanoğlunun bu alanda ilerlemeler kaydetmesi gerekiyor, yoksa eninde sonunda eroi değeri yüksek olsun düşük olsun, insanoğlu köle gücünü, atın eşşeğin hayvanatın gücünü, rüzgar gücünü, petrol gücünü suyun gücünü vs. vs.. kullanmaya alışmıştır...

Bu alışmışlık kudurmuşluğa dönmüştür ayrı mesela, bugün herkez bu kudurmuşluğun sonucu modern hayat dediğimiz hayatı yaşıyoruz, ofislerimizde evlerimizde, hemen heryerde yata yata parmağımızın ucuyla dünyanın kaynaklarını kullanıyor tüketiyoruz, hemde lüküs içinde, bundan 150 yıl önce bu kadar lüküs hayatlar krallarda bile yoktu...

Düşünün napolyonun oturduğu mekanda sifon diye bişey yoktu, hatta atık su borusu dahi yoktu su ne şartlarda vede kaç insanının kaç hizmetlinin emeği sonucu tuvaletine yada banyosuna giriyordu bilinmez, aynı şekilde atıklarında kaç insan gücüyle ortamdan uzaklaştırıldığını düşünün, ama şu anda düğmeye dokunarak yaşanılan bir hayat var..tuvaletler o zamanki gibi kokmuyor çünkü 1969 larda icad olunan s borusunu kullanmaya başlamışız vs.vs...

Teknik ilerlemiş ve yaygın kullanım tüketim artmış yani..

Bu trendi durdurmanın imkanı olmadığına göre, trendin gelişimini sağlamaktan başka çıkar yolu yok gözüküyor, nükleer güç kullanma konusunda bizimde Ülkemizde tekniğimizi biran önce geliştirmemiz, bu alanda ilerleme kaydetmemiz şarttır, buna yapabilmek içinde ilk adımları atmaya başlamak birinci şarttır, sonrada bunu en verimli vede en zarasız kulanacak tekniği bulmakda yine bize düşer, öyle japonlar yapar sen kullanırsan bu iş olmaz tabiii, Ülke olarakda geleceğe dair işe yarar bir değer katmaya çalışmalı....bence böyle, saygılar.
    ** Savaşa başlarken ve masaya otururken her ihtimali göz önüne al!.. Ve kendini en kötü duruma hazırla!
    Hun İmparatoru ATİLLA

10. The Following 2 Users Say Thank You to bull market For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.536
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    10.046
    Toplam Teşekkür
    3.420 Yazısı Teşekkür aldı

tartışmasız evet...

bitmez bir enerji kaynagıdır..füzyon ve fizyon..

ama bana göre en önemlis..,nükler silahı olmayan ülkeyi kimse ciddiye almıyor..

nükleer güç,geriye dönüşü olmayan zararlar verdiği için ,mükemmel bir caydırıcı güçtür..
    bakın parkistana..adamlar açlıktan ölüyorlar..ama nükleer silahı olduğu için.hindistan gibi deve meydan okuyor..

köyün delisi ,kuzey korede aynı..biz ırak gibi değiliz dedi..ABD tık demedi..

israile bakın arap dünyasına meydan okuyor..

1. köprüyede karşı çıkmışlar.yok ekolojik denge diye...

hatta nükleer silah,bu silah sahiplerini uzlaşmaya zorlayarak,barışa katkı sağlar(öss sorusudur)..

12. The Following 3 Users Say Thank You to abka For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.536
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    10.046
    Toplam Teşekkür
    3.420 Yazısı Teşekkür aldı

asıl radyasyon ,tomografidir...hastaneye giden herhastaya performans gereği(doktor para alacak),tomografi isteniyor..hatta coğunlukla aynı istek kagıdında 3 tetkik olur..kafa,akciger,batın gibi..

sadce 1 akciger tomografisi 480 akciger direk filme(siyah beyaz) eşit radyasyon veriyor.. 3 tetkiki siz düşünün..
    tek tomografi kanser riskini %30-40 artırıyor..

sadece istanbulda var olan tomografi cihazı,tüm avrupa toplamından fazla...ingilterede tomografi yasak..

alın size en kral radyasyon...

14. The Following 2 Users Say Thank You to abka For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.671
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    328
    Toplam Teşekkür
    88 Yazısı Teşekkür aldı

her neyse, rüzgar enerjisi ayrı ve uzun bir teknik tartışma konusu ama yukarıda rüzgar enerjisinden bahseden arkadaş da milyarlarca insanın enerji ihtiyacını rüzgar la karşılayalım demedi sadece sanırım.. çok sayıda alternatifden biri[/quote]

ELBETTE SN ASTATİN BEN SADECE DOĞAYA VEREBİLİNECEK ZARARIN EN AZINI BULMAYA ÇALIŞMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYQRUM.YOKSA BÜTÜN ENERJİ İHTİYACIMIZI KARŞILAR DİYE BİR DÜŞÜNCEM YOK.
    MESELA HESLERİN EROZYONU ENGELLEMEKTE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLERİ VAR.ANCAK MALİYETLERİ YÜKSEK VE BULUNDUĞU EKOLOJİK ORTAMIN DENGESİNİ BOZUYOR.(FIRTINA VADİSİ ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ)
    BURYAYA KURULACAK OLAN HESLER ENDEMİK TÜRLERİN YOK OLMASINA SEBEP OLABİLİR.

Teşekkür Teşekkür 
    17.466
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    20.796
    Toplam Teşekkür
    7.064 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı abka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tartışmasız evet...

bitmez bir enerji kaynagıdır..füzyon ve fizyon..

ama bana göre en önemlis..,nükler silahı olmayan ülkeyi kimse ciddiye almıyor..

nükleer güç,geriye dönüşü olmayan zararlar verdiği için ,mükemmel bir caydırıcı güçtür..
    bakın parkistana..adamlar açlıktan ölüyorlar..ama nükleer silahı olduğu için.hindistan gibi deve meydan okuyor..

köyün delisi ,kuzey korede aynı..biz ırak gibi değiliz dedi..ABD tık demedi..

israile bakın arap dünyasına meydan okuyor..

1. köprüyede karşı çıkmışlar.yok ekolojik denge diye...

hatta nükleer silah,bu silah sahiplerini uzlaşmaya zorlayarak,barışa katkı sağlar(öss sorusudur)..

İsrail sadece araplara değil nükleer gücü olmayan Ülkemizin yardımsever vatandaşlarının insani amaçlı yardım gemisine engel olmuş, bunu yaparkende vatandaşlarımızı katletmiştir, bu katliamı yaptığıyla kaldı ölen öldü bir özür dahi dilemedi...

Neden?

Çünkü nükleer bombası var kafasını bozarsak adamların atıverirler iki şehrine iki bomba kalırsın dımdızlak rezil kepaze ortada, rezil olursun tüm dünyaya, üstelik birde kabahatli olursun gemiyle terörist getiriyordun diye...sesimizi çıkaramadık, ama bu durum RTE ye dokunmuş sürekli sayıklıyor israil şöyle israil böyle diye diye dolanıyor Araplara konuşma yapıyor..

Havanda su dövmeyle olmuyor adamlar yapıyor, nükleer gücün yoksa özür bile yok, ama nükleer gücümüz olsaydı durum çok daha değişik olurdu ve değil gemiye ateş açmak, bahsini bile edemezdiler orası kesin diyorum...

Üstelik dünyanın en karışık bölgesinde, ortadoğuda bir ülkeyiz, startejik yerdeyiz diyoruz, bölgenin en önemli gücüyüz, önemli yerdeyiz diyoruz ama hep lafta ve görüntüde, iran uzaya çıkmaya başladı doğalgazı var petrolü var ama nükleer güç için adımlarını attı ve başardı gözüyle bakılıyor.

Rusya gürcistana girdi gece gece bikaç satte başkentin 500 metre dibine park ettiler saakaşvili konuşmaya devam etseydi sabahı göremeyecekti saakaşvili başkent tiflis tarihe karışacaktı...Fransa o zaman sana bana saddama kaddafiye bahane bulup girdiği gibi girseydi ya olaya gürcistan halkının selametini düşünseydi ya? sıkar biraz

Kimin gücü kime yeterse dünyası bu dünya, o vakit güçlü olmaya çalışmak çalışmak çalışmak gerekir...Özelliklede ortadoğu gibi bir yerde bizim çok eksiğimiz var bu konularda, gelişmekte olan ülke falan diyoruz biz kendimize ama, eninde sonunda gelişmiş olmakda var işin içinde, bu yüzden nükleer teknoloji hem enerjisinden hemde gücünden faydalanılması gereken olmazsa olmazlardandır...
    ** Savaşa başlarken ve masaya otururken her ihtimali göz önüne al!.. Ve kendini en kötü duruma hazırla!
    Hun İmparatoru ATİLLA

17. The Following 2 Users Say Thank You to bull market For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    1.514
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.981
    Toplam Teşekkür
    832 Yazısı Teşekkür aldı

Enerji sektöründe 10 yıldır çalışmakta olan bir mühendis olarak bazı cevapları okuyunca çok şaşırdım (Alınma gücenme olmasın lütfen)

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Wikileaks'in sızdırdığı gizli Amerikan Dışişleri Bakanlığı belgelerine dayanarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) iki yıl önce nükleer santralların şiddetli depremlere dayanamayabileceği konusunda Japonya'yı uyardığını yazdı.

Belgelere göre, UAEK'den bir yetkili, Aralık 2008'de Japon hükümetine, nükleer santrallardaki güvenlik standartlarının çağın gerisinde kaldığı ve şiddetli bir depremde ciddi sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

Alias formasyon avcısı

19. The Following 3 Users Say Thank You to babazulu For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1
    Toplam Teşekkür
    1 Gönderisine 1 kere teşekkür edildi

Yapılsın....

Teşekkür Teşekkür 
    7.769
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.444
    Toplam Teşekkür
    628 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı hilmi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de yeni yapılmasında, tüm çevremizde var, üstelik hurdaya çıkması gereken eski nükleer santrallar çalışıyor...

Tüm dünya eskileri kapatıp yeni yapmazsa bizdede yapılmasın...

Fakat Rusya bize petrol ve gaz satacak, kendisi nükleer santral yapacak, biz yapmayacağız...

Trafik kazasındada çok insan ölüyor, nüklere karşı olanlar 1 hafta arabaya binmesinde sonra karar versin...
    katılıyorum arkadaşaa.. etrafımızda ermenistan ve bulgaristan da dahil 20-30-40 yıl neyse önceki teknoloji ile yapılmış olan santraller zaten var.. nükleer tehlike diyorsanız zaten tehdit altındayız..ama onlar nimetlerinden yararlanırken biz neden riskine katlanalım...? yeni teknoloji ve büyük güvenlik önlemleri ile Türkiyenin de yararlanması taraftarıyım..ayrıca bu teknoloji büyük savaş gemilerinin de çalışması için gerekli olan bir teknoloji...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri