Haber Akışı
Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Ekonomistler IMF’siz devam kararı için ne dedi?

Ekonomistler IMF’siz devam kararı için ne dedi?

Türkiye ve IMF arasında olası bir anlaşmanın artık son bulması üzerine ekonomistler Türkiye’nin IMF’siz yola devam kararı ilgili ne dediler?
10 Mart 2010 / 12:12BÜRÜMÇEKÇİ: MALİ KURAL ÖNEM KAZANDI
Fortis Başekonomisti Haluk Bürümçekçi “Türkiye’nin IMF ile ilgili beklentileri zaten zayıflamıştı. Programın Orta Vadeli Mali Çerçeve kapsamında götürüleceği zaten biliniyordu. Onun için kararlılığı görmek adına bundan sonra izleyeceğimiz ilk unsur mali kural idi. Onun geçirilmesi önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKEL: MUTLU SON
TAİB Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Doç.Dr. Murat Türkel ise Blomberg HT’ye yaptığı açıklamada, genel uygulamalarda 4. madde görüşmeleri ile program görüşmelerinin birarada yapılmadığını ancak bunun birlikte yapıldığı birtakım örnekler olduğunu hatırlatarak, ” Türkiye’nin şu anda IMF ile stand by anlaşmaması yapmaması önümüzdeki 36 ay içinde de yapmayacağı anlamına gelmez. Sonuçta IMF ekonomik sıkıntıya giren ülkelerle ihtiyaç duyduğu anda masaya oturmak için var olan bir kuruluştur” dedi.

Murat Türkel, sözlerini şöyle sürdürdü:”Bu sürece gelene kadar Türkiye’nin IMF ile bir anlaşmaya ihtiyacı var mıydı bunu anlamak gerekiyordu.Türkiye krizin en önemli dönemini IMF’siz atlattı. Artık bu aşamadan sonra piyasaların bu konudaki beklentisine son vermek gerekiyordu. Doğu Avrupa çökerken Macaristan, Romanya ve Ukrayna gibi ülkeleri IMF ‘siz ayakta kalamazken Türkiye bu işten artık” Mezun olmuştur” demek gerekiyor.Türkiye, krizden IMF’siz çıkmanın avantajlarını yaşaması gerekiyor. Bunu için ancak “mutlu son” denebilir.”

JP MORGAN:
JP Morgan, yayınladığı bilgi notunda “Türkiye’nin önümüzdeki dönemde hata yapma lüksünü kaybettiği” vurgulanırken, “IMF ile Türk Hükümeti ve özelinde Başbakan Erdoğan arasında görüşmelerin çok sıkı şekilde devam ettiğini biliyoruz. Ancak açıkça belli ki Başbakan Erdoğan bu anlaşmayı yapmama kararı almış durumda. Anlaşmayı piyasa oyuncularının çok önemli bir kısmı zaten beklemiyordu. Bu nedenle piyasa etkisinin çok yüksek olmasını beklemiyoruz” denildi.

CITI:
Citi tarafından yapılan açıklamada ise “Türkiye çok değerli bir çıpasını kaybetti” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Türkiye için uzun süredir çıpa görevi gören IMF’nin artık gündemden çıktığının altı çizildi.

FINANS INVEST:
Finans Invest ise yayınladığı piyasa notunda “IMF ile anlaşma sürecinin sonuçsuz kalması kısa vadede TL ve TL cinsi varlıklar üzerinde baskı yaratabilir. Ancak, IMF’siz senaryoların bir süredir gündemde olması ve anlaşma beklemeyen bir kesim tarafından fiyatlanması nedeniyle son gelişmenin negatif etkisi sınırlanabilir. Orta-uzun vadede ise, Türkiye’nin “mali kural”ı yasalaştırması, ardından uygulama süreci ve bütçe disiplini izlenecek” yorumlarını yaptı.

HSBC:
HSBC’den yayınlanan piyasa notunda da “Türkiye önemli bir çıpa görevi gören IMF stand-by görüşme sürecinden çıktı.
Kısa vadede negatif bir tepki olmasa bile orta-uzun vadede dış şoklara daha açık olmamızdan ötürü temkinli olmakta fayda var” denildi.

FT: “Türkiye dış şoklara açık olacak”
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye ile stand-by görüşmelerinin artık devam etmediğini açıklamasını bugün sayfalarına taşıdı.
11 Mart 2010 / 15:47Gazete, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, “görüşmelerin yeniden başlama olasılığını dışlamadığını” kaydederek, Babacan’ın mayıs ayına kadar görüşmelere ara verildiğini söylediğini aktardı.

Bazı analistlerin görüşlerine yer veren FT, “acil dış fonlara ihtiyacı kalmayan AK Parti hükümetinin 2011 seçimleri öncesinde kendisini IMF gözetiminden kurtardığı” yorumunu yaptı.

Bir uzmanın, Türkiye’nin dış şoklara daha açık hale geleceği yönündeki görüşlerini aktaran FT, bu uzmanın IMF çıpasından vazgeçilmesinden sonra “Yatırımcılar hükümetin, yeni bütçe kurallları gibi yapısal reformları gerçekleştirme konusunda ne kadar istekli olduğuna odaklanacak” sözlerine yer verdi.

Başka bir uzmanın ise Türkiye’nin hata marjının düştüğünü belirttiği, son zamanlarda mali performansta kaydedilen ivmenin korunması gerektiğini söylediğine dikkat çekildi.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Vob 60 dk.

Düşüşün sayımı aşağıda. Tepkinin (eger sadece tepki olarak kalacak ve düşüş devam edecekse) hedefi, 5. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *