Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 30 Temmuz dolar tutarları )

Dolar kuru tehlikeli sularhaftada 4.89 TL’nin üzerini görürken, şu dakikalarda 4.88 TL’de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.71 TL seviyelerinde bulunuyor. Kur ve faizde bu hafta Fed sonucu, enflasyon raporu ve enflasyon verileri başta olmak suretiyle veri gündemi takip edilecek.

ABD yönetiminin en üst düzey isimlerinin, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın özgür bırakılmaması halinde Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağı açıklamalarının arkasından geçen hafta yükselişe geçen dolar, yeni haftaya 4.85 TL’den başladı. Dolar kuru gün içinde en yüksek 4.8914 TL’yi görürken, saat 12.57 itibarıyla 4.8859 TL’de bulunuyor. Euro kuru ise aynı dakikalarda 5.7146 TL’de hareket etti.

##$$DOVIZWIDGET##$$

Dolar endeksi yüzde 0.19 düşüşle 94.29 puanda bulunurken, euro/dolar paritesi 1.1686 seviyelerinde…

İŞTE HAFTANIN KRİTİK VERİLERİ

Küresel piyasalarda bu hafta ABD, Japonya ve İngiltere merkez bankalarının para politikası kararları ve ABD’de açıklanacak olan enflasyon ile istihdam verileri planlanıyor.

İç piyasalarda ise Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın açıklanacağı senenin üçüncü enflasyon raporu izlenirken Cuma günü açıklanacak enflasyon verileri de bankacılara gore piyasalarda yön belirleyici olacak. Bu hafta ek olarak dış tecim, gezim, öncü ihracat, öncü PMI verileri de izlenecek.

Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine faiz artırmadığı geçen haftaki toplantısı arkasından bu hafta gerçekleşecek enflasyon raporundaki söylemlerinin önemi arttı. TCMB’nin enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde yer alırken yıl sonu tahmini ise orta noktası yüzde 8.4 olmak suretiyle, yüzde 7.2 ile yüzde 9.6 aralığında içeriyor.

Bankacılar enflasyondaki ve TL’deki baskı devam ederken Merkez Bankası’nın enflasyona ve uygulanacak para politikasına ilişkin önümüzdeki döneme ilişkin söylemlerini yakından takip edecekler.

Öte taraftan ABD Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı ise Salı günü başlamış olacak ve karar Türkiye saati ile Çarşamba gecesi açıklanacak. Merkez bankasının faizlerde değişim yapmayacağı ve faizlerde kademeli yükseliş öngörüsünü teyit edeceği tahmin ediliyor.

Fed’in Eylül ayında faiz artıracağını fiyatlayan yatırımcılar, yıl sonundan ilkin bir artışın da yapılacağını tahmin ediyorlar.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil/bono getirileri ise baskı altında kalmayı sürdürüyor. Bankacıların verilerine gore gösterge 10 senelik tahvilde bileşik getiri zamanı üstün dereceli olan yüzde 18.50’nin derhal altında yüzde 18.30 civarında seyrederken Gösterge iki senelik tahvilde ise bileşik getiri yüzde 20.40 civarındaki seyrini sürdürüyor.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 2 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru 5.0934 TL seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.05 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir