Sayfa 2/19 İlkİlk 123412 ... SonSon
220 sonuçtan 13 ile 24 arası

Konu: Bir sistem yaratmak.

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür
    2.797 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı TÜRKOĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karlı işlem sayısı zararlı işlemin hemen hemen 2 katı...bu süper birşey...vayy dedirten kısım bu olsa gerek...yani ben buna vayy dedim...

bu sistem adam olur...ama ben edemem...
    Dostumuz Türkoğlu ve diğer arkadaşlarımızın işaret ettiği üzere (barnağa dikkat ) , özellikle 5 dk'lık bir sistemde, ne kadar zararlı bir sistem olursa olsun, neredeyse her 1 zararlı işleme karşılık 2 karlı işlem olması oldukça olağandışı. Bu konu incelemeyi gerektiriyor.

Hatalı sistemimizi düzelttikten sonra, şu hale gelmişti.
    Eğer bar kapanışı, 3 barlık kapanışların hareketli ortalamaların 3 gün evvelki değerinden küçükse Long'la, büyükse Short'la.

Acaba bu tamamen saçma sapan mı yoksa geçerli bir teorik temeli var mı diye bakarsak, çok önemli iki trader'ın yine bayağı pahalı 2 kitabını buluruz.

Bunlardan Biri Walter Bressert. Cycle analizi konusunda istisnasız lider kabul edilen biri (Sonradan tahtının bir kısmını Elder'la paylaşmak zorunda kaldı). Hareketli ortalamaların zaman ekseninde sola kaydırılmasına (bizim yaptığımız) verdiği isim Centered Moving Averages ve kitabında bu konuya atfedilmiş bir kaç chapter var. Diğer konular ise Cycle top ve bottomlarını CCI, MACD, STOC, 3-10 Ma'lar ile bulma üzerine.

Diğer ünlü trader ise DiNapoli. DiNapoli ise hareketli ortalamaların zaman ekseninde sağa kaydırılması (şu anda yapmadığımız , belki gelecekte yapacağımız ?) ile ilgilenmiş ve bunlara Displaced Moving Averages adını vermiş. MACD, Stochastic, Fibonacci ve Displaced moving Averages ile hepsini harmanlayıp verimli trade yöntemleri üzerine çalışmış.

O zaman yarattığımız sistemdeki koşullara ve periyotlarına dokunmayalım (bozmayalım). Şans eseri yaratıldığı kadar anlamsız (ve farkettik ki teoride de yerleri var) değiller. Ek koşullar ile karlı işlem adedi/zararlı işlem adedi oranından taviz vererek karlılığı artırmaya çalışalım.

Hadi Voborsa'cılar eminim, GERÇEKLER isimli sistemimize var olan koşulları ve periyotları değiştirmeden ilaveler yaparak daha karlı bir sistem yaratmaya çalışabilirsiniz. Karlı işlem adedinden bir miktar taviz verip, karlılığı artırmak için ilaveler lütfen.

Önemli Not :
    Fikir üretelim ama benim GERÇEKLER sisteminde yaptığım gibi, Sistem testerda AL,SAT,AÇIĞA SAT ve AÇIK POS. KAPAT kısmındaki kodları gösteriniz ve Sistem tester çıktısını da mesajınıza ilave edelim.Sadece lafla şöyle yapılsa nasıl olur vs yazmayalım. Sistem testerda yazıp, test edip , test sonucunu da mesajınıza ekleyerek gönderelim.

Ve sizler bu noktada katkı vermedikçe, Sazan devam etmeyecek, sonra lütfen adam niye durdu demeyelim.
    Loss of opportunity is preferable to loss of capital.
    Yazdıklarım deneyimlerimle şekillenen kişisel görüşümdür. Yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

2. The Following 8 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Son olarak.
    Bu topic 14 şubatta kapanacaktır/kendini imha edecektir/bitecektir/the end. O tarihten sonra işlerim çok yogunlaşacak. Ne kadar hızlı katkı verirseniz ilerlememiz de o kadar hızlı olur. Çogunlukla akşamları yada gün içi öğle saatlerinde girebileceğim.
    Yazdıklarım deneyimlerimle şekillenen kişisel görüşümdür. Yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

4. The Following 2 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür
    3.523 Yazısı Teşekkür aldı

huhaaa ben daha yeni gördüm.

Inspecor Gadget topiği gibi olmuş neden sevgililer gününde imha ediyor kendini. Daha kardeş topklerin gelmesi lazımdı.

bu sistem trenlerde çuvallayacak gibi geliyor bana. Hareketli ortlamanın altında kapanışta longlarsak işimiz zor. Bence buna bir de haeketli otlama kesişimi ekleyelim aşağı kesese altında kanışta veridği al sinyalini tanımamazlıktan gelelim.

Bir Matriksim olmadı şu dünyada
    Pozsiyon yok ama ruh halim kısa ve orta vade vade beklentimi gösterir.
    AL SAT tavsiyesi olarak algılamayın. Ben ki 3-4 yıllık bir amatörüm. Siz üstadlara bakın!
    Bir hatam olursa affola, sizi rahatsız eden bir mesajım olursa özel mesaj atın sileyim.

6. The Following 2 Users Say Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    845
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    17.789
    Toplam Teşekkür

Alıntı VOBiX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    huhaaa ben daha yeni gördüm.

Inspecor Gadget topiği gibi olmuş neden sevgililer gününde imha ediyor kendini. Daha kardeş topklerin gelmesi lazımdı.

bu sistem trenlerde çuvallayacak gibi geliyor bana. Hareketli ortlamanın altında kapanışta longlarsak işimiz zor. Bence buna bir de haeketli otlama kesişimi ekleyelim aşağı kesese altında kanışta veridği al sinyalini tanımamazlıktan gelelim.

Bir Matriksim olmadı şu dünyada
    VOBIX'im daha Sistemin Si'si yok ortada. Demoralize etmiyelim izleyenleri
    Sevgililer gününde bitiyor çünkü "Her aşk bir gün biter.". Sistem aşkının bitişi için sevgililer gününü seçmek ironik olmuş gerçekten.

Matriksin sitesinde bir yerlerde, 15 günlük demo amaçlı indirim var diye biliyorum.
    (Sanırım 15 gün boyu ücretsiz).
    Not : Hulem bu makriks reklamı gibi oldu. Ama Astatin ve Enorton ne kadar canımızdan bezdirdiğini bilir. Fakat bizim gibi kullananlar ve ızdıraba katlanamayanlar için alternatfi ne yazikki yok yada ben bilmiyorum.

8. The Following 2 Users Say Thank You to sazan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür
    6.153 Yazısı Teşekkür aldı

Ben şöyle bir densizlik yaptım:

RSI(14)<50 ise sadece short'ları dikkate al, RSI(14)>50 ise sadece long'ları dikkate al dedim.

Yani kod şöyle oldu:

UZUN

C < REF(MOV(C,3,S),-3)
    AND
    RSI(14)>50

KISA

C > REF(MOV(C,3,S),-3)
    AND
    RSI(14)<50

Sonuçta sistemi kara geçirdim, ancak en büyük avantajı olan doğru işlem oranını kaybettim. Yani yaptığım tam bir denyoluktan öteye gidemedi...

Test sonuçları aşağıda (Matriks sistem tester'a çok gıcığım, o yüzden Metastock'ta 2008-2009 için 2 yıllık test yaptım)

Ben Pala'ya inanmıyorum ama o bana inanıyor...

10. The Following 4 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Matriks ile de test ettim, sonuçta herkesin test sonuçlarının aynı bazda olması için matriks kullanmak zorundayız anlıyorum, ama istemeye istemeye kullanıyorum şu mereti...
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  SS.gif
Görüntüleme: 402
Büyüklüğü:  23.4 KB (Kilobyte)
ID:	1951  

12. The Following 2 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Sonra dedim ki kendi kendime, tamam kafan bu işlere pek basmıyor ama en azından topic'in hakkını ver... Ne öyle basit basit RSI MSI yok 50'yi kesmiş de kesmemiş de...

Dedim ki sonuçta amacımız yükselen piyasayı long'lamak, düşen piyasayı short'lamak... Yani, kısa peryodlu bir hareketli ortalama değeri bir önceki bardakine göre artıyorsa long'la, azalıyorsa short'la...

Yani:

UZUN

C < REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,5,w)>ref(MOV(c,5,w),-1)

KISA

C > REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,5,w)<ref(MOV(c,5,w),-1)

Sonuçta sistemi hem %26 kara geçirdim, hem de doğru işlem/yanlış işlem oranını 1/1'in altına düşürmedim...

Şimdilik bu kadar, dersin devamını bekliyorum...
    Ekli Küçük Resimler Ekli Küçük Resimler Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  ss.gif
Görüntüleme: 517
Büyüklüğü:  23.3 KB (Kilobyte)
ID:	1953  

14. The Following 8 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Bu sistemin AL koşulu C<REF(MOV(C,3,S),-3)...fiyat, 3 bar önceki Mov(c,3,s) değerinin altına düşünce al diyor. Ancak fiyat kesintisiz düşmeye devam ederse durumunda bakakalıyor giden geminin arkasından.

1) Yani, fiyatların belirli bir seviyenin altına düşmesi durumunda al koşulunun yanına, fiyatın yukarı hareketine başladığına dair bir tad bir dokunuş bir koşul eklemek gerekir. Koşulun kaputu eksik.(sat için de simetrik olarak doğru bu yorum) En basitinden
    Al koşuluna;
    and (H+L+C)/3>ref((H+L+C)/3,-1)

Sat koşuluna da
    and (H+L+C)/3<ref((H+L+C)/3,-1)

gibi bir şey eklemek gerekir.
    (veya c><ref(c,-1), Mov(c,x,s)><Mov(c,y,s), Dema(c,3)><Dema(c,5) gibikoşullar)

2) Al koşulunda mevcut bar kullanılıyor ve 3 bar önceki MOV(3) vesilesi ile sondan 4,5, 6 ıncı barların bilgileri de var. Amma sondan 2 inci ve 3 üncü bar bilgisi ortada yok. Onların da sistemin içine sokulması lazım.

Strategist patronun yukarıda yaptığı da yaklaşım olarak yukarıda açıkladığım her iki şeyi de yapıyor. Yani hem fiyat hareketinin yukarı döndüğünü belirliyor hemde misiing barları sistemin içine alıyor..Üstelik Strategist patronun getirisi ve performans kriterleri de iyi...Bir nacisane önerim 5 ler yerine 4 koyup denermisin patronaj...Ayrıca şarap çok güzel ..ekiiiikiii
    Teprik ederimn ıstratejist patron

Not: ben ST sonucu yapıştıramıyorum. Çünkü evdeki laptop, It ci koçlarda bugün rektifiyeden geçirecekler. ben işyerindeki laptopu getirdim eve ve onda işyerindeki güvenlik policy den ötürü sanırsam bi haltlar oluyor ve St hep yanlış sonuçlar veriyor..üwww
    BANGA mühim

16. The Following 5 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Alıntı Astatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Strategist patronun yukarıda yaptığı da yaklaşım olarak yukarıda açıkladığım her iki şeyi de yapıyor. Yani hem fiyat hareketinin yukarı döndüğünü belirliyor hemde misiing barları sistemin içine alıyor..Üstelik Strategist patronun getirisi ve performans kriterleri de iyi...Bir nacisane önerim 5 ler yerine 4 koyup denermisin patronaj...Ayrıca şarap çok güzel ..ekiiiikiii
    Teprik ederimn ıstratejist patron
    Ayıp ettin patron, değil 4 ile, 2366,45 ile bile deneriz. Sonuç biraz garip çıkabilir ona karışmam..

5 seçmemin nedeni Fibo sayısı olmasıydı. Sazan abi "sistem tek bir parametre bile değiştirmeden tüm zaman peryotlarındda aynen çalışmalıdır, yoksa kendinizi kandırırsınız" dediğinden beri optimizasyon kullanmıyorum, parametreleri fibo sayılarından seçiyorum.

MOV(4)'lü fitre ile sistem:

UZUN
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,4,w)>ref(MOV(c,4,w),-1)
    KISA
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,4,w)<ref(MOV(c,4,w),-1)

Netekim aşağıdaki sonuçta görüleceği gibi 5 yerine 4 kullanınca karlılık yerin dibini boyladı, demek ki 5 ile elde ettiğim sonuç tesadüfmüş... 1. kareye geri döndük...

Resmin ismi:  sistem.gif
Görüntüleme: 408
Büyüklüğü:  22.3 KB (Kilobyte)
ID:	1954  

18. The Following 8 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

Benin filtrenin parametresini 6 yapınca da böle oluyo...

Resmin ismi:  6.gif
Görüntüleme: 398
Büyüklüğü:  23.4 KB (Kilobyte)
ID:	1955  

20. The Following 7 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Strategist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayıp ettin patron, değil 4 ile, 2366,45 ile bile deneriz. Sonuç biraz garip çıkabilir ona karışmam..

5 seçmemin nedeni Fibo sayısı olmasıydı. Sazan abi "sistem tek bir parametre bile değiştirmeden tüm zaman peryotlarındda aynen çalışmalıdır, yoksa kendinizi kandırırsınız" dediğinden beri optimizasyon kullanmıyorum, parametreleri fibo sayılarından seçiyorum.

MOV(4)'lü fitre ile sistem:

UZUN
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,4,w)>ref(MOV(c,4,w),-1)
    KISA
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(c,4,w)<ref(MOV(c,4,w),-1)

Netekim aşağıdaki sonuçta görüleceği gibi 5 yerine 4 kullanınca karlılık yerin dibini boyladı, demek ki 5 ile elde ettiğim sonuç tesadüfmüş... 1. kareye geri döndük...
    selam..PM mi dikkate alma...Şinci bence 5 le elde ettiğin başarı tesadüf olmayabilir..şöyle ki; Ref(mov(c,3,s),-3)...sondan 4, 5 ve 6 ıncı barların ortalamasıdır malum...sen 5 yazarak, son 5 barın ortalamasını bir önceki son 5 barın ortalaması ile yani sondan 6 ıncı bardan başyalan (yani ref(mov(c,3,s),-3) ün başladığı yerden) başlayan 5 lik ortalama ile karşılaştırıyorsun..

neyse çok fazla karalama yaptık..gaddar hoca fırça çekebilir
    BANGA mühim

22. The Following 7 Users Say Thank You to Astatin For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    22.658
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.559
    Toplam Teşekkür

RSI'lı filtrenin fiyasko, acı ve gözyaşıyla sonuçlanması gururuma dokundu. RSI'lı adam gibi bir filtre uyduramazsam uyuyamam deyip utanmaz arlanmaz şekilde aşağıdaki amatörlüğü geliştirdim. Sonuçta kar yok ama ciddi zarar da yok, belki başkası buradan fikir alıp adam gibi birşey geliştirir diye atıyorum sadece... Parametreler yine sadece fibo sayıları...

LONG
    C < REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(RSI(5),2,W)>MOV(RSI(13),2,W)

SHORT
    C > REF(MOV(C,3,S),-3) AND MOV(RSI(5),2,W)<MOV(RSI(13),2,W)

Resmin ismi:  ss.gif
Görüntüleme: 407
Büyüklüğü:  23.1 KB (Kilobyte)
ID:	1956  

24. The Following 5 Users Say Thank You to Strategist For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri