Dünyada mevcut ekonomik durum

Foruma katkı yapmadan izleyenlerin, haklı olarak eleştirilmesi sebebiyle, fikirlerimi yazmak istedim.

Dünyada finansal kriz çıktığı için büyüme durmamıştır. Büyüme durduğu için finansal kriz çıkmıştır. Son 30-40 seneki “Global Sermaye” düzeninde dünyada uygulanan sistemin adı “Debt Economy” dir veya baska bir deyişle bu sistemde Debt=Money’dir.

Debt yani krediler “Borrowing aganist Future” olarak bilinirler yani kredileri verenlerin krediyi verirken aldıkları garanti yani “colletral” sizin gelecekteki “büyüme” nizdir. Yani kredilerin geri dönebilmesi için baska bir deyişle “Kapitalistlerin finansörleri sırtlarında tasiyabilmeleri için” büyüme gereklidir,yoksa borçlar geri ödenemez.

Finansörler 2007-2008’de dünya petrol üretiminin zirve yaptığını bu yüzdende büyümenin durduğunu veya durmak üzere olduğunu farketmişlerdir yani uykularından uyanmışlardır. Bunu farkeder etmezde kredi vermeyi durdurmuslardır,haksızda değildirler hiç bir banker geri dönmeyeceğini bile bile kredi açmaz.

Böylece “Debt Creation” dediğimiz olay bitmiştir. Bu sistemde Debt=Money olduğunu yukarıda yazmıştım. Debt Creation olayı kapanınca Global Sermayenin “money creation” imkanı da ortadan kalkmış böylece Global Sermaye en büyük gelir kaynağını kaybetmiştir.

“Debt Economy” nin cökmesi kısa vadede “Cash Economy” nin satın alma gücünü arttırır ,nitekim öylede olmuştur.

Çöken “Debt Economy” nedeni ile ekonominilerin tam olarak stop etmesini önlemek için dünya merkez bankaları, Global Sermayenin yok olan “Debt Creation” yoluyla para yaratma imkanının yerini almak üzere direkt olarak “Cash Creation” yoluna başvurmuslar ve piyasalara trilyonlarca “fiat money” sürmüşlerdir.

Yani ortaya şu durum çıkmıştır bugün :

1)Merkez bankaları tarafında ortaya sürülen eşek yükü para dolasmaktadır dünyada
2)Dünyada “Tabii Kaynak kısıtlılığı” nın ortaya çıkmış olması nedeni ile bu eşek yükü paranın yatırımlara yönelerek hem sahiplerine getiri sağlaması hemde işsizliği azaltması imkanı çok azalmış bulunmaktadır.

Yani Global Bankerlerin elinde ne yapacaklarını bilemedikleri bir “fiat money” dağı olusmaktadır.

Bütün “fiat money” lerin değerleri de sıfıra doğru gideceğinden bu ne yapacaklarını bilemedikleri parayı büyük çoğunlukla ABD kağıtlarına yatırmışlardır ilk reaksiyon olarak.Tabii buda dolara destek olmuş ve olmaktadır.

Yani Global Banker açısından herşey kayıp demektir bu oyunda, öylede kaybetmedirler böylede edecekler. Yalnız kayıp etme şekilleri ve miktarları farklı olacaktır. Onlarda bunu anladıklarından en az kayıpla oyundan çıkabilecekleri enstrumanları aramaktadırlar.

Carry trade de bunlarda biridir ve tahminimce bunu ancak kerizlerinde en kerizleri yapar. Çünkü burada üzerine oynadığınız at zaten nalları dikecek olan bir attır ve bu kerizler bu ata yüksek “leverage” ile oynamaktadırlar.

Bu durumu görenler gülmektedirler.

hi ho ho

Bu Da Dikkatini Çekebilir

bir atımlık barut dahamı, yoksa emtiyalar ve borsalar tatlı inişemi

bu olayı borsa açısından değerlendirmek istifa eden kişi ve kişilere haksızlık olur en başında,… borsanın …

Yunanistan batarsa En Çok zarar görecek Ülkeler Fransa başı çekiyor

İspanya İşsizlik %21 Enflasyon %3,5 Dış ticaret – 3962.00 B açık veriyor ve sanayi üretiminde …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir