Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: VOBda APSD Analizi

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür
    3.523 Yazısı Teşekkür aldı

Standart VOBda APSD Analizi

Konuya çok devam etmeyeceğim genel bölümde ilgilenen olursa buradan takip edebilir. Tekrar söylüyorum APSD yardımcı göstergedir. Sadece APSDye göre işlem yapılmaz. Dünya APSD etrafında dönmese de gün sonunda özellikle Senaryo 1 ve 7 varsa ertesi güne taşıyacağınız pozsiyonlar hakkında daha ent bilgi verir. APSD hakkında detaylı bilgi için : http://www.persembe.com/Futures/Raporlar/Makale21.htm

Olaybu metindeki kadar basity değil. Öyle olsaydı herkes bu metnin çıktısını alır ona göre işlem yaparak köşeyi dönerdi. OLay bakılan şeyden ne gödüldüğüdür.

Piyasa bize aşağıdakine benzer bir tablo sunar . Kimisi iki ihtiyarın bakışmasını, kimisi altın kadehi kimisi de gitar çalan meksikalıları görür. Bu sebeple APSD size farklı bir bakış açısı sunar.

Alıntı VOBiX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gün içinde genel olarak bakmaya çalışın. Aha çıkarken azaldı düşerken arttı diye güniçinde sürekli takip etmek yanıltabilir. APSD -1000den +5000e geçebilir 30 dk içinde. Olaya şöyle bakın fiyatlar günboyu düşerken APSD sürekli artıyor mu azalıyor mu. APSD değişimindeki istikrara bakmak lazım. Çünkü orada net olan 2 senaryo var 7 senaryo FLU.
    Vade değişimelri döneminde APSD yanıltıcı olabilir çünkü hangi pozsiyonun evladiyelik (vade sonuna akdar tutulacağı) hanigsinin trade amaçlı olduğu bilinemez.
    APSD fiyatlarla aynı yönde artarsa o yönü destekler. Şu an fiyatlar nötr fakat geçmişe bakarsak fiyatların düştükçe APSDnin artması ve şu para çıkışının istikrarlı bir şekilde devam etmesi yön aşağı gibi diyor.
    Pozsiyon yok ama ruh halim kısa ve orta vade vade beklentimi gösterir.
    AL SAT tavsiyesi olarak algılamayın. Ben ki 3-4 yıllık bir amatörüm. Siz üstadlara bakın!
    Bir hatam olursa affola, sizi rahatsız eden bir mesajım olursa özel mesaj atın sileyim.

2. The Following 8 Users Say Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür

Senaryo : 3 Fiyat : Yukarı APS : Azalıyor Etki : Olumludan olumsuza
    Piyasa :
    Eski ayılar, istemeyerek pozisyon kapatan (satan) eski boğalardan agresif alım yaparak pozisyon kapatıyorlar*
    (eğer fiyatların yükselişi, APS’nın düşüşünden daha hızlıysa olumlu, tersiyse olumsuz)

Fiyat değişimi +1,71 APSD değişimi -%3,71

Yarın APSD fiyatlar düştükçe artar ya da fiyatlar yükseldikçe azalırsa piyasanın hala düşüşe meyilli olduğu anlamı çıkacaktır.
    AL SAT tavsiyesi olarak algılamayın. Ben ki 3-4 yıllık bir amatörüm. Siz üstadlara bakın!
    Bir hatam olursa affola, sizi rahatsız eden bir mesajım olursa özel mesaj atın sileyim.

4. The Following 6 Users Say Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    8.938
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    83.393
    Toplam Teşekkür
    14.315 Yazısı Teşekkür aldı

Sayın vobix APSD bakacağımız linkki verebilirmisiniz.
    "Burada yazdıklarım kişisel görüşlerimdir AL - SAT Tavsiyesi değildir"

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür

Alıntı Larossıan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın vobix APSD bakacağımız linkki verebilirmisiniz.
    3 dk gecikmeli oalrak buradan bakabilirsiniz
    http://www.denizyatirim.com/Default.asp?ViewType=Vob

7. The Following 2 Users Say Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    2.525
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.643
    Toplam Teşekkür
    863 Yazısı Teşekkür aldı

hayırlı olsn yeni topic..en güzeli olmuş ama bazı gereksiz düşünceler yüzünden ana konunun ara konuları ıcn 50 tane topic açıılıyo kı bu da takibi guclestrıyo seans ıcnde.neyse burdan takip ederiz artık..
    Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol..michael scofield

9. The Following 2 Users Say Thank You to marakes For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    9.908
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    15.844
    Toplam Teşekkür
    5.163 Yazısı Teşekkür aldı

topic hayırlı olsun sevgili vobix..

11. The Following 2 Users Say Thank You to jerfin For This Useful Post:

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür

Senaryo : 3 Fiyat : Yukarı APS : Azalıyor Etki : Olumludan olumsuza
    Piyasa :
    Eski ayılar, istemeyerek pozisyon kapatan (satan) eski boğalardan agresif alım yaparak pozisyon kapatıyorlar*
    (eğer fiyatların yükselişi, APS’nın düşüşünden daha hızlıysa olumlu, tersiyse olumsuz)

Fiyat değişimi +1,71 APSD değişimi -%3,71

Yarın APSD fiyatlar düştükçe artar ya da fiyatlar yükseldikçe azalırsa piyasanın hala düşüşe meyilli olduğu anlamı çıkacaktır.
    Kı.ı kırık APSD analizi bize vaziyetin olumludan olumsuza döndüğünü söylemiş. Bugün spot %0,16 artı kapatsa da VOB 175 puanla %0,59 eksi kapanış yaptı.

13. The Following User Says Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    209
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    177
    Toplam Teşekkür
    114 Yazısı Teşekkür aldı

burda apsd analizi çöktümü,,, devam edilmemiş,,,
    Buraya yazılan yazılar, kaptırım danışmanlığı ya da al-kaç tavsiyesi değildir. Tamamen TARTIŞMA ve ÖĞRENME amaçlıdır. Yatırımlarınızı kendi kararlarınız doğrultusunda yapınız. Görüşlerim beni bağlar. Katılıp katılmadığınızı ya da kendi görüşlerinizi lütfen söyleyiniz. Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür

Cuma günü yatayda kaldı. Kararsız piyasaya işaret etti.

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür

Alıntı MASTER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu mümkün olduğunca pratiğe uygulanabilirlilik açısından inceleyeceğim...Detaylara boğulup kafa karıştırmaya gerek yok...Şimdi bildiğiniz üzere Apsd ile ilgili 9 tane senaryomuz var...(Bu senaryoları isteyen herkes sayın Vobix'in sitesinden bulabilir.Yazıda fazla yer kaplamasın diye çok detaylı şekilde girmek istemiyorum...) Bunlardan 4,5 ve 6 no'lu senaryolar(Yani fiyat yatay seyrederken Apsd'nin değişim gösterdiği veya yatay kaldığı senaryolar...) nötr etkiye sahip olduklarından trader'a pratikte pek fayda sağlamazlar...Senaryo 2 ve senaryo 8 de ise(Yani fiyatın değişim gösterdiği ama Apsd'nin yatay kaldığı durumlar...)eğer doğru yöne pozisyon aldıysanız pozisyonunuzu teyiden bir sorun olmadığını gösterir...Pratikte gene büyük bir fayda sağladığı söylenemez...Önemli senaryolarımızdan olan senaryo 1 ve senaryo 7'ye gelirsek(Yani senaryo 1'de fiyat artarken Apsd'de artmaktadır...Senaryo 7'de ise fiyat düşerken Apsd artmaktadır...)Bunlar Vob'daki yönü ciddi şekilde teyit eden durumlardır ve senaryo 2 ve senaryo 8'e göre trend daha belirgindir...Şiddetli hareketler olabilir...Trader açısından senaryo 2 ve senaryo 8'e kıyasla daha fazla fayda sağlar...Gelelim son iki senaryomuza...Senaryo 3 ve senaryo 9 bana göre pratikte trader'e en fazla faydayı sağlayabilecek senaryolardır...Zira diğer senaryolarda dikkat edilirse zaten genelde hareket başlamıştır ve eğer ki trader doğru yöne pozisyon alabilmişse almıştır,bundan sonra Apsd'yi ancak pozisyonunu teyit amaçlı kullanabilir...Oysa ki senaryo 3 ve 9'da ise örneğin bir yöne pozisyon aldıysanız ve piyasa sizin pozisyon aldığınız yöne doğru gitmesine rağmen eğer Apsd bu yönü desteklemiyorsa pozisyonunuzu kapatabilirsiniz...Yani trader'a en fazla aksiyon imkanı veren senaryolar 3 ve 9 no'lu olanlardır...Yalnız burada özellikle bu senaryoların açıklamasının iyice okunması ve anlaşılması gerektiğini söylemeliyim...Yani trader'in aksiyona geçebilmesi için senaryo 3'te Apsd'nin düşüş yüzdesinin fiyattaki yükseliş yüzdesinden fazla olması gerekmektedir...Aynı şekilde senaryo 9'da da Apsd'nin düşüş yüzdesi fiyattaki düşüş yüzdesinden fazla olmalıdır...Bir kaç detay daha var ancak bu yazı zaten yeterince uzun oldu...Siz bunu okurken ben de bu arada kalanını yazarım...Pratikten bir örnekte vereceğim,böylece daha anlaşılır olabilir diye ümid ediyorum...
    Bunları buraya alalım.

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür

Alıntı MASTER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geceye Flat girdim,P.tesi duruma göre hareket ederiz artık...Apsd konusuna dönersek Apsd'yi günlük bazda değerlendirebileceğimiz gibi belli bir zamansal süreçteki piyasa hareketlerini değerlendirmek için de kullanabiliriz...Örneğin diyelim ki Vob'a son yarım saat içinde sert bir satış geldi,bu süreçte göz ucuyla sürekli Apsd'yi izlemelisiniz...Eğer bu satış esnasında Apsd artıyorsa düşüşü destekleyen bir durum söz konusudur...Yok eğer azalıyorsa o zaman bu düşüşü desteklemiyor ve satışın sahte olma ihtimali var demektir...Buna örnek olarak hatırlarsanız Salı akşamı kapanışa doğru bir satış gelmişti ve benimki de dahil sistemlerin çoğu SAT'ta kapanmıştı...Fakat ben Apsd'yi izlediğimde fiyat düşerken Apsd'nin hızla gerilediğini görünce geceye sistem sinyaline istinaden SHORT girdiğimi ancak APSD'nin düşüşü desteklemediğine dair bir uyarıda bulunmuştum...Nitekim ertesi sabah piyasa yukarda açıldı ve sistemler tekrar AL verdi...Ben bu tip durumlarda genelde sistem sinyaline uymayıp geceye Flat giriyorum ancak genelde gün genelindeki APSD'yi dikkate almak daha sağlıklı sonuç verebiliyor...(Bu biraz şuna benziyor;Hani teknik analiz kitaplarında teorik olarak bir indikatöre ne kadar uzun zaman periyodunda bakarsanız o kadar güvenilir sonuç verir der ya...Çünkü hatalı sinyal sayısı azalır...Buna benzetebiliriz sanırım...) Salı akşamı gün sonunda piyasa kapanırken fiyat sadece 0.50 civarı aşağıdaydı yani yatay sayılabilirdi o yüzden de bu durumu es geçtim...Toparlayacak olursam istatistiki olarak özellikle de senaryo 3 ve 9'a göre pozisyon kapattığım zaman bunun sonucu çoğunlukla lehte oluyor...Siz de bir süre kendiniz test ederseniz sonuçlara göre bir fikir sahibi olur ve kendi kararınızı verebilirsiniz...Umarım bu upuzun yazılarla sizi sıkmamış ve faydalı olabilmişimdir...Bu arada sayın Vobix'in bu konuda bayağa bilgili biri olarak eklemek istediği şeyler olursa mutluluk duyarım...Eğer kafanıza takılan bir şey varsa da sorabilirsiniz.Bilgim ölçütünde cevap vermeye çalışırım arkadaşlar...Herkese iyi hafta sonları diliyorum...
    bunu da alalım

Teşekkür Teşekkür 
    8.938
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    83.393
    Toplam Teşekkür
    14.315 Yazısı Teşekkür aldı

Vobix aps üzerine çalışayım dedim ama ali perşembe linki açılmıyor.
    "Burada yazdıklarım kişisel görüşlerimdir AL - SAT Tavsiyesi değildir"

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri