Sayfa 5/45 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
529 sonuçtan 49 ile 60 arası

Konu: Aklına ne gelirse...

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

"Faiz yemiş olanlar, kıyamet gününde şeytanın çarpmış olduğu bir kişi gibi ayağa kalkarlar. Bu onların, "Alışveriş de faiz gibidir" demelerindendir. Halbuki, Allah faizi haram, ticareti ise helâl saymıştır. Kim bundan böyle Allah'ın öğüdünü tutar ve faizden uzaklaşırsa geçmişteki faizlerinden ötürü işi ve hükmü artık Allah'a kalmıştır. Ama öğüdü aldıktan sonra halâ faize devam edenlerin gidecekleri yer, içinde ebedi kalmak üzere cehennemdir.
    Allah faizi bereketsiz kılmıştır. Halbuki ise sadaka ve infakları bereketlendirmiştir. Allah günah işlemekte devam den nankörleri asla sevmez.
    İman edip iyi ve hayırlı işler işleyenlerin, zekâtla Allah'ın selâmet davetine aracı olanların mükâfatını Allah verecektir. İşte bunlardır korkmaması ve üzülmemesi gerekenler."
    "Ey iman edenler! Allah’tan gereği gibi korkun! Eğer gerçekten iman ediyorsanız, faizden arta kalanı almayıp bırakınız.(Bakara:275/278)

Yaptıkları zulümlerden, birçok kişiyi sapıtmalarından, men edildikleri halde faiz almalarından, insanların mallarını haksız yollarla yemelerinden ötürü, başkalarına helâl kıldığımız bazı temiz şeyleri o Yahudilere haram ettik. Onlardan hakkı saklayan kâfirlere çok azap verici cehennem şartları hazırladık." (Nisa:160-161)

"Ey hesaba çekileceğine iman edenler! Faizi kat kat arttırarak onu yemeyin! Bu hususta Allah’tan korkun ki, kurtuluşa ere bileseniz."(Ali İmran130)"
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Alıntı vobarey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fet fet fet derken bir hal oldunuz sonra geldniz ABV ye takıldınız ardından ATATÜRK den alıntılar ben pek bu işin gidişatını hayır olarak görmüyorum bakalım daha nerelere el atacaksınız... umarım bu fractal yapınızı biraz daha stabilize etme niyetiniz vardır yoksa sizin durmayacağınız anlaşıldı
    Evet gidişat ilginç değil mi? ben Atatürk'ün çanakkale savaşında söylediklerinin konuyla ilgisini anlamadım açıkçası

Yalnız up uzun faiz haramdır diye yazılar yazılmasına rağmen dikkat ettim, en geçerli delilleri yani ayetleri ben koymadan önce kimse koymadı...

Voltaire

3. The Following User Says Thank You to enorton For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı enorton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konumuz faizdi ama tahmin ettiğim üzere kimse bu sorulara cevap vermedi herkes birbirine sataşıyor

Bu sorular bir kenarda dursun yeni bir soru sorayım:

Sizin arkadaşınız sizden 100 TL borç istedi... Ve o anda (başbakan simit hesabı yaptığı için ben de simit hesabı yapayım) siz o parayala 200 simit alabiliyorsunuz. simit 50 kuruş varsayalım... aradan 2 yıl geçti ve simit fiyatı 1 Tl oldu... Arkadaşınız size kaç lira getirmeli ki kimse faiz yememiş olsun?

Klasik anlayışa göre 100 TL geri getirse siz o parayla artık 100 simit alabiliyorsunuz yani verdiğiniz paranın %50 si gitmiş. Peki bu durumda faiz yiyen kim olur?

Başka bir soru daha sorayım:

Siz bir laptop almaya gittiniz fiyat sordunuz eleman 1100 TL dedi. Peki taksit var mı evet 12 ay taksitli fiyatı. Peki peşin olursa ne kadar olur? 1000 TL peşin fiyatı dedi... Bu olay artık ticaretin her kademesinde olan bir durum değil mi? Peki bu arada ki 100 TL nedir? Faiz midir? Haram mıdır? Bir malı peşin satmakla vadeli satmanın maliyeti eşit midir?
    Bence doğru ve değiştirilemez denilen şeyler uygulanabildikleri kadar gerçektirler...

Değiştirilemez denilen kavram ne Faiz Haramdır kavramı...

Peki bende soruyorum bu kadar kredi kartının bankanın varolduğu bir zeminde bu ilkeyi uygulayabilen kaç müslüman vardır acep??? Bence bunu savunup söyleyenler bile her dakika bu haramın içinde yüzüyor o nedenle bunu tartışmak yersizdir...

Özetle dünya değişti yaşam şartları değişti ve değişmez denilen şeylerin miyadı doldu maalesef...
    Amaç eğlenceyse psikolojinizle takılın amaç kazanmaksa sisteminize güvenin...

Teşekkür Teşekkür 
    1.462
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.915
    Toplam Teşekkür
    553 Yazısı Teşekkür aldı

Konumuz faizdi ama tahmin ettiğim üzere kimse bu sorulara cevap vermedi herkes birbirine sataşıyor

Bu sorular bir kenarda dursun yeni bir soru sorayım:

Sizin arkadaşınız sizden 100 TL borç istedi... Ve o anda (başbakan simit hesabı yaptığı için ben de simit hesabı yapayım) siz o parayla 200 simit alabiliyorsunuz. simit 50 kuruş varsayalım... aradan 2 yıl geçti ve simit fiyatı 1 Tl oldu... Arkadaşınız size kaç lira getirmeli ki kimse faiz yememiş olsun?

Klasik anlayışa göre 100 TL geri getirse siz o parayla artık 100 simit alabiliyorsunuz yani verdiğiniz paranın %50 si gitmiş. Peki bu durumda faiz yiyen kim olur?

Başka bir soru daha sorayım:

Siz bir laptop almaya gittiniz fiyat sordunuz eleman 1100 TL dedi. Peki taksit var mı evet 12 ay taksitli fiyatı. Peki peşin olursa ne kadar olur? 1000 TL peşin fiyatı dedi... Bu olay artık ticaretin her kademesinde olan bir durum değil mi? Peki bu arada ki 100 TL nedir? Faiz midir? Haram mıdır? Bir malı peşin satmakla vadeli satmanın maliyeti eşit midir?

Bildiğim Kadarı ile cevap vereyim, ilk sorunuz borcun karşılığını ödemek noktasında aradan ne kadr zaman geçerse geçsin alınan borç altın veya gümüşte olsa parada olsa ne miktarda alınmışsa o miktrada geri ödenmesi beklenir fazlasını ödemek faize girer diye biliyorum sebebi ise ortada ticaretin olmaması sadece borç alışverişinin olmasıdır...

2 sorunuzda ortada mal var ise yani ticari bi durum söz konusu iken konulan vade farkları faiz değildir, çünkü ortada bi ticart ve ticarete konu olan bi mal vardır ve bu mal uzun vadeli satılabilir ve satıcı bunun karşılığında vade farkı alabilir? arada ince bi nokta var faiz olmamasının sebebi ortada ticarete konu olan bi Malın olması, eğer direk para verilip 12 ay sonra farkı alınsaydı işte bu faiz olurdu..

6. The Following User Says Thank You to zozo For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Bence doğru ve değiştirilemez denilen şeyler uygulanabildikleri kadar gerçektirler...

Değiştirilemez denilen kavram ne Faiz Haramdır kavramı...

Peki bende soruyorum bu kadar kredi kartının bankanın varolduğu bir zeminde bu ilkeyi uygulayabilen kaç müslüman vardır acep??? Bence bunu savunup söyleyenler bile her dakika bu haramın içinde yüzüyor o nedenle bunu tartışmak yersizdir...

Özetle dünya değişti yaşam şartları değişti ve değişmez denilen şeylerin miyadı doldu maalesef...
    Önce islamda yani Kur'an daki faizin tanımını yapamız gerekir... Sonra da benim sorduğum diğer sorulara cevap bulmak gerekir... Bunları yapmadan tartışma bir zemine oturmaz... Çünkü herkes farklı şeylerden bahsediyor... Arkadışımızın yazdığı o uzun yazılarda faizsiz bankacılık yapan ya da yaptığını söyleyen bankalara da atıf var... Yine vadeli satışı tanımlamadan bu durumu tespit edemeyiz... Faizsiz bankacılıkla ilgili kaç kişi ne biliyor? Çoğunluğun bildiği şu değil mi? Onlar da faiz alıyor ama adına kar payı diyor Gerçekten öyle mi?

Ekonomide bildiğiniz gibi reel faiz ve nominal faiz var... Acaba Kur'an da bahsedilen hangisi? Sadece reel ve nominal faiz mi var? MB %5 açıklar faizleri ama sen tefeciye git %50 ile borçlanırsın... Bu hangi faizdir?

Konu karmaşık gibi gözüken ama aslında basit bir konudur... Yalnız faiz haramdır başka söze gerek yok denecek kadar da basit değildir...

Voltaire

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Bir de şunu merak ediyorum Sn.iyi çocuk... Bütün samimiyetinizle birşeyleri tartışmak mı istiyorsunuz yoksa amaç farklı mı??? Kısacası siz neyin peşindesiniz veya neyi ispatlamak derdindesiniz şahsen ben anlamadım da???

9. The Following User Says Thank You to vobarey For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Kur'an daki faizin tanımı şudur (benim analdığım);

Faiz ya da Kuran deyimiyle RİBA, bir ekonomik değerin kendi kendisine, durduğu yerde, hiçbir emek katılmadan ya da hiçbir şekilde riske edilmeden kendi kendine değer olarak artmasıdır. Örnek verecek olursak, bir kilo buğdayın, durup durduğu yerde, iki kiloya ulaşmasıdır.

Voltaire

Teşekkür Teşekkür 
    684
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    133
    Toplam Teşekkür
    69 Yazısı Teşekkür aldı

Fet fet fet derken bir hal oldunuz sonra geldniz ABV ye takıldınız ardından ATATÜRK den alıntılar ben pek bu işin gidişatını hayır olarak görmüyorum bakalım daha nerelere el atacaksınız... umarım bu fractal yapınızı biraz daha stabilize etme niyetiniz vardır yoksa sizin durmayacağınız anlaşıldı
    Değerli Ağabeyim,
    ben dindar değilim. faiz gelirim de var. borsada yatırım yaparım.

fakat ''faiz haram değildir'' demem. Bu kafayı kuma gömmektir.

Yani şöyle yazayım. Allahın sözleri olduğuna inanılan( ülkemizde ve dünyada milyonlarca insanın) sözleri mi değiştirelim. Din ülkemiz için bir direnç noktasıdır ve buraya saldırılıyor. Bunu genelkurmay başkanı görmüş, konuşmuş.

Burada sorun ''Allah Bereket Versin'' duasının ABV şeklinde yazılmasından çıktı. Bu tartışma üç ay önce çıktı. Ben uzmanlarına sordum diyorum, ''bu kısaltmayı yapamazsınız'' dediler.

Yahu gidin bir Alevi Dedesine sorun, ''olmaz'' der.

Dün gece ise 40 yıldır avukatlık yaptığını iddia eden bir katılımcı ''faiz haram değildir'' şeklinde yazdı.

Üç ay önce ........ adlı forumda Laikliği, Atatürkçülüğü savunmak için onlarca yazı yazdım, forumdan defalarca atıldım. Şimdi burada düştüğüm duruma bakın...

Herhalde ifade konusunda eksiklerim var. Kendimi doğru ifade edemiyorum.

Teşekkür Teşekkür 
    1.462
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.915
    Toplam Teşekkür
    553 Yazısı Teşekkür aldı

"Faiz yemiş olanlar, kıyamet gününde şeytanın çarpmış olduğu bir kişi gibi ayağa kalkarlar. Bu onların, "Alışveriş de faiz gibidir" demelerindendir. Halbuki, Allah faizi haram, ticareti ise helâl saymıştır. Kim bundan böyle Allah'ın öğüdünü tutar ve faizden uzaklaşırsa geçmişteki faizlerinden ötürü işi ve hükmü artık Allah'a kalmıştır. Ama öğüdü aldıktan sonra halâ faize devam edenlerin gidecekleri yer, içinde ebedi kalmak üzere cehennemdir.
    Allah faizi bereketsiz kılmıştır. Halbuki ise sadaka ve infakları bereketlendirmiştir. Allah günah işlemekte devam den nankörleri asla sevmez.
    İman edip iyi ve hayırlı işler işleyenlerin, zekâtla Allah'ın selâmet davetine aracı olanların mükâfatını Allah verecektir. İşte bunlardır korkmaması ve üzülmemesi gerekenler."
    "Ey iman edenler! Allah’tan gereği gibi korkun! Eğer gerçekten iman ediyorsanız, faizden arta kalanı almayıp bırakınız.(Bakara:275/278)

Yaptıkları zulümlerden, birçok kişiyi sapıtmalarından, men edildikleri halde faiz almalarından, insanların mallarını haksız yollarla yemelerinden ötürü, başkalarına helâl kıldığımız bazı temiz şeyleri o Yahudilere haram ettik. Onlardan hakkı saklayan kâfirlere çok azap verici cehennem şartları hazırladık." (Nisa:160-161)

"Ey hesaba çekileceğine iman edenler! Faizi kat kat arttırarak onu yemeyin! Bu hususta Allah’tan korkun ki, kurtuluşa ere bileseniz."(Ali İmran130)"

Teşekkürler enorton, yukardaki kuran ayetlerinde görüldüğ üzere faiz allahın hükmü ile haram kılınmıştır dikkat çekmek istediğim nokta şu kişi müslüman olup faiz yiyebilir bu onu müslümanlıktan çıkarmaz herkesin sonunu ancak allah bilir... ama kişi allahın hüküm verdiği bi konuda müslüman olduğu halde aksi bi beyan ifade ederse işte bu çok tehlikeli bi yaklaşım ve görüş olur allahın emrettiğini kabul etmmek olur ki gerçekten tehlikelidir...o yüzden allahın hüküm verdiği konular hakkında yorum yaparken biraz daha dikkatli olmalıyız kanımca... Allahın hükmünü kabul etmemek başka, uygulamamak başkadır....

13. The Following 3 Users Say Thank You to zozo For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Vallahi Sn.Enorton ben bu konuları açıkçası o kadar ayrıntılı bilmiyorum yalnızca sıradan bir vatandaş gözüyle kendi düşüncelerim çerçevesinde görüşlerimi aktarmaya çalışıyorum... Bahsettiğiniz konular uygun bir zeminde tartışılırsa bende bu konularda sizlerin bilgi ve yorumları neticesinde aydınlanabilirim umarım zemini sağlam bir temele oturtabiliriz de seviyeli bir fikir alışverişi yaşarız...

15. The Following User Says Thank You to vobarey For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Alıntı zozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim Kadarı ile cevap vereyim, ilk sorunuz borcun karşılığını ödemek noktasında aradan ne kadr zaman geçerse geçsin alınan borç altın veya gümüşte olsa parada olsa ne miktarda alınmışsa o miktrada geri ödenmesi beklenir fazlasını ödemek faize girer diye biliyorum sebebi ise ortada ticaretin olmaması sadece borç alışverişinin olmasıdır...
    Verdiğim örnekte söylediğim gibi ben borç verirken o parayla 200 simit alabiliyordum ama 2 yıl sonra aynı parayı geri aldığımda 100 simit geri alabiliyorum... Bu sefer karşınızdaki faiz yemiş olmaz mı? Size reel olarak aslında aldığı bordun yarısını getirdi... Bildiklerinizi duyduklarınızı unutun lütfen, mantıklı olalım... İslam mantık dinidir...

Voltaire

17. The Following User Says Thank You to enorton For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı zozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler enorton, yukardaki kuran ayetlerinde görüldüğ üzere faiz allahın hükmü ile haram kılınmıştır dikkat çekmek istediğim nokta şu kişi müslüman olup faiz yiyebilir bu onu müslümanlıktan çıkarmaz herkesin sonunu ancak allah bilir... ama kişi allahın hüküm verdiği bi konuda müslüman olduğu halde aksi bi beyan ifade ederse işte bu çok tehlikeli bi yaklaşım ve görüş olur allahın emrettiğini kabul etmmek olur ki gerçekten tehlikelidir...o yüzden allahın hüküm verdiği konular hakkında yorum yaparken biraz daha dikkatli olmalıyız kanımca... Allahın hükmünü kabul etmemek başka, uygulamamak başkadır....
    Bende tam olarak bunu söylemeye çalışmıştım Allahın hükmünü zaten kabul ediyoruz burda sıkıntı yok ama kanaatimce bu hükmün uygulanabilme olanağı bu global dünyada kalmamıştır haa eğer uygulanabilir şöyle olursa böyle yapılırsa derseniz bende memnuniyetle sizleri dinlemeye devam ederim...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 konuk)

Yer imleri

Yer imleri