EUR/USD Günlük Analizi

Bu haftasonu yapılacak olan G-20 toplantısı öncesi toplanan G-7 zirvesinden, bugünlerde çok konuşulan kur savaşları ve özellikle japonyanın tutumu ile ilgili açıklamalar bütün para piyasalarında daha çok karılıklığa yol açtı.

EUR/USD paritesi için ise; dün öncelikle Draghi’nin yapmış olduğu konuşma önem kazanmıştı. Piyasada kurun değerleri ile ilgili Avrupa merkez bankasının bağımsız olduğunu ve kurun değerinin bazı çevrelerin baskısı ile yapılmayacağı kurun değer artışının fiyat istikrarı için risk oluşturup oluşturmadığının değerlendirildiğini belirtti.

Bu söylemlerin ardından yavaş da olsa yükselişine devam eden parite 1,34 üzerinde tutunarak 1,3475 seviyelerine kadar tırmandı. Şu an ise 1,3450 seviyelerde işlem görmeye devam etmektedir. Dün bu konunun dışında ABD tarafında da Obama’nın konuşması mevcuttu. Obama sesleniş konuşmasında piyasada beklenen gündem maddeleri ve konuşmasını yaptı.

Önemli olan ve ekonomik olarak ileride bizlerin dikkat etmesi gereken konular arasında altyapı çalışmalarına 50 milyar dolarlık bir harcama yapılması gerektiğini belirtti, asgari ücretin artırılması yönünde çalışmalarının olacağını ve daha güçlü bir orta sınıf yaratmak istediklerini belirtti. Bunun dışında ayrıca Avrupa ile olan ticari ilişkilerini daha da artırmak gerektiğinin altını çizdi.

Küresel piyasada çin etkisinden biraz daha az etkilenmek için hem Avrupa’nın hem kendilerinin ticareti artırmak için ortak adımlar atması gerektiğini ve ileride görüşmelerin hızlanacağını belirtti. Bu bağlamda baktığımızda EUR/USD paritesi uzun dönemde daha bir önplana çıkıyor ve kurun bu seviyelerde kalmasından memnun olduğu görülmekte.

EUR/USD paritesine gün içerisinde baktığımızda ise; paritenin daha önce kırmakta zorlandığı ve kırdıktan sonra ani yükselişlerin yaşandığı 1,35 seviyesi gene önplanda. Gün içerisinde Avrupa tarafından gelecek olan sanayi üretimi ve öğleden sonra gelecek olan perakende satışları fiyatlarda hareketlilik artıracak gibi görünmekle birlikte piyasa dünkü olumlu havanın devam etmesi durumunda 1,35 seviyesinin biraz üstüne doğru bir hareket görebiliriz.

Fakat olası bu yükselişlerin uzun süre tutunamayacağını düşünüyoruz ve G-20 toplantısına girmeden önce paritenin 1,3350-1,3550 seviyesi arasında kalacağını düşünüyoruz. Eğer yukarıda belirttiğimiz veriler olumsuz gelir ise bu durumda parite 1,34 seviyesinde bir süre tutunup daha sonra 1,3350 li seviyelere kadar inişler gerçekleştirebilir.

Destekler : 1,3403-1,3350-1,3298
Dirençler : 1,3454-1,3503-1,3550

Bu Da Dikkatini Çekebilir

GBP/USD Sterlin Günlük Analizi

Sterlin dün hafif düşüş ile güne başlarken öğlen saatlerinde merkez bankasın enflasyon raporunun açıklanması ve …

Dolar TL ve Cari Açık Forex Analiz

TCMB tarafından açıklanan son cari açık verilerine göre, Aralık Ayında ülkemizde cari açık 4.66 Milyar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir