Sayfa 3/12 İlkİlk 12345 ... SonSon
135 sonuçtan 25 ile 36 arası

Konu: Bir Sistem Yaratmak II.

Teşekkür Teşekkür 
    4.610
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.648
    Toplam Teşekkür
    494 Yazısı Teşekkür aldı

İlk günden itibaren bu topiği takip ediyorum.

Verilen sistemi bence kullanılabilir bir sistem yapmak henüz benim kapasiteme göre mümkün değil. Verilen tüm önerileride denedim, sonuç başarısız.

Yapmış olduğum çalışmalardan en iyi olanı fikir vermesi açısından veriyorum.

Kısa kapat Uzun aç : C < Ref(Mov(C,opt3,S),-opt4) AND C>(HHV(HIGH,opt1) - LLV(HIGH,opt1))/2 + LLV(HIGH,opt1) AND (Mov((H-(Ref(H,-1)))+(C-(Ref(C,-1))),opt2,W)>0)

Uzun Kapat Kısa Aç : C > Ref(Mov(C,opt3,S),-opt4) AND C<(HHV(LOW,opt1) - LLV(LOW,opt1))/2 + LLV(LOW,opt1) AND (Mov((C-(Ref(C,-1)))+(L-(Ref(L,-1))),opt2,W)<0)

Opt1 - 36
    Opt2 - 7
    Opt3 - 9
    Opt4 - 11

MS de 22.10.2009 tarihinden bu yana 14 950 puan 46 zararlı 31 karlı toplam 77 işlemle vermiştir. Max. 700 puan zararda stop etmektedir. Optimizasyon 29.12.2008 - 17.02.2010 tarihleri arasında yapılmıştır.

Not : Belirli bir peryotta opt. yapılınca daha iyi getiri veriyor fakat başka bir peryotta zarar ettirdiğinden dolayı verdiğim sistemi yukarıdaki şekliyle kulanmak ciddi zararlara yol açabilir.
    İnsanlar geleceği bilemez, düşündüğünü veya duyduğunu değil gördüğünü trade et, terse giderse stop yap.
    ---------------
    Burada yer alan bilgi ve yorum yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, hele al-sat tavsiyesi hiç değildir.

2. The Following 4 Users Say Thank You to hilmi For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür
    2.797 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı enorton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki neden %1 sazan abi? %2 ya da % 0.5 değil? Bunu opt yapmak gerekir mi?
    Sevgili Enorton,

Bu kısım yatırımcı psikolojisine bakar. Ben , örneğin ,bir trade'de sermayemin %2'sinden fazlasını kaybetmeyi istemem. 2 kaldıraç ile pozisyon açıyorsam (ki bende öyle), %1'lik stop sermayemin %2'sinin kaybı demektir.

Özetle , buradaki sabit stop yatırımcının risk alma iştahına bakar. Ben kendim için psikolojimi bozmayacak rakamları seçtim. Bence burası opt edilmeyecek kısımdır.
    Loss of opportunity is preferable to loss of capital.
    Yazdıklarım deneyimlerimle şekillenen kişisel görüşümdür. Yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

4. The Following 14 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.610
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.648
    Toplam Teşekkür
    494 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı sazan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir önceki mesajdaki problemli alanı , ortadan kaldırmak için Sazan modifikasyonu.

Sistemin AL, SAT, AÇIGA SAT ve AÇIK POS. KAPAT koşullarına dokunmuyoruz. Bunun yerine Sabit "Stop Loss" rakamı-oranı koyacağız. Sistemi üstüne çift tıklayıp açıyoruz. Aşağıdaki "Tab"'lardan "STOP" yazanı seçiyoruz ve aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi "Zararı Durdur" kısmındaki düzenlemeyi yapıyor ve sistemi kaydediyoruz.

Özetle yaptığımız şu. Sistem Long yada Short pozisyon aldığında , trade aleyhimizde gelişirse, Zarar , yatırılan sermayenin %1'ine geldiğinde sistem pozisyonu kapatsın (Flat'e geç) istiyoruz.

Sistem Tester sonucunu bir sonraki mesajda vereceğim.
    Sn Master'in ilk verdiğ sistem MS de 29.12.2008 tarihinden bu yana %1 stopla 253 karlı 303 zararlı toplam 556 işlemle 35 050 puan veriyor, fakat 35 050 puanın 27 000 puanını 14.09.2009 - 17.12.2009 tarihleri arasında veriyor.

Diğer kısımlarda getiri eğrisi yatay.

Resim yapıştıramıyorum....
    İnsanlar geleceği bilemez, düşündüğünü veya duyduğunu değil gördüğünü trade et, terse giderse stop yap.
    ---------------
    Burada yer alan bilgi ve yorum yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, hele al-sat tavsiyesi hiç değildir.

6. The Following 7 Users Say Thank You to hilmi For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    1.736
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.436
    Toplam Teşekkür
    513 Yazısı Teşekkür aldı

sn sazan daha önceki topikdede sistem oluşturma tecrübemin çok az olduğunu belirtmiştim. onun için uygulayıp burada yayınlayamasamda;
    diyorimki % 1 ile pozisyon stopladıkdan sonra ters pozisyona girse getiri de artış olabilirmi.

8. The Following 2 Users Say Thank You to İmales For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    3.797
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.236
    Toplam Teşekkür
    358 Yazısı Teşekkür aldı

Hoş geldiniz sayın sazan.
    Bir mum,diğer bir mumu tutuşturmakla
    Işığından bir şey kaybetmez
    Hz.Mevlana

10. The Following 3 Users Say Thank You to V.O.B For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Hoşgeldiniz Sn.Sazan,

Arkadaşlar benim de bir katkım olsun kendimce fena olmayan bir sistem çıkarttım karı az olsa da riski baya kısıtlı görünüyor... Paylaşıyım belki bir katkım olur

Şimdi iki adet gösterge tanımlıcaz metastock a;

1.Gösterge ismi

uy

Formülü

Mov(WillR(100),500,E)

2.Gösterge ismi

uy2

Formülü

Mov(WillR(100),250,E)

Sistem tester kodlarını da yazayım;

Enter Long

Cross(Fml("uy2"),Fml("uy"))

Close Long

C > Ref(Mov(C,3,S),-3) AND Mov(C,5,W)<Ref(Mov(C,5,W),-1) AND
    C<Ref(C,-1) AND H<=HHV(H,2) AND C<(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4<Ref((H+L+2*C)/4,-1)

Enter Short

Cross(Fml("uy"),Fml("uy2"))

Close Short

C < Ref(Mov(C,3,S),-3) AND Mov(C,5,W)>Ref(Mov(C,5,W),-1) AND
    C>Ref(C,-1) AND L>=HHV(L,2) AND C>(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4>Ref((H+L+2*C)/4,-1)

26.09.2007 den bugüne dek yapılan işlemler sonucunu elle yazıyorum;

48075 brüt kar (108000 puanı kar 59925 puanı zarar)

Toplam 320 İşlem 156 işlem kar 164 işlem zarar

Kazandıran tradelerin ortalama karı 0.6923

Kaybettiren tradelerin ortalama zararı -0.3654

Tek işlemde en büyük kar 5625 Puan

Tek İşlemde en büyük zarar -1725 Puan

Sizde zaten test ettiğinizde gidişatı göreceksiniz bakalım daha geliştirebilecekmiyim Herkese kolay gelsin...
    Amaç eğlenceyse psikolojinizle takılın amaç kazanmaksa sisteminize güvenin...

12. The Following 5 Users Say Thank You to vobarey For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Yazmakla biraz hızlı davranmışım anında bir gelişme oldu System tester kodlarını yeniden vereyim...

Enter Long

Cross(Fml("uy2"),Fml("uy"))

Close Long

C > Ref(Mov(C,8,E),-3) AND Mov(C,12,E)<Ref(Mov(C,12,E),-1) AND
    C<Ref(C,-1) AND H<=HHV(H,2) AND C<(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4<Ref((H+L+2*C)/4,-1)

Enter Short

Cross(Fml("uy"),Fml("uy2"))

Close Short

C < Ref(Mov(C,8,E),-3) AND Mov(C,12,E)>Ref(Mov(C,12,E),-1) AND
    C>Ref(C,-1) AND L>=HHV(L,2) AND C>(H+L+2*C)/4 AND (H+L+2*C)/4>Ref((H+L+2*C)/4,-1)

Kar aynı dönemde 96875 puan oldu 320 trade var 134 karlı 186 zararlı...

Kazandıran tradelerin ortalama karı 1.3400

Kaybettiren tradelerin ortalama zararı -0.4446
    Amaç eğlenceyse psikolojinizle takılın amaç kazanmaksa sisteminize güvenin...

14. The Following 2 Users Say Thank You to vobarey For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Alıntı hilmi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn Master'in ilk verdiğ sistem MS de 29.12.2008 tarihinden bu yana %1 stopla 253 karlı 303 zararlı toplam 556 işlemle 35 050 puan veriyor, fakat 35 050 puanın 27 000 puanını 14.09.2009 - 17.12.2009 tarihleri arasında veriyor.

Diğer kısımlarda getiri eğrisi yatay.

Resim yapıştıramıyorum....
    Sevgili Hilmi ve azılı MS'ci sevgili Türkoğlu,

Matriks ve MS'nin data barları ve formullere aynı bakış açısına sahip olduğunu test edebilmek için, %1 stoplu MASTER sistemini 16.11.2009'dan bugün akşam kapanışa kadar çalıştırdım. (17.02.2010'a kadar ve dahil). Sistem tester sonucu aşağıda, birinizden ricam aynı zaman dilimi için sistemi MS'de çalıştırmanız ve Tester çıktısını yapıştırmanız. Bakalım MS ve MATRIKS barlara ve formüle aynı şekilde mi bakıyor.
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  deneme.jpg
Görüntüleme: 360
Büyüklüğü:  85.3 KB (Kilobyte)
ID:	2041  
    Yazdıklarım deneyimlerimle şekillenen kişisel görüşümdür. Yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

16. The Following 4 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Alıntı İmales Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn sazan daha önceki topikdede sistem oluşturma tecrübemin çok az olduğunu belirtmiştim. onun için uygulayıp burada yayınlayamasamda;
    diyorimki % 1 ile pozisyon stopladıkdan sonra ters pozisyona girse getiri de artış olabilirmi.
    Sevgili İmales,

Olabilir ancak matriks'de bunu kodlamanın imkanı yok. O yüzden test ancak gözle yapılabilir.

18. The Following 2 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür
    4.264 Yazısı Teşekkür aldı

Sevgili Hilmi ve azılı MS'ci sevgili Türkoğlu,

Matriks ve MS'nin data barları ve formullere aynı bakış açısına sahip olduğunu test edebilmek için, %1 stoplu MASTER sistemini 16.11.2009'dan bugün akşam kapanışa kadar çalıştırdım. (17.02.2010'a kadar ve dahil). Sistem tester sonucu aşağıda, birinizden ricam aynı zaman dilimi için sistemi MS'de çalıştırmanız ve Tester çıktısını yapıştırmanız. Bakalım MS ve MATRIKS barlara ve formüle aynı şekilde mi bakıyor.
    %1 istoplu MASTER...

Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    - - - -
    Canım Oğlum İyiki Varsın!

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Sevgili Türkoğlu,

Çok hızlısın. Teşekkürler.

Aklıma gelmişken ve hazır elin değmişken son 10-15 işlemini ilave edebilirmisin ? Matriksin son işlemlerinin bir kümesini ben ilave ettim. Aynı barlarda ve zamanda mı tradeler başlıyor bir karşılaştırmak istiyorum.
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  sil1.jpg
Görüntüleme: 358
Büyüklüğü:  78.1 KB (Kilobyte)
ID:	2044  

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    13.584
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    13.700
    Toplam Teşekkür
    4.264 Yazısı Teşekkür aldı

Sevgili Türkoğlu,

Çok hızlısın. Sistemin 16.11.2009'dan, bugüne kadarki test sonucu değilmi ?
    ve teşekkürler.
    rica ederim.

abi aynı senin tester sonucundaki aralığa ayarladım.orada baktım 13.11.2009 17:30 yazıyordu. o şekilde aldım başlangıcı

istersen 16.11.2009 09:15 yapabilirim...

pozları çok fazlasını alamıyorum malesef.MTX gibi değil...alabildiğim son işlemler bunlar...STOP-ZARAR olarak görmüyoruz.sadece şu an pozsuz onu biliyoruz çünkü en son pozu zararla stoplamış ve LONG yok.

Resmin ismi:  poz.jpg
Görüntüleme: 538
Büyüklüğü:  16.7 KB (Kilobyte)
ID:	2045  
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    - - - -
    Canım Oğlum İyiki Varsın!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri