Sayfa 11/56 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
666 sonuçtan 121 ile 132 arası

Konu: VOB'da Sistem performans karşılaştırmaları

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

Peki bu 5 -% 1,3 değerlerini nasıl buldun bull market? Opt yaparak mı, yoksa bir mantığı var mı? Neden %2 değil de %1,3??
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

Teşekkür Teşekkür 
    17.466
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    20.796
    Toplam Teşekkür
    7.064 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı enorton Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bu 5 -% 1,3 değerlerini nasıl buldun bull market? Opt yaparak mı, yoksa bir mantığı var mı? Neden %2 değil de %1,3??
    Ne biliyim enorton öyle denk geldi belkide, ama mantıken eğer stoplu olacaksa 5 günlük hareketli ortalama yerine 5 günlük most dedim, sonrada %1,3 ü spot piyasanın en çok hareket ederken kırdığı yüzdelik dilim olarak gördüm heralde bilemiyorum, sonuçta %2 çok fazla bana kalırsa...ama tabii sen X30YVADE de %2lik optimizasyonunu yapmışındır üzerinde duruyorsun diye düşünüyorum, bende böyle bir durum yok, performans o kadarda önemli değil..

Bir düşünceme görede, piyasada sistemli herkes en yüksek performansı yakalamaya odaklanırsa düşük performansı kim yakalayacak? bu yüzden, biraz borsanın klasik hareketlerine uyarlı bir sistem olması daha mantıklı gibi, yinede sistem kullanmak demek o sistemin performansını portföye yansıtabilmek değil sonuçta.
    ** Savaşa başlarken ve masaya otururken her ihtimali göz önüne al!.. Ve kendini en kötü duruma hazırla!
    Hun İmparatoru ATİLLA

3. The Following User Says Thank You to bull market For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Desperado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn Astatin, tum yil icin performansini da koyabilir misiniz sistemin?

Bir de; sonuclarin test sonucu mu gercek islem sonucu mu ve komisyon oncesi mi sonrasi mi oldugunu da yazarsaniz sevinirim...
    Selam,

PC min başına gelenlerden ötürü tüm yıl sonuçları yok ama geniş bir zaman dilimine ait olanlar var.

19 Mart-14 Temmuz Arası ; 26800 puan
    Ağustos Ayı : 10,025 puan
    Eylül Ayı : 2200 puan.

Bunlar onbinde 2 komisyon düşülmüş olarak hesaplananlar.

9 eylül-31 aralık : 19,025 puan (komisyon düşülmemiş).
    (Neden komisyon düşülmemiş dersen, geliştirme yaparken ilk aşamalarda komisyon kullanıyor olmak sistemle ilgili bazı şeyleri perdeliyor, o yüzden "varsayılan" ı sıfır komisyon yaptım. Komisyon için kabaca 1000 puan düşün. Bay SAZANın tüm simülasyonları komisyonsuz yaptığını görünce vardır bunun nedeni diye üzerinde düşünmüştüm..Varmış.. ).

Bu dönemlerin rasyolarını (K/Z işlem adeti oranı sayısı v.b.) tutmadım. Ama .xls olarak işlem detayları var elimde. Eğer sistem geliştirirken kullanacaksanız karşılaştırma maksatlı vv.b. önemliyse gönderebilirim. (Ben başka sistemlerin çıktılarından çok faydalanmıştım...Önceki mesajlarda açıkladığım "superposition" olayı....
    BANGA mühim

5. The Following User Says Thank You to Astatin For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

Voltaire

7. The Following 3 Users Say Thank You to enorton For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    11
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    79
    Toplam Teşekkür
    29 Yazısı Teşekkür aldı

Tesekkurler sn Astatin, su anda sistem gelistirmek icin kullanmiyorum datalari, o konuda 2006-2008 arasinda yeterince ugrastim. Daha cok aylik karsilastirma yapiyorum ki dusuk performans olan aylarda benzer sekilde diger sistemlerde de dusuk performans olmus mu gormek icin. sn Vobix'in aylik sistem sonuclari cok faydali oluyor bu acidan mesela benim acimdan...

Bundan sonra yeni sistem gelistirmem sanirim, olsa olsa mevcut sistemde ufak ayarlamalar yaparim ama onu da bu sene yapabilecegimi sanmiyorum, cok yogun olacagim 2010'da...

9. The Following User Says Thank You to Desperado For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

forex piyasası ile ilgili genel degerlendirme:

1. forex piyasası kesinlikle matematik kurguludur. kaldırac hayrına verilmez.
    2. istatistik olarak yok olma ihtimaliniz %95 ve üzeridir. Yeni gelen müsterinin %90'ı en fazla 3 ay yaşar.
    3. her bir paritenin ayrı karakteri vardır.
    4. analiz metodları cogu zaman işlemez.
    5. para yönetimi ve kaldırac seviyeniz, yaşama sürenizi belirler.
    6. eur/usd, usd/chf, usd/jpy icin 1:20 gbp/usd: 1:10, eur/jpy vs: 1:7 ötesi ölümcül
    7. mekanize olamiyor iseniz, dünya ile savaşmaktan onurlu bir sekilde cekilin.
    8. gercek yöneticiler eur/usd icin 1:5 ötesi risk almaz
    9. basarili olmus kisiler tümden mekanize olmustur, piyasada duyguları yoktur, hayal kurmazlar. düsük kaldiraclarda islerler. senelik hedef %100'ü bulmaz.
    10. araci kurumunuz, kendisine gelen paranin %10'unu ortak piyasa hesabına gönderir. %90'ini likid kasasına atar. yok olacaginiz neredeyse garantidir.
    11. büyük balinalar, kendi malları ile sürekli kotasyonlar vererek piyasayı besler ve sürekli likidite sağlarlar. hamsiler de aracı kurumlar tarafından kaldırac ile av edilir.
    12. zekaniza vs. güvenmeyin. kendinize güvenmeyin. mekanize olun. veya cekilin.
    13. para yönetimi/kaldırac ve yedekler, analizlerden cok cok önemli. yaşamak, kazanmaktan öncelikli.

Yukarıdaki yorum başka bir siteden alıntıdır içinde VOB a dair çok önemli sözler mevcut bence her yatırımcı kırmızı ile işarediklerimi her sabah okuyup güne başlamalı ve bunları beynine kazımalı tabii kazanmak isteğindeyseİyi hoş ben trade yaparken beynimin olmamasını tercih ederim ama kurtuluş yok maalesef ehehe
    Amaç eğlenceyse psikolojinizle takılın amaç kazanmaksa sisteminize güvenin...

11. The Following 2 Users Say Thank You to vobarey For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Birde bu sistem tester sonuçlarını metastock 7.2 de nasıl elde ediyoruz sizlerden ufak bir yardım istiyorum...Yani normal testlerde sorun yokta 1000 lira %kaç kazandırmış kısmını çözemedim

System testing options a geliyorum sağ taraftaki iki alanı nasıl doldurucam hala öğrenemedim

Birincisi commissions kısmı entry ve exit komisyonları için onbinde 2 komisyon için hangi değerler yazılmalı mesela

Diğeri equity bölümünde initial equity var oraya 1000 yazdık mesela margin requirement% ye ne yazıcaz annual interest rate e ne yazıcaz

Kısaca testlerimi sizinkilere benzer şekilde sunmak istiyorum ama bunu metastock 7.2 de nasıl yapacağımı bilmiyorum

Rooks çevrimdışı çift hesap sebebiyle uzaklaştırıldı
    Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    293
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    704
    Toplam Teşekkür
    242 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı vobarey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde bu sistem tester sonuçlarını metastock 7.2 de nasıl elde ediyoruz sizlerden ufak bir yardım istiyorum...Yani normal testlerde sorun yokta 1000 lira %kaç kazandırmış kısmını çözemedim

System testing options a geliyorum sağ taraftaki iki alanı nasıl doldurucam hala öğrenemedim

Birincisi commissions kısmı entry ve exit komisyonları için onbinde 2 komisyon için hangi değerler yazılmalı mesela

Diğeri equity bölümünde initial equity var oraya 1000 yazdık mesela margin requirement% ye ne yazıcaz annual interest rate e ne yazıcaz

Kısaca testlerimi sizinkilere benzer şekilde sunmak istiyorum ama bunu metastock 7.2 de nasıl yapacağımı bilmiyorum

ilk sorunun cevabı entry ve exite iki yerede 0.012 yazıcaksın. yani 1 işlem yapıcan al ve satıp pozunu kapatınca komisyon 25 puan olucak.ve tabiki Point per Transaction kısmını seçicen.puan olarak istersen.

initial equity kısmının hemen üstündekini tıklicaksın Points only Test i yani.
    oranın altında results kısmında bişeyi tıklama ama boşluğa 99999 yaz. çok optimizasyonlu bi sistemin olursa test sonuçlarının hepsini göstersin yani.
    margin requirements kısmındakilerde öyle kalsın defaultta elleme yani.
    tabi bu benim söylediklerim puan testi yapmak için.bence puan testi yap ne yüzde nede para bunlara hiç girme bile.esas olan puandır.parayı kafanda hesaplarsın nasıl olsa o kısmı basit.yani bence tabi ben öyle yapıyorum..sonuçta neden 1000 yazasınki oraya 1000 lira diye bişi yokki vobta.700tl var minimum.yani 1000 üzerinden yazarsan kafanda yapıcağın hesap dahada zorlaşır.mesela puan yapıcan diyelim 3bin puan yaptın o ay.kaç kontratın var 10mu.10 kontratla işlem yaptıysan yüzde 50 kar işte ay sonunda çok basit.3bucuk milyar yani gibi..

14. The Following User Says Thank You to Rooks For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    293
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    704
    Toplam Teşekkür
    242 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı vobarey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    forex piyasası ile ilgili genel degerlendirme:

1. forex piyasası kesinlikle matematik kurguludur. kaldırac hayrına verilmez.
    2. istatistik olarak yok olma ihtimaliniz %95 ve üzeridir. Yeni gelen müsterinin %90'ı en fazla 3 ay yaşar.
    3. her bir paritenin ayrı karakteri vardır.
    4. analiz metodları cogu zaman işlemez.
    5. para yönetimi ve kaldırac seviyeniz, yaşama sürenizi belirler.
    6. eur/usd, usd/chf, usd/jpy icin 1:20 gbp/usd: 1:10, eur/jpy vs: 1:7 ötesi ölümcül
    7. mekanize olamiyor iseniz, dünya ile savaşmaktan onurlu bir sekilde cekilin.
    8. gercek yöneticiler eur/usd icin 1:5 ötesi risk almaz
    9. basarili olmus kisiler tümden mekanize olmustur, piyasada duyguları yoktur, hayal kurmazlar. düsük kaldiraclarda islerler. senelik hedef %100'ü bulmaz.
    10. araci kurumunuz, kendisine gelen paranin %10'unu ortak piyasa hesabına gönderir. %90'ini likid kasasına atar. yok olacaginiz neredeyse garantidir.
    11. büyük balinalar, kendi malları ile sürekli kotasyonlar vererek piyasayı besler ve sürekli likidite sağlarlar. hamsiler de aracı kurumlar tarafından kaldırac ile av edilir.
    12. zekaniza vs. güvenmeyin. kendinize güvenmeyin. mekanize olun. veya cekilin.
    13. para yönetimi/kaldırac ve yedekler, analizlerden cok cok önemli. yaşamak, kazanmaktan öncelikli.

Yukarıdaki yorum başka bir siteden alıntıdır içinde VOB a dair çok önemli sözler mevcut bence her yatırımcı kırmızı ile işarediklerimi her sabah okuyup güne başlamalı ve bunları beynine kazımalı tabii kazanmak isteğindeyseİyi hoş ben trade yaparken beynimin olmamasını tercih ederim ama kurtuluş yok maalesef ehehe
    hepsine katılıyorum diyemicem.9. seçenekteki senelik hedef yüzde 100 çok az bence özellikle kaldıraçlı piyasalarda.tek sevdiğim kısım mekanize olma kısmı.o işide başardıkmı sırtımız yere gelmez.

16. The Following User Says Thank You to Rooks For This Useful Post:

Yer
    İstanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    293
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    704
    Toplam Teşekkür
    242 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Astatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,

PC min başına gelenlerden ötürü tüm yıl sonuçları yok ama geniş bir zaman dilimine ait olanlar var.

19 Mart-14 Temmuz Arası ; 26800 puan
    Ağustos Ayı : 10,025 puan
    Eylül Ayı : 2200 puan.

Bunlar onbinde 2 komisyon düşülmüş olarak hesaplananlar.

9 eylül-31 aralık : 19,025 puan (komisyon düşülmemiş).
    (Neden komisyon düşülmemiş dersen, geliştirme yaparken ilk aşamalarda komisyon kullanıyor olmak sistemle ilgili bazı şeyleri perdeliyor, o yüzden "varsayılan" ı sıfır komisyon yaptım. Komisyon için kabaca 1000 puan düşün. Bay SAZANın tüm simülasyonları komisyonsuz yaptığını görünce vardır bunun nedeni diye üzerinde düşünmüştüm..Varmış.. ).

Bu dönemlerin rasyolarını (K/Z işlem adeti oranı sayısı v.b.) tutmadım. Ama .xls olarak işlem detayları var elimde. Eğer sistem geliştirirken kullanacaksanız karşılaştırma maksatlı vv.b. önemliyse gönderebilirim. (Ben başka sistemlerin çıktılarından çok faydalanmıştım...Önceki mesajlarda açıkladığım "superposition" olayı....
    mesela neyi perdeliyo komisyonu sıfır yapmamak?

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

İlginize tşk ederim Sn.Rooks ben hani arkadaşlar 1000 lira şu olmuş diye hesapladıkları için benzeri bi şekilde sonuçları sunmak istemiştim aynı zemin üstünde bir karşılaştırma olabilsin diye yoksa dediğiniz gibi puansal ve de reel olarak tüm işlemler tektek işlem bazında grafik bazında excel e işlenip çizdirildiMalum matematikçi olunca inciği cıncığı herşeyi görmek istiyoruz

19. The Following User Says Thank You to vobarey For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür

http://www.voborsa.com/forum/showpos...&postcount=103

Burada getirilerini verdiğim iki 60dk sistemi birleştirdim ve tahmin ettiğim üzere getiri ikisinin ortasında yeraldı... Ancak şöyle ilginç bir durum var... 3 sistemi de MS de test yaptığımda puan olarak sonuçlar nerdeyse aynı Gel de tercih yap... Ciyak 2009 başına kadar ciyak DE ye göre daha iyi getiriye sahipken 2009 dan sonra Ciyak DE onu yakalamış durumda puansal olarak, matrikse göre ise geçmiş durumda...

Voltaire

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Yer imleri

Yer imleri