Dünyada kaynak kısıtlılığı sözkonusudur

[quote]Dünyada finansal kriz çıktığı için büyüme durmamıştır. Büyüme durduğu için finansal kriz çıkmıştır.Finansörler 2007-2008’de dünya petrol üretiminin zirve yaptığını bu yüzdende büyümenin durduğunu veya durmak üzere olduğunu farketmişlerdir yani uykularından uyanmışlardır. Bunu farkeder etmezde kredi vermeyi durdurmuslardır,haksızda değildirler hiç bir banker geri dönmeyeceğini bile bile kredi açmaz.
[/quote]

Önceki yazıda kısmen yukarıdakileri yazmıştım. Dünyada kaynak kısıtlılığı sözkonusudur.
Sadece petrol değil, bir kaç gün önce okuduğum bir yazıda Lityum’un bitme aşamasında olduğu yazıyordu. Yine nükleer santrallarda kullanılan uranyum bitme aşamasındadır. Son bir yıl içinde Abd ve Rusya’da nükleer santrallarda kullanılan uranyum, silahsızlanma sebebiyle sökülen nükleer füze başlıklarından sağlanabilmiştir.

Son Dubai olayına da bu açıdan bakmak gerekir.
Dubai, Asya ve Afrika’nın kara para aklama merkezidir. Dubai’nin Ağası, din kardeşimiz muhterem Şeyh Maktum’dur. Bu kişi ”Global Bankerlik hiyerarşisinde” Bay Soros’dan önce gelir. Global kriz sebebiyle kara paraya karşı sert önlemler alınınca,sadece inşaat ve turizme yatırım yapmış olan Dubai topu dikmiştir. Buradan İnşaat ve Turizm sektörlerinin Global krizden en fazla etkilenmiş ve etkilenecek sektörler olduğunu görüyoruz.

Bundan Türkiye’nin çıkarması gereken önemli dersler vardır. İçine girdiğimiz dönemde kara paraya uyuşturucu parasına güvenip iş yapmaya kalkmak deliliktir,başınıza olmadık dertler açılır. Türkiye’de de inşaat ve turizm en fazla etkilenen sektörler olacaktır. Şuanda emlak fiyatlarının krizden etkilenmediğini bile yazabilirim. Konut piyasasında fiyatlar maliyetlerin bile altına gelebilir. Büyük bir forumda emlak piyasasını tartışmıştık ve son olarak aşağıdaki yazıyı eklemiştim. Ertesi gün foruma girmek istediğimde girememiştim. Hiç bir sebep belirtilmediği için aşadaki yazı yüzünden foruma giremediğimi zannediyorum. Bu tartışmada konut fiyatlarının normal şartlarda 120 aylık kira bedeli karşılığı olduğunu savunmuştum.
Not: İlk cümle mecazi anlamda kullanılmıştır.

[quote]Kafanıza bir şapka takıp, Kastamonu’ya giderek insanları laik yapamazsınız.
Laikleşme, insanların kafasının içinde değişiklikler yapılarak olabilir.
Çabuk olmaz, uzun bir süreçtir.
Kolay olmaz, insanlar müthiş direneceklerdir, o kuşağın laikleşmesi bana göre mümkün değildir. İkinci kuşak, daha sonra da üçüncü kuşak laikleşecektir.

Laikleşmiş insanlardan icatlar, keşifler bekleyebilirsiniz.
Gerçekten laiklik yerleşmişse bilimsel anlamda müthiş gelişmeler, sanat anlamında evrensel eserler ortaya çıkacaktır. Toplum artık aydınlanmıştır.
Ülkenin dünya çapında işadamları vardır. Onbinlerce insana iş yaratırlar, işlerini sürekli büyütürler, birbirleri ile delicesine rekebet ederler.
En kaliteliyi en ucuza üretmek için gece gündüz çalışırlar. Bu artık bir felsefe haline gelmiştir. Ortaya çıkan ürünler(sanayi anlamında) birer mühendislik harikalarıdır.

Yukarıda yazdıklarımı işadamları ve girişimciler yapacaktır.
Oluşturduğunuz sistem, arsa ve emlak spekülasyonuna izin veriyorsa ve servet bu şekilde kolayca aktarılıyorsa laikleşme gerçekleşmez.
Çünkü siyasetçilere yakın olanlar, içeriden bilgi alabilenler kolayca servet sahibi olacaklardır. Bilmeniz gerekenler köprü nereden geçecek, yol nereden geçecek, hangi bölge imara açılacak, bu kadar basit. Ne çalışma var, ne rekabet var, ne araştırma var. İktidardaki siyasi partiye yakın olmanız yeterlidir.

Konjoktürel anlamda, paranın tarih boyunca en çok olduğu dönemde, dünyanın en yüksek faizini vererek, tarih boyunca görülmedik ölçüde borçlanıp, bu paraları inşaat yapanlara verip, ihtiyacın çok üzerinde konut yaparak sadece büyüdüğümüzü ve geliştiğimizi sanabiliriz. Bu bir masaldır.Yapılan sadece servet transferidir.

Gelişme nedir, diye sorulabilir. Ben bir örnek ile şöyle anlatabilirim. Gelişmiş bir ülkede üretilen Mercedes adlı otomobil bir mühendislik harikasıdır. Arkasında felsefe, tarih, kültür ve en önemlisi laiklik vardır. Fakat aynı fiyata orada Lexus duruyorsa ve bir adam Mercedes alıyorsa, o adam eşşeklik sınavını başarıyla geçmiştir.
İnşaat yaparak gelişme sağlanamaz. İnşaat; taş, toprak, kum, çimento ve demirden yapılır. En eğitimsiz insanlar bile inşaat yapabilir. Bu topicde konutun kutsal olduğunu yazanlar bile oldu. Komiktir.

İnşaat yapmanın gelişme olarak kabul edildiği bir ülkede, mevcut siyasi iktidara yakın olan ve inşaat yapanlar hızla zenginleşirler. Artık çok paraları vardır. Son model arabalara binerler, badem bıyıklıdırlar, hanımları türbanlıdır. Son derece pahalı elbiseler giyerler( nedense üstlerinde eğreti durur). Gider, Etiler For Seaseans’da yemek yerler.
Bu durum Kürt Raporunun yazarı ve Kürt açılımının destekçisi Prof.Doğu Ergil tarafından da laikleşme olarak kabul edilir.

İnşaat yapmak gelişme ise, yukarıda yazdıklarım da laikleşme ise o zaman kira çarpanı gerçekten 200-250 dir ve de yükselecektir. Değilse 120 dir. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?[/quote]

Herkesin Kurban Bayramını kutluyorum.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

bir atımlık barut dahamı, yoksa emtiyalar ve borsalar tatlı inişemi

bu olayı borsa açısından değerlendirmek istifa eden kişi ve kişilere haksızlık olur en başında,… borsanın …

Yunanistan batarsa En Çok zarar görecek Ülkeler Fransa başı çekiyor

İspanya İşsizlik %21 Enflasyon %3,5 Dış ticaret – 3962.00 B açık veriyor ve sanayi üretiminde …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir