Sayfa 1/3250 12311511015011001 ... SonSon
39000 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: VOBjektif Seans Odası

Yer
    teprik ederim
    Teşekkür Teşekkür 
    66.763
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.837
    Toplam Teşekkür
    13.699 Yazısı Teşekkür aldı

Red face VOBjektif Seans Odası

VOBjektif Seans Odası hayırlı uğurlu olsun teprik ederim ..
    2013,00

2. The Following 10 Users Say Thank You to selçuklu For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    2.591
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.338
    Toplam Teşekkür
    2.832 Yazısı Teşekkür aldı

İyi olduğuna inandığınız ve back testlerle güvenilirliğini kanıtladığınız bir sisteminiz olsun. Bu sistemi uygulama kararı aldınız ve belirli bir miktar sermaye ile (hiç bir zaman ilk giriş sermayeniz, tüm sermayenizin 1/10 unu geçmesin) başladınız. İlk sinyali uyguladınız, ancak sistem kısa sürede bir miktar zararla pozisyonu kapatmanızı emretti. Sizde uydunuz çünkü siteme güveniyorsunuz, bir sonraki sinyali uyguladınız ancak bu da zararla kapandı. 3-4 kez daha aynı sonuçla karşılaştınız, arada küçük karlar oluyor ama neticede 10-15 trade sonunda sermaye olarak koyduğunuz miktarın %25'inin eridiğini varsayalım. Bu sonuçların ardından ne yaparsınız? Gelecek olan sinyali tereddütle karşılar hatta uygulamazsınız, ki bu durumda belkide bu gelen sinyal iyi bir ralliyi teyid eden sinyaldi?, belki tüm zararları kapatıp iyi bir kar oluşturacaktınız!! İşte iyi bir traderı kötü hale çeviren ilk etken sisteminin sinyallerini tam olarak uygulamaktan bazı nedenlerden dolayı geri durmasıdır, ama bunun altında yatan çok daha derin psikolojik faktörler vardır.
    Bu faktörlerin en önemlisi sistemi içselleştirmemektir. Ne demektir içselleştirmek? Sisteminiz sizin bir parçanız haline gelmelidir. Yaptığınız işlemlere kar/zarar penceresinden bakmayı bırakmalı, bunu bir bilgisayar oyunu gibi görebilmelisiniz. Sisteme uyarsanız GAME OVER yazısını ekranınızda görmezsiniz. Sistemi içselleştirdiğiniz zaman işlemleriniz otomatik davranışlar haline gelir ve sonuçda puanlar ekranınızda birikir. Olayı parasal boyutda görmemek tabiiki zor bir davranıştır, özellikle önceden kaybedilmiş paralar varsa ve bu kayıplar can yakıyorsa bu davranış kalıbını değiştirmek oldukça güçtür. Davranış ve düşünce kalıplarını değiştirme konusuna daha sonra değineceğim, şimdilik yalnızca sorunlar üzerine biraz daha odaklanalım.
    Hatalı işlemlerin bir diğer sebebi de tekrarlanan davranış kalıplarıdır. Bu tekrarlanan davranış kalıpları sistem dışına çıkıldığında bir kısırdöngü haline gelebilir. Asıl amaç burada sisteme uyumu bir davranış kalıbı haline getirmek iken bir anda kendinizi sistem dışında düşünce ve korkuların hakim olduğu kısır döngüde bulabilirsiniz. Bu kısırdöngüyü kırmanın ilk şartı bir süre durup işlem yapmamaktır. Bu süreçte sistem gözden geçirilmeli, kısırdöngüye girmenin sebepleri araştırılmalı, gerekirse daha az bir sermaye ile tekrar başlanmalıdır. Belkide koyduğunuz sermaye sizin tahammül ve sabır sınırlarınız dışındadır ve oluşan zararlar sizin kiltlenmenize neden olmaktadır. Bu kısırdöngünün psikolojik faktörleri, zihinsel tedavisi üzerine daha sonra çeşitli çözüm önerilerini yazacağım.
    Diğer bir sistem dışına itilme sebebi ise kişinin bağımlılığı veya korkularıdır. Bağımlılıktan kastım işlem yapma bağımlılığı, sistem sinyal vermeden önce ben bu sinyali yakalarım saplantısıdır. Halbuki sistem sadece bir düzeltme işareti içinde olabilir, ve trend devam edecektir ama bağımlı kişi bunu erken yakalamaya çalıştıkça kendini işlem yapma ve overtrade batağında bulabilir. Korkular ise, kayıp korkularıdır. İşlemleri kayıplar bazında izler ve kayıplar artıkça bu sefer sisteme güveninizi kaybeder, ve her sinyali takip etmekten vazgeçerseniz iyi kar fırsatlarını kaçırırsınız. Kaçan fırsatın ardından ya bakakalırsınız yada öyle bir yerden yakalamaya çalışırsınız ki artık son vagonun son koltuğuna oturmuş olabilirsiniz.

Sonuç olarak kötü trader olmanın en önemli sebebi psikolojik faktörlerdir, sistem yada piyasa değildir. Daha önce belirttiğim gibi yüzlerce trade sinyali üreten sistemlerden birini , yada piyasanın kırılma, destek dirençlerinden giriş çıkış yapma gibi bir yöntemi kullanıyor olabilirsiniz. Hiç farketmez, eğer psikolojik faktörleri aşamadıysanız %100 karlı bir sisteminiz olsa bile hiç bir işe yaramaz

4. The Following 24 Users Say Thank You to QUEEN For This Useful Post:

Yer
    VOB Street
    Teşekkür Teşekkür 
    13.992
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    18.454
    Toplam Teşekkür
    7.124 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı selçuklu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    VOBjektif Seans Odası hayırlı uğurlu olsun teprik ederim ..
    Ben de seni, ve VOBJEKTİF arkadaşları teprik ederim..

Hayırlı olsun..

İyi haftasonları..
    En az 3 HİSSE...

6. The Following 5 Users Say Thank You to excali For This Useful Post:

Yer
    teprik ederim
    Teşekkür Teşekkür 
    66.763
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.837
    Toplam Teşekkür

quenn apla dün nerdeydin .. yoktun merak ettik .. kayıpmı oldu dedik .. üvvv ..
    2013,00

8. The Following 4 Users Say Thank You to selçuklu For This Useful Post:

Yer
    VOB Street
    Teşekkür Teşekkür 
    13.992
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    18.454
    Toplam Teşekkür
    7.124 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı QUEEN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi olduğuna inandığınız ve back testlerle güvenilirliğini kanıtladığınız bir sisteminiz olsun.

....

farketmez, eğer psikolojik faktörleri aşamadıysanız %100 karlı bir sisteminiz olsa bile hiç bir işe yaramaz

Apla,

Sen halen SAZAN mısın yaav?

(imzayı kastettim)
    En az 3 HİSSE...

10. The Following 4 Users Say Thank You to excali For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    2.591
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.338
    Toplam Teşekkür

quenn apla dün nerdeydin .. yoktun merak ettik .. kayıpmı oldu dedik .. üvvv ..
    annem geldi Ankaradan..selamı var....graflarım kaldı patron o tarafta alıyım bu tarafa güzel..bak dibi bulmu..75000 olabilir....daxda yükselen kanalında

12. The Following 5 Users Say Thank You to QUEEN For This Useful Post:

Yer
    teprik ederim
    Teşekkür Teşekkür 
    66.763
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.837
    Toplam Teşekkür

annem geldi Ankaradan..selamı var....graflarım kaldı patron o tarafta alıyım bu tarafa güzel..bak dibi bulmu..75000 olabilir....daxda yükselen kanalında
    hmm ... sende selam söyle apla .. he analizler iyiymiş apla gördüm dur ben taşırım şimdi hepsini bir .. ehuehue
    2013,00

14. The Following 4 Users Say Thank You to selçuklu For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    2.591
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.338
    Toplam Teşekkür

Alıntı excali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Apla,

Sen halen SAZAN mısın yaav?

(imzayı kastettim)
    niye gız..

16. The Following 2 Users Say Thank You to QUEEN For This Useful Post:

Yer
    teprik ederim
    Teşekkür Teşekkür 
    66.763
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.837
    Toplam Teşekkür

daxın 5500 ü kırması...
    Alıntı Cerphin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dalga yapılarındaki iki büyük benzerlik.. bundan sonraki dalganın nasıl devam edeceğini gerçekten merak ediyorum..

Alıntı Strategist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim takip ettiğim uzun vadeli kanal sistemi bu. Buna göre altımız biraz boş ve serbest düşüşe müsait görünüyor, ancak ben en azından önce ciddi bir toparlanma gelmeden daha fazla düşeceğimize pek ihtimal veremiyorum.

Alıntı Larossıan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hafiften direksiyonu kırdı.Daha rahat gidelim diye.
    toplu graflar ..
    2013,00

18. The Following 8 Users Say Thank You to selçuklu For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    2.591
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.338
    Toplam Teşekkür

trader psikolojisini konuşalım biraz..üww..herşeyden önemli..cistemdende..wwaauuawww..

20. The Following 7 Users Say Thank You to QUEEN For This Useful Post:

Yer
    teprik ederim
    Teşekkür Teşekkür 
    66.763
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.837
    Toplam Teşekkür

trader psikolojisini konuşalım biraz..üww..herşeyden önemli..cistemdende..wwaauuawww..
    apla benim psikolojim belli .. trend falan ilgilenmiyorum trend trader değilim ... day trade takılıyorum .. sistem kullanmıyorum ama göz ucuyla takip etiğim bir sistemim var .. trend ne olursa olsun her kademeden alıp satabilirm .. sattığım yer tarihi dip aldığım yer tarihi zirve olabilir .. eheuheu
    2013,00

22. The Following 6 Users Say Thank You to selçuklu For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    2.591
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    7.338
    Toplam Teşekkür

apla benim psikolojim belli .. trend falan ilgilenmiyorum trend trader değilim ... day trade takılıyorum .. sistem kullanmıyorum ama göz ucuyla takip etiğim bir sistemim var .. trend ne olursa olsun her kademeden alıp satabilirm .. sattığım yer tarihi dip aldığım yer tarihi zirve olabilir .. eheuheu
    zarar edersen ardarda..psikolojinden bahset kendini nasıl topluyosun..cesaretin kırılmıyomu..

24. The Following 8 Users Say Thank You to QUEEN For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 170 kullanıcı var. (0 üye ve 170 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri