Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: stoploss uygulaması nasıl olmalı?ya da olmalı mı..

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür
    4.288 Yazısı Teşekkür aldı

Standart stoploss uygulaması nasıl olmalı?ya da olmalı mı..

dumanı üstünde yeni açılan bu başlık altında stoploss konusunu değerli site sakinleriyle birlikte incelemek istedim...katkıda bulunan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
    --Eksiklik Kendi Özümde--

2. The Following 4 Users Say Thank You to ATHLON For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür

stoploss bütün yatırım biliminde bilinen ve tavsiye edilen bir yatırım hamlesi olarak görülürken ,kimi zamanda ,özellikle bizim piyasamızda yatırımcıyı mevcut ana pozisyonundan çıkarmak için de kullanılıyor..burada kanımca cevaplanması gereken ,bu hamle nin en iyi kullanılma şeklinin nasıl olacağı...

4. The Following 4 Users Say Thank You to ATHLON For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür

bir kaç genel soru ile başlanabilir...

-stoploss,özellikle vob için kaç dakikalık grafiklerde belirlenmelidir?

-belirlenen stoploss da herhangi bir +,- puan uygulaması yapılmalı mıdır?yani xx.250 stoploss ise buna +,- belli bir sapma miktarı eklenilmeli midir?

-stoploss lar genelde yatırımcı tarafından alınan mevcut poz un yatırımcıya göre yanlış olduğunun konfirmasyonu olduğundan,stoploss seviyesinde şartlı emirler girilirken,o fiyata mevcut olan pozisyonun tersi pozisyon açılmalı mıdır?açılırsa bunun miktarının bir önceki zararlı poz miktarına oranı ne olmalıdır?

-stoploss kafada mı belirlenmelidir?..yoksa şüpheye fırsat bırakmadan direk şartlı emir olarak sisteme mi girilmelidir?

6. The Following 4 Users Say Thank You to ATHLON For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

Ben stop'larımı short'sam önemli bir tepenin üzerine ve long'sam önemli bir dibin altına koyuyorum. Sabit para stop'um yok.

Eğer ekran başındaysam ve yakın zamanda kalkmayacaksam stop'umu hiç yazmıyorum, aklımda tutuyorum.

Çok yakın stop-loss kullanırdım eskiden. Zamanla bunun toplamda hiç stop kullanmamaktan daha çok para kaybettirdiğini gördüm.

8. The Following 6 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür

stoplarım genelde günlük grafikte ya ana yatay trendlerimde ya da gene günlük grafikte oluşturduum kanallarda oluyor...şayet yüklü poz alacaksam,stoplarımın yakın olmamasına özen gösteriyorum..200-300 puan...kesinlikle belli olan stop seviyeme bir 75 puan +,- sapmma uygularım ve emirlerimi önceden yazarım...çünkü zararda olan pozisyonun en büyük düşmanı umuttur..stop seviyeme geldiği zaman psikolojimin standart olacağını şahsım adıma garanti edemem...

10. The Following 4 Users Say Thank You to ATHLON For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    10.560
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    11.645
    Toplam Teşekkür
    3.565 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Strategist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben stop'larımı short'sam önemli bir tepenin üzerine ve long'sam önemli bir dibin altına koyuyorum. Sabit para stop'um yok.

Eğer ekran başındaysam ve yakın zamanda kalkmayacaksam stop'umu hiç yazmıyorum, aklımda tutuyorum.

Çok yakın stop-loss kullanırdım eskiden. Zamanla bunun toplamda hiç stop kullanmamaktan daha çok para kaybettirdiğini gördüm.
    al benden de o kadar strategıste katılıyorum.. eger stopplos ıcın kısa bır aralık belırlıyosanız bılınkı patlayacaktır yanı bende hep patladı.. hea patlamasa daha mı ıyı olucaktı ? bu kısım tartsılır..
    strategıst patronun dedıgı son cumle onemlı son ıkı vade ıcın toplamda stopplosta kaybettıklerımı alırsak ele alırsak eger hıc stoploss yapmamıs olsaydım kaybettıgım oranında kazancım olucaktı ama amıgdalalarımız bu surec zarfında yusuf yusuf oldugu ucun kaybedıyoruz.. tabı ulkenın ıcınde bulundugu kaypak durum ve gorevlendırılmıs elemanlarla buna dayanmak ne derece zor tahmın edebılırsınız.. her an aniden terste kalabılme durumu var , zırt dıye bırı acıklama yapıyo hal boyleyken stopploss koymazsanız daha buyuk kayıplar yasayabılırsınız..
    stoploss ıcın bır yere belırlemek cok onemlı dıye dusunuyorum yanı mutlak uyulmalı , ne zaman ha sımdı doner bırazdan stopplarım dedıysem hıc bır zaman gerceklesmedı ve aksıne daha cok zarar yazdım..
    rısk yonetımı de bu ısın olmazsa olmazıdır , sonucta kımse muneccım degıl hata yapması, yanlıs ongorude bulunması, tahmın edemeyecegı gelısmelerın olması muhtemel , bu haddede stopplos gereklı bır sey dıye dusunuyorum.
    yazınızda bahsettıgınız stopplosun ınsanlara poz kapatmak ıcın kullanıldıgını yazmıssınız evet bu kısım cok ıyı kullanılan bır sılah dolayısıyla stoppların bu dalgalara azamı oranda yakalanacagı uzaklıkta olması gerekır.. dırenc destek yerelerını ele almak en mantıklısı bu konuda..
    öğrenmeyi bıraktığımız an ölümden korkmak için bir sebep kalmaz..

12. The Following 4 Users Say Thank You to Kennym For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    4.408
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.055
    Toplam Teşekkür

şimdi çok önemli bir soru...stopumuz patladı ve geri döndü...tekrar aynı pozisyon açılabilir mi?...

14. The Following User Says Thank You to ATHLON For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.774
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    319
    Toplam Teşekkür
    85 Yazısı Teşekkür aldı

çook önemli bir konuyu açmışsınız üstadlar çok teşekkürler.en buyuk eksikliğim stoploss uygulamada katı kurallı olamayısşımdan oldukça zarar ettim.vob da yenı olanlara ışık tutacak bir konu bilgilerinizden ve yorumlarınızdan dersler çıkaracam.

16. The Following 3 Users Say Thank You to kiwi For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    1.682
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.591
    Toplam Teşekkür
    834 Yazısı Teşekkür aldı

ben piramit yaparım. mesela düşüş olacağını hissedersem önce 1 x short yaparım duruma göre her 500 yada 1000 puan civarında ona hislerimle karar veriririm 2 x-4 x-8 x piramit yaparım en son maliyet ortalamamdan 1000-1500 puan civarına stop koyarım pala hala o stopuda patlatıyorsa zaten büyük bir dalga olacak demektir ama sonunda mutlaka stop planım vardır her 10 stratejimin en fazla 2 tanesi böyle stop olur kalan 8 strateji ciddi karlar bıraktırır. pala stop losslarla geçinir. onun için olabildiğince en uzağa koymak lazım bence
    DİKKAT!!! DİKKAATTT!!!

SİSTEM TÜCCARLARINDAN VE KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURTLARDAN UZAK DURUN!

***BİR DOST***

18. The Following 5 Users Say Thank You to kitaro For This Useful Post:

Yer
    YeReleRden
    Teşekkür Teşekkür 
    11.723
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.107
    Toplam Teşekkür
    4.538 Yazısı Teşekkür aldı

Stop lossum yeni sistem sinyalim oluyor
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın dostlarınız sizi geçsin

20. The Following 4 Users Say Thank You to fXci For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

Bir de fxci'nin değindiği sistem olayı var. Çok iyi olmak zorunda değil, ortalama bir sistem alın ve Metastock'da veya Matriks'de bir sabit stop-loss belirleyerek deneyin, bir de stop'suz deneyin. Çoğu sisteminiz stop'suz daha çok para kazandıracaktır. Benim sözüme güvenmeyin, deneyin. Stop'ların çoğu zaman faydadan çok zarar getirdiğini anlarsınız.

Bir de şu konu var: piyasalar vaktinin %20'sini trend ile %80'ini yatayda geçiriyor. O %80'lik zamanda kayba düşseniz bile eğer beklerseniz bugün değilse yarın, yoksa öbür gün piyasa sizin o pozu açtığınız yere geri geliyor, hatta kara geçiyorsunuz. Eğer stop'larsanız para kaybettiğinizle kalıyorsunuz. Haftanın sonunda bakıyorsunuz piyasa totalde %1 bile oynamamış ama siz zigzaglarda habire stop'laya stop'laya bir dolu para kaybetmişsiniz.

Bu yazdıklarım stop kullanmayalım demek değil, ama stop kullanmak yanlış yapılırsa, hatta bazen doğru yapılırsa bile hiç stop'lamamaktan daha çok zarar getirebiliyor demek istiyorum. Bu benim de henüz tam çözebildiğim bir konu değil. Bu nedenle çok faydalı bir topic olmuş.

22. The Following 7 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.077
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.831
    Toplam Teşekkür
    915 Yazısı Teşekkür aldı

stop hayat kurtarır

24. The Following 4 Users Say Thank You to cırcır For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri