Sayfa 2/3250 İlkİlk 123412521025021002 ... SonSon
39000 sonuçtan 13 ile 24 arası

Konu: VOBjektif Seans Odası

Teşekkür Teşekkür 
    4.263
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.804
    Toplam Teşekkür
    227 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı QUEEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    trader psikolojisini konuşalım biraz..üww..herşeyden önemli..cistemdende..wwaauuawww..
    karda uzun otur, zararı kısa kes. yapacağın işlemlere önceden karar ver. fiyat izlemek kararını değiştirmesin. poziyona gireceğin zaman SL ve kar alma yerleri önceden belirle. vs. vs. bunları uygulayan başarılı olur diye düşünüyorum. örnek ben
    eski nickim:trader38
    Burada yazılanları beyninde özümleme yapmadan uygulayan kişilerin zarar etmesi kaçınılmazdır. ben daha kendini kurtaramamış acemi bir vobcuyum

2. The Following 3 Users Say Thank You to matador38 For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    2.591
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.338
    Toplam Teşekkür
    2.832 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı trader38580 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karda uzun otur, zararı kısa kes. yapacağın işlemlere önceden karar ver. fiyat izlemek kararını değiştirmesin. poziyona gireceğin zaman SL ve kar alma yerleri önceden belirle. vs. vs. bunları uygulayan başarılı olur diye düşünüyorum. örnek ben
    duygular....

ZARARI KISA KESMEK VE KAZANÇLARI KOŞTURMAK!!!

İşin kuralı budur değilmi, herkes bilir bunu ama uygulayan o kadar azdır ki..

Her trading kitabında yada yazısında şunları yazar, trendi takip edin, dalgayla birlikte gidin vs. vs. ancak genelde traderlar tam tersini yaparlar, yanı zararları taşırlar ve karları kısa keserler. Hepsinin gerekçesi farklıdır, ama tek bir ortak yanları vardır, duygularını kontrol edememektedirler artık.

İşlem sisteminizin back-testlerini defalarca yapmalısınız, yapmalısınız ki sisteminizin başarılı olduğunu defalarca gözlerinizle görün ve sisteme olan inancınızı, güveninizi arttırın. Özellikle back-test lerle sistemin zor zamanlardaki performansını iyice izleyin ve güvenin. Bu tek başına yeterli bir yöntem değildir duyguları kontrol altına almak için.

Traderların sistemlerine aykırı hareket etmelerinin ve zararlı pozisyonları tutmalarının bir diğer sebebi de zararları kişisel olarak algılamalarıdır. Zarar eden pozisyonların tutulması trader'ın kafasına negatif düşüncelerin dolmasına ve birikmesine neden olur. Daha sonra zararlı pozisyon oluşunca artık bu negatif bilgi akışını daha fazla istemediği içinde zararlı pozisyon kar'a geçene kadar beklemeye karar verir, işte ölüm femanını imzalayan karar budur. Long pozisyon alan bir trader zarar etmeye başlayınca ve stop'a yaklaşınca trader kendisine başka konfirmasyon arar, yurtdışı piyasalara bakar, orada yükseliş vardır ama kendi pozisyonu zarar etmektedir. 'Tamam' der, 'orası yukarı döndüyse burasıda döner' ve stopunu iptal eder. Eğer gerçekten beklediği gibi olursa kendini zeki ve başarılı görür. Asıl yapılan ise başarılı bir trader olacakken aslında, başarısız bir trader olma yoluna girmiştir kişi. Bu hataların birikimi sonucunda başarısızlık gelir, asıl yapılması gereken piyasa ne diyorsa onu yapmaktır. Çünkü o kadar az şansınız vardır ki başarılı olmak için, bunu sağlamak için duygularınızı kontrol altına almaktan başka çareniz yoktur.

4. The Following 7 Users Say Thank You to QUEEN For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

karda uzun otur, zararı kısa kes.
    Abi ben sayısız trading kitabı okudum, hemen hepsinde yazar bu karda otur zararı kısa kes olayı... Ya biri de anlatsın ne olur bu nasıl yapılır...

Yani, long açıp pozda oturacam diyorsun, 13 saniye sonra Pala şelale başlatıyor. Zararı kısa kesecem deyip çıkıyorsun, 21 saniye sonra Pala uzaya harekat başlatıyor...

Ben Pala'ya inanmıyorum ama o bana inanıyor...

6. The Following 8 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.260
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.039
    Toplam Teşekkür
    2.197 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Strategist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ben sayısız trading kitabı okudum, hemen hepsinde yazar bu karda otur zararı kısa kes olayı... Ya biri de anlatsın ne olur bu nasıl yapılır...

Yani, long açıp pozda oturacam diyorsun, 13 saniye sonra Pala şelale başlatıyor. Zararı kısa kesecem deyip çıkıyorsun, 21 saniye sonra Pala uzaya harekat başlatıyor...
    hepsi hikaye tabi ki..
    "Yeni dönemde eğer milletvekili seçilirsem, biraz da emekli gibi yaşayıp, torunlarıma vakit ayırmak istiyorum. Seçilemezsem de TOKİ'ye geri dönerim"-TOKI Baskani!!!

8. The Following 6 Users Say Thank You to nunu For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    9.908
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    15.844
    Toplam Teşekkür
    5.163 Yazısı Teşekkür aldı

ben de seans içinde grafiklere bakma huyumdan kurtulmak istiyorum.. mümkünse akşama kadar hiç graf bakmayayım, graflara şöyle bi akşamları bakim istiyorum.. ne yapmam lazım..

10. The Following 5 Users Say Thank You to jerfin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.263
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.804
    Toplam Teşekkür
    227 Yazısı Teşekkür aldı

doğru söylüyosun kurallar her yerde yazar. aslında sorun kuralları uygulayamamak değil kuralları uygulamaya fırsat bulamamaktır. yani adam kara geçse karda oturacak ama kara geçemiyor. zararı kestiğinde ise tersi yönde akıyo piyasa. o zaman demekki işleme ilk girdiği fiyat yanlış demektir. doğru fiyattan işleme girilse kural uygulanabilr belki. şimdide soru şu: doğru fiyatı nasıl anlıycaz? onun içinde teknik analizi iyi bilmek gerekiyo bence.
    ilk cümleyi alıntı yapmışın ama diğer cümlelerime ben daha cok önem veriyorum.
    Burada yazılanları beyninde özümleme yapmadan uygulayan kişilerin zarar etmesi kaçınılmazdır. ben daha kendini kurtaramamış acemi bir vobcuyum

12. The Following 5 Users Say Thank You to matador38 For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    5.260
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.039
    Toplam Teşekkür
    2.197 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Cerphin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de seans içinde grafiklere bakma huyumdan kurtulmak istiyorum.. mümkünse akşama kadar hiç graf bakmayayım, graflara şöyle bi akşamları bakim istiyorum.. ne yapmam lazım..
    peki aksamlari neden bakmak istiyorsun? o zaman da bakma
    "Yeni dönemde eğer milletvekili seçilirsem, biraz da emekli gibi yaşayıp, torunlarıma vakit ayırmak istiyorum. Seçilemezsem de TOKİ'ye geri dönerim"-TOKI Baskani!!!

14. The Following 3 Users Say Thank You to nunu For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    9.908
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    15.844
    Toplam Teşekkür

pazartesiden itibaren metastock ve foreks ekranlarını açmıyorum.. sadece işlem ekranını açıyorum.. kararlıyım grafiklere bakmamakda.. başarabilir miyim acaba.. üüwww

16. The Following 4 Users Say Thank You to jerfin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    9.908
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    15.844
    Toplam Teşekkür

Alıntı nunu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki aksamlari neden bakmak istiyorsun? o zaman da bakma
    yok, o kadarını başaramam.. başarabilir miyim acaba.. dur gız yavaş yavaş kurtulmaya çalışıyoruz bu zararlı alışkanlıktan..

18. The Following User Says Thank You to jerfin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    9.908
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    15.844
    Toplam Teşekkür

grafiklere bakınca fazla yorum yapıyorum.. e şurayı kırarsa buraya gider, burdan dönerse şöyle olur, şurdan kıvırırsa paladan dayak yer.. v.s. v.s.

halbuki alıyorlar mı al, satıyorlar mı sat.. bu kadar basit bu iş yaw.. grafiklere bakınca tahtayı yorumlama kabiliyetimiz zayıflıyor.. kendi graf yorumlarımıza inanıp kör oluyoruz resmen..

20. The Following User Says Thank You to jerfin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

doğru söylüyosun kurallar her yerde yazar. aslında sorun kuralları uygulayamamak değil kuralları uygulamaya fırsat bulamamaktır. yani adam kara geçse karda oturacak ama kara geçemiyor. zararı kestiğinde ise tersi yönde akıyo piyasa. o zaman demekki işleme ilk girdiği fiyat yanlış demektir. doğru fiyattan işleme girilse kural uygulanabilr belki. şimdide soru şu: doğru fiyatı nasıl anlıycaz? onun içinde teknik analizi iyi bilmek gerekiyo bence.
    ilk cümleyi alıntı yapmışın ama diğer cümlelerime ben daha cok önem veriyorum.
    Ben de teknik analize yıllarımı verdim. Ancak son zamanlarda, özellikle son aylarda, özellikle de son haftalarda konuya bakışım ciddi şekilde değişti. İlginçtir, konuya bakışım değiştikçe karlılığım da aynı paralelde arttı.

Şunu da söyleyeyim ki okuduğum sayısız kitap, izlediğim sayısız trading seminer DVD'lerinde öğrendiklerimin %5'inin bile VOB'da bir işe yaramadığını anladım.

Artık ben bu işe bir ihtimaller oyunu olarak bakıyorum. Bir trend çizgisinin kırılması durumunda piyasanın düşme ihtimali %89 olabilir. Ancak hala %11 ihtimalle o piyasa ralli yapacaktır. "Ben teknik analiz yaptım, piyasanın düşmesi lazım. Açıtığım short'larda oturacağım." diyen adam bugün değilse yarın iflasa gider.

Bence bu iş ihtimallerden ibaret ve ihtimaller de sürekli değişiyor. Kaç yüzü olduğu ve yüzleri üzerinde yazan sayılar sürekli değişen bir zar gibi.

Şu an geldiğim trade tarzı şu: gün içinde VOB grafiğine ve dış piyasalara bakıyorum. Bildiğim tüm metotları ve daha önemlisi tecrübemi kullanıyorum ve belli bir yöne gidiş ihtimali yüksek görünüyorsa o yöne oynuyorum. Bunu yaparken de hala herşeye rağmen ters yöne gitme ihtimalinin çok yüksek olduğunu da dikkatten kaçırmıyorum. Pozisyon miktarımı ve stop noktalarımı çok dikkatli ayarlıyorum. Genellikle de stop değil, stop&reverse yapıyorum. Kara geçtikten sonra da trendde oturmak gibi bir yaklaşımım da yok. Piyasa terse dönecek gibi görünmeye başladığı anda karımı alıp çıkıyorum. Eğer trend varsa ve ihtimaller tekrar trend yönünü gösteriyorsa tekrar giriyorum.

Şimdilik bana kazandıran tarz bu. Yarın değişebilir, iyileşebilir. Eğer kendime güvenebileceğim bir sistem yazabilirsem tamamen sistemle de al-sat yapabilirim, ancak henüz böyle bir sistem yazabilmiş değilim.

Ben Pala'ya inanmıyorum ama o bana inanıyor...

22. The Following 10 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.263
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.804
    Toplam Teşekkür
    227 Yazısı Teşekkür aldı

Ben de teknik analize yıllarımı verdim. Ancak son zamanlarda, özellikle son aylarda, özellikle de son haftalarda konuya bakışım ciddi şekilde değişti. İlginçtir, konuya bakışım değiştikçe karlılığım da aynı paralelde arttı.

Şunu da söyleyeyim ki okuduğum sayısız kitap, izlediğim sayısız trading seminer DVD'lerinde öğrendiklerimin %5'inin bile VOB'da bir işe yaramadığını anladım.

Artık ben bu işe bir ihtimaller oyunu olarak bakıyorum. Bir trend çizgisinin kırılması durumunda piyasanın düşme ihtimali %89 olabilir. Ancak hala %11 ihtimalle o piyasa ralli yapacaktır. "Ben teknik analiz yaptım, piyasanın düşmesi lazım. Açıtığım short'larda oturacağım." diyen adam bugün değilse yarın iflasa gider.

Bence bu iş ihtimallerden ibaret ve ihtimaller de sürekli değişiyor. Kaç yüzü olduğu ve yüzleri üzerinde yazan sayılar sürekli değişen bir zar gibi.

Şu an geldiğim trade tarzı şu: gün içinde VOB grafiğine ve dış piyasalara bakıyorum. Bildiğim tüm metotları ve daha önemlisi tecrübemi kullanıyorum ve belli bir yöne gidiş ihtimali yüksek görünüyorsa o yöne oynuyorum. Bunu yaparken de hala herşeye rağmen ters yöne gitme ihtimalinin çok yüksek olduğunu da dikkatten kaçırmıyorum. Pozisyon miktarımı ve stop noktalarımı çok dikkatli ayarlıyorum. Genellikle de stop değil, stop&reverse yapıyorum. Kara geçtikten sonra da trendde oturmak gibi bir yaklaşımım da yok. Piyasa terse dönecek gibi görünmeye başladığı anda karımı alıp çıkıyorum. Eğer trend varsa ve ihtimaller tekrar trend yönünü gösteriyorsa tekrar giriyorum.

Şimdilik bana kazandıran tarz bu. Yarın değişebilir, iyileşebilir. Eğer kendime güvenebileceğim bir sistem yazabilirsem tamamen sistemle de al-sat yapabilirim, ancak henüz böyle bir sistem yazabilmiş değilim.
    kazanıyosanız mesele yoktur zaten. ne bilirsen bil sonuçta bilgiye değil portföye bakılıyor. herkesin yoğurt yiyişi farklıdır.
    ben fiyat izleyerek alınan kararların %90 yatırımcıyı yanıltacağını düşünüyorum. a-b-c-d starejileri önceden önceden belirlenmeli bence.
    ne olursa ne yaparım sorusunu kendine sormadan yapılan işlemlerin zarar olasalığı cok yüksektir bence.
    siz %10luk dilime giriyosanız teprik ederim. başarılarınızında devamını dilerim

24. The Following 8 Users Say Thank You to matador38 For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 159 kullanıcı var. (0 üye ve 159 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri