Ana Sayfa / ekonomi / Döviz kredilerinin TL’ye çevrilmesiyle ilgili karar

Döviz kredilerinin TL’ye çevrilmesiyle ilgili karar

Döviz cinsinden ve dövize endeksli kredilerin Türk lirası cinsinden yapılandırılması halinde, yapılandırma tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınacak.

Kredi Güvence Kurumlarına Sağlanan Gömü Desteğine İlişkin Karar’da Değişim yapılmasını içeren Cumhurbaşkanı sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile piyasaya çıkan karara gore, işletme kredilerinin asgari vadesi 6 ay, anapara ödemesiz periyodu en fazla 3 yıl olmak suretiyle azami 10 yıl olarak belirlendi.
Kredi veren, kredinin açılış tarihinden adım atmak suretiyle işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapabilecek ve kredi vadesini değiştirebilecek.

Her bir yararlanıcı için kefalet limiti, KOBİ tanımını haiz yararlanıcılarda azami 25 milyon TL, KOBİ tanımı haricinde kalan yararlanıcılar için ise azami 200 milyon TL olmak suretiyle Gömü ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek.

Döviz cinsinden ve dövize endeksli kredilerin Türk lirası cinsinden yapılandırılması halinde, yapılandırma tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınacak.
Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 20’inci maddesi gereğince alınan kararın hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecek.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *