Ana Sayfa / ekonomi / E-ticaret 50 milyar liraya tırmanıyor

E-ticaret 50 milyar liraya tırmanıyor

Son dönemde giderek gelişen ve 2017 senesinde 42,2 milyar lirayı gören e-ticaretteki pazar büyüklüğünün, bu yıl sonu itibarıyla 50 milyar lirayı aşması umut ediliyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerinden meydana getirilen derlemeye nazaran, Türkiye’de 1997 yılından itibaren tüketicilerle buluşan ve kayıtlı ekonomiye büyük katkı elde eden e-ticaret, giderek artan ürün çeşitliliği ve indirim kampanyalarıyla büyüyor.

Son dönemde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları hızla değişirken, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye’deki 54 milyon web kullanıcısından 6 milyonu e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmış oldu. Geçen yıl 42,2 milyar lira olan e-ticaretteki pazar büyüklüğünün bu yıl sonu itibarıyla 50 milyar lirayı geçmesi öngörülüyor.

Elektronik Tecim İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, AA muhabirine, Türkiye’de web penetrasyonu hızla yükselirken, akıllı telefon penetrasyonunun da dünya averajının üstüne çıktığını söylemiş oldu.

Dijitale oldukca süratli adapte olabilen bir tüketici kitlesi bulunduğunu belirten Ekmekçi, potansiyelinin hemen hemen altında olsa da son 2 yıl içinde oldukca kanallı iş modelinin yaygınlaşmasının büyümeye mühim katkı sağladığını bildirdi.

Ekmekçi, KOBİ’lerin pazar yeri modeliyle e-ticarete dahil edilmesinin de tüketiciye aramış olduğu derhal her ürünü fiyat karşılaştırması yaparak internette bulabilme olanağı sunduğuna işaret ederek, bunun hem tüketicinin alışveriş alışkanlıklarının değişmesinde hem de KOBİ’lerin iş hacminin artmasında mühim rol oynadığını dile getirdi. Emre Ekmekçi, bu mevzuda KOSGEB teşviklerinin de büyük tesirinin bulunduğunu altını çizdi.

E-TİCARET TRAFİĞİNIN YÜZDE 70’İ MOBİLDE

Kişiselleştirme ile beraber satın alan deneyiminin bambaşka bir boyuta taşındığına dikkati çeken Ekmekçi, şu şekilde devam etti:

“Tüketiciler artık ilgilerini çekmeyen ürünler içinde yitmek istemiyor ve alışveriş deneyimlerinin tamamen kendilerine hususi olmasını arzu ediyor. Bundan dolayı suni zeka ve big data algoritmaları e-ticaretin vazgeçilmezlerinden olacak. Bununla beraber ‘VR’ ve ‘AR’ olarak adlandırdığımız sanal ve artırılmış gerçeklik hem perakendede hem de e-ticarette satın alan deneyimini kusursuz bir noktaya taşıyacak.”

Mobil ticaretin payının gelecek 5 yılda oldukca daha çok artmasını öngördüklerini aktaran Ekmekçi, e-ticaret sitelerinde trafiğin yüzde 70’inden fazlasının mobil kanallar üstünden gerçekleştiğini hatta pek çoğunda satışın da yüzde 50’ye yakınının mobil üstünden yapıldığını söylemiş oldu. Ekmekçi, bilhassa tekstil ve hazır giyim kategorilerinde mobil kullanımının devasa yükseklikte bulunduğunu bildirdi.

“AMAZON’DAN ‘YERELLEŞME’ BEKLENTİMİZ VAR”

Ekmekçi, sektörde beklenen yüksek büyümenin gelecek 5 yıl içinde gerçekleşeceğini belirterek, şu şekilde konuştu:

“Türkiye’de dijitale hızla ayak uydurabilen bilgili bir tüketici profili var. Küresel anlamda büyük perakende ve e-ticaret firmalarının potansiyelin bilincinde olarak ülkemize girişleri bunu doğruluyor. Ek olarak, yabancı oyuncuların Türkiye’ye yapmış olduğu yatırımlar ülkemiz ekonomisinin ve e-ticaret sektörünün büyük bir gelişme potansiyeli taşıdığının da göstergesi. Amazon benzer biçimde oyuncuların Türkiye’ye girişleri de sektör adına oldukça mutluluk verici ve bu durumun devamlı ve hızla gelişen pazarımızın büyümesine katkı sağlamasını diliyoruz. Bununla beraber, vatanımızda operasyonlarına yeni başlamış olan Amazon’un dünya operasyonlarının tersine Türkiye’de nispeten daha minik bir ürün yelpazesi ve standart bir servis seviyesiyle başlamış olması pazara davranışlarında ölçülü yaklaştıklarını gösteriyor. Yerelleşme mevzusunda da beklentiler mevcut. Ülke ekonomisi adına Türkiye’de yerleşik olmaları ve mahalli istihdama verecekleri destek biz için büyük ehemmiyet arz ediyor. Ek olarak, ithalatı artırmayan bir strateji gütmelerini, yerli ürünleri ve üreticileri desteklemelerini ve mahalli perakendeye karşı yapıcı olmalarını temenni ediyoruz.”

Yeni Iktisat Programı’nda yer edinen “Tecim Bakanlığınca Elektronik İhracat Platformu oluşturulması”na ilişkin​ emek harcamaları da değerlendiren Ekmekçi, bilhassa KOBİ’lerin elektronik ihracata iştirakı yardımıyla ihracatçı sayısının artırılmasının, sektöre sağlanacak teşviklerin ve bu alanda yapılacak yatırımların oldukça kıvanç verici bulunduğunu beyan etti.

Ekmekçi, devletin ihracat mevzusunda attığı adımlar ve almış olduğu süratli aksiyonların sektörün hedeflerini desteklediğini, bu platformun, küresel olarak ihracat pazarındaki oranı artırabilmek için daha verimli ve etkin bir halde emek vermeyi sağlayacağını dile getirdi.

“DRONE İLE TESLİMAT” DÖNEMİ

TÜBİSAD e-Tecim Komisyonu Başkanı Burak Ertaş da Türkiye’de e-ticarette ve onu destekleyen sektörlerde ciddi bir gelişme ve gelişmenin bulunduğunu belirterek, pazardaki sektörlerin büyüklüklerine bakıldığında, “dinlence ve gezi”in son 1 yılda en yüksek senelik averaj gelişme oranına haiz bulunduğunu bildirdi. Geçen yıl yüzde 47 büyümeyle 14,8 milyar liraya ulaşan “dinlence ve gezi” sektörünü 14,7 milyar lira ile “online perakende”nin izlediğine dikkati çeken Ertaş, e-ticaretin toplam perakendedeki payının yüzde 4,1’e yükseldiğini, bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 9,8 iken, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 4,8 olarak ölçüldüğünü söylemiş oldu.

Ertaş, Türkiye’nin 54 milyonu aşan web kullanıcısı ve gelişen altyapı ve inovasyon yatırımlarıyla dünyadaki mühim oyuncular içinde yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Artık satın alan deneyimini tasarlarken merkezine bireysel gereksinimleri yerleştirdiğimiz bir dönemdeyiz. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki süreçte tüketicilerin ‘offline’ deneyimlerini ‘online’ ortama uygun bir halde taşımak öncelik olacak. Büyük verinin analizine dayalı yeni hizmet ve kullanıcı deneyiminin dünyayla beraber Türkiye’de de hızla çoğaldığını görüyoruz. Teslimat hızıyla ilgili iyileştirmeler için hem Türkiye’de hem de dünyada pek oldukca yatırım ve inovatif çözümler geliştiriliyor. Bu alanda ‘drone’ ile teslimat benzer biçimde mühim atılımların gelecekte yaygın hale gelebileceğini düşünüyoruz.”

E-ticaretin süratli büyümesinin değişik sektörlerin de büyümesine katkıda bulunduğuna işaret eden Ertaş, bilhassa lojistik sektöründe Türkiye’de ve dünyada pek oldukca yeni gelişmeler ve yatırımlar yapıldığını, otomasyon yardımıyla insansız depolama, paketleme ve sevkiyat imkanlarıyla lojistiğin oldukca daha yüksek bir verimlilik kazandığını ve süratli teslimatların önünü açtığını bildirdi.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *