Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 30 Temmuz dolar tutarları )

Dolar kuru tehlikeli sonuç haftada 4.90 TL’nin üzerini görürken, şu dakikalarda 4.88 TL seviyesindeki hareketine devam ediyor. Euro kuru ise 5.71 TL seviyelerinde bulunuyor. Kur ve faizde bu hafta Fed sonucu, enflasyon raporu ve enflasyon verileri başta olmak suretiyle veri gündemi takip edilecek.

ABD yönetiminin en üst düzey isimlerinin, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın özgür bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağı açıklamalarının arkasından geçen hafta yükselişe geçen dolar, yeni haftaya 4.85 TL’den başladı. Dolar kuru, ABD yaptırımlarına ilişkin endişeler ve Fitch’in bankalara yönelik negatif açıklamaları sonrası 4.9086 TL’ye kadar yükseldikten sonrasında, saat 15.07 itibarıyla 4.8873 TL’de hareket etti. Euro kuru ise aynı dakikalarda 5.7138 TL’de hareket etti.

##$$DOVIZWIDGET##$$

10 senelik gösterge tahvilin bileşik faizi 18.41 seviyesine, 2 senelik gösterge tahvilin bileşik faizi ise 20.70 seviyesine terfi etti.

Dolar endeksi yüzde 0.19 düşüşle 94.28 puanda bulunurken, euro/dolar paritesi 1.1688 seviyelerinde…

##$HABER_1448039$##

İŞTE HAFTANIN KRİTİK VERİLERİ

Küresel piyasalarda bu hafta ABD, Japonya ve İngiltere merkez bankalarının para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak olan enflasyon ile istihdam verileri umut ediliyor.

İç piyasalarda ise Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın açıklanacağı senenin üçüncü enflasyon raporu izlenirken Cuma günü açıklanacak enflasyon verileri de bankacılara bakılırsa piyasalarda yön belirleyici olacak. Bu hafta ek olarak dış tecim, gezim, öncü ihracat, öncü PMI verileri de izlenecek.

Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine faiz artırmadığı geçen haftaki toplantısı arkasından bu hafta gerçekleşecek enflasyon raporundaki söylemlerinin önemi arttı. TCMB’nin enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde yer alırken yıl sonu tahmini ise orta noktası yüzde 8.4 olmak suretiyle, yüzde 7.2 ile yüzde 9.6 aralığında yer ediniyor.

Bankacılar enflasyondaki ve TL’deki baskı devam ederken Merkez Bankası’nın enflasyona ve uygulanacak para politikasına ilişkin önümüzdeki döneme ilişkin söylemlerini yakından takip edecekler.

Öte taraftan ABD Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı ise Salı günü başlamış olacak ve karar Türkiye saati ile Çarşamba gecesi açıklanacak. Merkez bankasının faizlerde değişim yapmayacağı ve faizlerde kademeli yükseliş öngörüsünü teyit edeceği tahmin ediliyor.

Fed’in Eylül ayında faiz artıracağını fiyatlayan yatırımcılar, yıl sonundan ilkin bir artışın da yapılacağını tahmin ediyorlar.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 2 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru 5.0934 TL seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.05 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir