Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 31 Temmuz dolar tutarları )

ABD yaptırımlarının tehdidi dolar kurunda baskı yaratmaya devam ederken, kur şu dakikalarda 4.90 TL’de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.75 TL seviyelerinde bulunuyor. Piyasalar Merkez Bankası’nın senenin üçüncü enflasyon raporunda vereceği mesajlara odaklandı.

Dolar kuru, ABD yaptırımlarına ilişkin devam eden endişelerle güne 4.89 TL seviyesinden başladı. Dolar gün içinde en yüksek 4.9131 TL’yi görürken, saat 09.32 itibarıyla 4.9077 TL’de bulunuyor. Euro kuru ise 5.7562 TL’ye kadar yükseldikten sonrasında şu dakikalarda 5.7512 TL’de hareket ediyor.

ENFLASYON TAHMİNİNDE REVİZYON BEKLENİYOR

TCMB’nin bugün 2018 yıl sonu için halihazırda yüzde 8.4 olan enflasyon tahmininde yukarı yönlü sert revizyona gitmesi umut ediliyor. TCMB’nin enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde yer alırken yılsonu tahmini ise orta noktası yüzde 8.4 olmak suretiyle, yüzde 7.2 ile yüzde 9.6 aralığında içeriyor.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın bugün yapacağı sunumda, piyasalar yıl sonu enflasyon tahminin ne kadar yukarı revize edileceği, açıklanacak güncel seviyeye ulaşmanın hangi para politikası bileşimiyle mümkün olacağının sinyallerini izleyecekler.

Yatırımcılar önümüzdeki dönemde uygulanacak iktisat politikaları hakkında da düşünce sahibi olmaya çalışacak.

Enflasyon raporunun yanı sıra bugün 14.30’da Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, 10.00’da TÜİK Haziran ayı dış tecim ve ikinci çeyrek gezim istatistikleri, 11.00’da Gezim Bakanlığı Haziran ayı yabancı ziyaretçi ve Gömü üç aylık borçlanma stratejisi izlenecek.

ABD verileri başta olmak suretiyle açıklanacak küresel veri gündemi de takip edilecek.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil/bono getirileri ise baskı altında kalmayı sürdürüyor. Bankacıların verilerine bakılırsa gösterge 10 senelik tahvilde bileşik getiri zamanı üstün dereceli olan yüzde 18.50’nin derhal altında yüzde 18.40 civarında seyrederken gösterge iki senelik tahvilde ise bileşik getiri yüzde 20.50’nin derhal üstünde seyrediyor.

 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 2 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru 5.0934 TL seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.05 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir