Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 2 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru 5.0934 TL seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.05 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro kuru ise 5.87 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar siyasal gelişimleri takip edecek.

ABD’nin Türkiye’ye ilişkin uygulayacağı ekonomik yaptırım sonucu haberinin arkasından hareketlenen dolar kuru, güne 4.98 TL’den başladı. Dolar, 5.0934 TL’ye kadar yükselirken, saat 15.13 itibarıyla 5.0526 TL’de bulunuyor.

Euro kuru ise 5.9256 TL’ye kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.8779 TL’de hareket ediyor.

##$$DOVIZWIDGET##$$

Dolar endeksi yüzde 0.36 yükselişle 94.81 puanda bulunurken, euro/dolar paritesi 1.1616 seviyesinde hareket ediyor.

10 senelik gösterge tahvilin faizi 19.48 seviyesine, 2 senelik gösterge tahvilin faizi ise 22.09 seviyesine kadar terfi etti.

BORSA DÜŞÜŞTE

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,74 düşüşle 95 bin 518 puandan başlarken, günün ilk yarısını yüzde 3,02 kıymet kaybederek 94 bin 274 puandan tamamladı..

##$HABER_1448125$##

TÜRK LİRASI YURTİÇİ VE YURTDIŞI GELİŞMELERİN ETKİSİNDE

Global Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, “TL varlıklar için hem yurt içi gelişmeler olarak hem de yurt dışı gelişmeler olarak negatif fiyatlamanın ön planda olduğu bir dönem içerisindeyiz. İç gelişmelere baktığımızda, ABD’nin yaptırım kararlarının tesirini hissediyoruz. ABD ile ilişkilerin daha da bozulması TL varlıklar açısından baskı unsuru olmaya devam edebilir. İki taraftan biri geri adım atacak benzer biçimde gözükmüyor. Sadece bu şekilde bir yumuşama adımı TL varlıkları destekleyebilir. 

Buna ek olarak yurt haricinde da iyi bir görünüm bulunduğunu söylemek zor. Gerek euro/dolar paritesinin satış baskısı altında kalması ve bu neticede dolar endeksinin yukarı yönlü seyretmesi gelişen ülke varlıkları açısından negatif bir durum. Öteki taraftan ABD-Çin tecim savaşına ilişkin gelen negatif haberler Asya başta olmak suretiyle ABD ve öteki borsaları baskılıyor” şeklinde değerlendirdi.

Baştürk şunları ekledi: “5.00 TL üstüne yerleşen kur ve ana trend direnci olan 97 bin 500’den dönen bir Borsa İstanbul 100 endeksi var. Bu durumda TL varlıklar için görünüm birazcık sıkıntılı gözüküyor. Yarın açıklanacak olan enflasyonun beklentiler üstünde gelmesi durumunda TL varlıklar baskılanmaya devam edilebilir.

Dolar kurunda genel trendin yukarı yönlü bulunduğunu ve 4.90 TL baz alınarak geri çekilmelerin alım fırsatı verebileceğini söyleyebiliriz. BIST 100 endeksinde ise düşen trend içinde yer almaya devam ediyoruz. Dün 97 bin 500’den oldukca net bir dönüş yaşandı. 94 bin 500 desteğinin altına sarkılırsa baskı artabilir.

Son olarak TL varlıklarda iyimserlik için yurt içi yada yurt dışından net bir pozitif katalizör icap ettiğinin altını önemle çizmek gerekiyor.”

ABD’DEN YAPTIRIM KARARI

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, mahkemenin Rahip Andrew Brunson’a ev hapsi vermesi üstüne, Türk İçişleri ve Hakkaniyet Bakanlarına yaptırım uygulayacaklarını deklare etti.

Terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK adına kabahat işlediği, casusluk yapmış olduğu iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson, tutukluluğunun ‘sıhhat sorunları’ dikkate alınarak ev hapsine çevrilmesinin arkasından elektronik kelepçeyle evinde sıkı denetim altında tutuluyor. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türk mahkemesinin Rahip Andrew Brunson’a ev hapsi vermesi üstüne, Türk İçişleri ve Hakkaniyet Bakanlarına yaptırım uygulayacaklarını deklare etti. Sanders, 2016’da Brunson’un tutuklanmasını ve hemen sonra ev hapsinde tutulduğunu hatırlatarak, “Türk yetkililerin din adamı Brunson’ı halen içeride tutması kabul edilemez” dedi.

Yaptırımlarla beraber ABD ilk kez Türkiye’ye kişilere yönelik yaptırım uygulama sonucu almış oldu.

Salı günü Rahip Brunson’un avukatları mahkemenin sonucuna itiraz etmiş mahkemede itirazları reddetmişti. Alınan yaptırım kararıyla beraber direkt Türkiye İçişleri ve Hakkaniyet Bakanlarına yaptırım uygulanmış olacak.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru yeni güne 4.93 TL seviyesinden başlarken, kur şu dakikalarda 4.92 TL’de hareket ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir