Dolar TL ve Cari Açık Forex Analiz

TCMB tarafından açıklanan son cari açık verilerine göre, Aralık Ayında ülkemizde cari açık 4.66 Milyar Dolar ve 2012 yılının tamamında 48.9 Milyar Dolar cari açık gerçekleşti.

Aralık ayı beklentisi’nin 5.4 Milyar Dolar olduğunu göz önüne aldığımızda, beklentinin önemli bir miktar altında diyebilmemiz mümkün.

Dolar TL için önce şunu söylemek gerekiyor; uzun zamandır TRY’nin üzerinde negatif baskı yapan sebeplerden en önemlisi, cari açık idi. Verinin beklentiden daha olumlu gelmesi de, TRY de anında bir değerlenme yaparak, etkisini göstermiş oldu zaten.

Açıklamanın gelmesi ile birlikte, 1.77 seviyesini aşağı yönde kıran Dolar TL’de, özellikle yurtdışı piyasalarındaki de olumluluk ile birlikte 1.7670 e kadar gerileme oldu. Önümüzdeki dönemlerde, cari açıktaki olumlu gidişat daha da artarsa veya bu ivme ile devam ederse, USD/TRY de aşağı yönde baskı devam edecek gibi gözüküyor.

EUR/USD deki iştahın da devam etmesi halinde, iyi veriyi de arkasına alan USD/TRY de haftaiçinde 1.76 ya doğru bir hamle beklenebilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

GBP/USD Sterlin Günlük Analizi

Sterlin dün hafif düşüş ile güne başlarken öğlen saatlerinde merkez bankasın enflasyon raporunun açıklanması ve …

EUR/USD Günlük Analizi

Bu haftasonu yapılacak olan G-20 toplantısı öncesi toplanan G-7 zirvesinden, bugünlerde çok konuşulan kur savaşları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir