Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / Fx doviz analiz / Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 11 Ekim dolar tutarları )

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 11 Ekim dolar tutarları )

Dolar tutarları ruhsal düzey olan 6.00 TL’nin altına gerilerken şu dakikalarda 5.98 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro tutarları ise 6.91 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, ABD’li rahip Brunson’un yarın görülecek olan davasını takip edecek.

bigpara.com

Dün günü 6.07 TL seviyesinden tamamlayan dolar kurunda iyimser hava sürerken, kur yeni güne aynı seviyelerden başladı. Dolar kuru, ilerleyen saatlerde düşüşünü sürdürürken 6.00 TL seviyesinin altına geriledi ve en düşük 5.9723 TL seviyesini görmüş oldu. Dolar saat 12.38 itibarıyla 5.9805 TL seviyesinde hareket ederken, 6.9081 TL’ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.9177 TL seviyesinde bulunuyor.

##$$DOVIZWIDGET##$$

Küresel piyasalardaki sert satış baskısına karşın Brunson sonucuna ilişkin iyimser beklentiler Türk Lirası’nın küresel satış baskısından daha azca etkilenmesine niçin oluyor. Piyasaların oynaklık beklentilerini ölçen Wall Street’in korku endeksi ise yüzde 44 artışla nisandan bu yana en yüksek seviyesi olan 22.96’ye terfi etti.

Doların dünyada en oldukca işlem gören 6 tane mahalli para biriminin karşısındaki kıymetini gösteren dolar endeksi, yüzde 19 düşüşle 95.03 puanda bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise 1.1547 seviyelerinde…

10 senelik gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20.03 seviyesinde bulunurken, 2 senelik gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 27.00 seviyesinde hareket ediyor.

İKİ SENARYO ÖN PLANA ÇIKACAK

Global Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, “Cuma günkü eleştiri ABD’li rahip Brunson davası öncesinde TL’de pozitif ayrışma söz mevzusu. ABD faizlerinin yüzde 3.25’e (2011’den sonraki en yüksek seviyeler) yükseldiği ve Euro/dolar paritesinin sert baskı altında kalmış olduğu ve bu kapsamda doların küresel bazda sert kıymet kazanılmış olduğu süreçte dahi dolar kurunda genel olarak aşağı yönlü hareketler söz mevzusuydu. Bu pozitif ayrışmaya niçin olarak akla yarınki Brunson davası geliyor. Küresel bazda borsalarda yüzde 4’lere varan satışlar görülmesi ve risk iştahında düşüş yaşanmasına karşın dolar kuru 6.00 TL seviyelerinin altını kontrol etti” dedi.

Baştürk değerlendirmelerine şu şekilde devam etti: “Yarınki karar TL varlıklar özelinde eleştiri olacaktır. Mevcut fiyatlamaya baktığımızda piyasalarda Brunson’ın özgür bırakılması yönünde bir hava bulunduğunu ve bunun bir miktarının fiyatlara yansıdığını söyleyebiliriz

Yarın iki senaryo söz mevzusu olacağını belirten Baştürk, “Brunson özgür bırakılırsa TL varlıklarda öteki ülkelere bakılırsa pozitif ayrışma kuvvetlenebilir. Dolarda bu aşamada 5.95 TL desteği ön plana çıkacaktır. Bu destek altına sarkılırsa 5.80 TL’ye kadar gerileme görebiliriz. Brunson özgür bırakılmazsa ki piyasa bunu pek fiyatlamıyor, bu şekilde bir durumda TL varlıklar baskı altına kalabilir. Bundan dolayı bu şekilde bir karar ABD’nin Türkiye’ye ihtimaller içinde yaptırımlarını gündeme getirecektir. Bu şekilde bir durumda TL’de kıymet kayıpları süratli olabilir. 6.23 TL eşiği aşılırsa 6.50 TL’ye kadar momentum görebiliriz. Gene de Brunson vakasının kısa vadede etkili olacağını orta-uzun vade görünüm için tekrardan ABD faizleri, petrol tutarları ve jeopolitik riskler şeklinde unsurlara odaklanmak gerekecektir” şeklinde ekledi.

TÜRKİYE 3 YIL SONRA CARİ FAZLA VERDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini deklare etti. Buna bakılırsa Türkiye’nin cari işlemler dengesi Ağustos’ta 2.59 milyar dolar fazla verdi. Beklenti cari işlemler fazlasının 2.5 milyar dolar olmasıydı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 12 Ekim dolar tutarları )

Dolar tutarları, ortalama 2 ayın en düşük seviyesini görürken, şu dakikalarda 5.94 TL seviyesinde hareket …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 12 Ekim dolar tutarları )

Dolar tutarları, ortalama 2 ayın en düşük seviyesini görürken, şu dakikalarda 5.90 TL seviyesinde hareket …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *