Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 03 Ağustos dolar tutarları )

Dolar tutarları, enflasyon verisi açıklanmadan ilkin 5.10 TL seviyesinde hareket ederken, veri sonrası 5.06 TL seviyesine kadar geriledi. Dolar kuru şu dakikalarda 5.08 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro kuru ise 5.89 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar ABD mevzusundaki gelişimleri takip edecek.

ABD’nin Türkiye’ye ilişkin uygulayacağı ekonomik yaptırım sonucu haberinin peşinden hareketlenen dolar kurunda dalgalı seyir sürüyor. Dolar 5.1146 TL’ye kadar yükseldikten sonrasında, enflasyon verisi sonrası geriledi. Tehlikeli sonuç enflasyon verisi öncesi 5.10 TL seviyelerinde hareket eden kur, veri sonrası 5.0638 TL’ye kadar geriledi. Dolar saat 14.07 itibarıyla 5.0866 TL’de hareket ederken, 5.9341 TL’ye kadar yükselen euro kuru ise, şu dakikalarda 5.8930 TL’de bulunuyor.

##$$DOVIZWIDGET##$$

Dolar endeksi yüzde 0.03 yükselişle 95.03 seviyesinde hareket ederken; euro/dolar paritesi 1.1583 seviyesinde bulunuyor.

10 senelik gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 19.03 seviyesinde, 2 senelik gösterge tahvilde bileşik faiz ise 21.68 seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYON VERİSİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasyon rakamlarını deklare etti. Buna gore; temmuz ayında enflasyon yüzde 0.55 artarken, senelik bazda ise yüzde 15.85 oranında artarak beklentilerin altında gerçekleşti.

GÖZLER HEM İÇ HEM DIŞ PİYASADA

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, “ABD – Türkiye arasındaki gerilim hala dinmiş değil. Türkiye Dışişleri Bakanı M. Çavuşoğlu ile mevkidaşı ABD’li Pompeo arasındaki görüşme bu sabah sonlandı. Meydana getirilen açıklamalarda, görüşmelerin yapıcı bir halde yapıldığı açıklandı. Sadece bu iyimser izahat bile dolar/TL kurunun geri çekilmesinde sınırı olan hissedildi.

Bu haberin peşinden, 10:00’da Türkiye’den temmuz ayı enflasyon sayıları açıklandı. Beklentiler, haziran ayına gore artış kaydetmesiydi. Sadece, manşet enflasyon sayıları hem aylık hem senelik bazda mevsimsel tesir sebebiyle beklentilerin altında kalmış olarak düşüş kaydederken, çekirdek enflasyonun yüzde 15’lik beklentiye rağmen yüzde 15.10 gelmesi katı seyrin sürdüğünü gösterdi. Manşet tarafın beklenenden daha iyi gelmesi sınırı olan da olsa pozitif yönde bir sürpriz oldu ve kurda gevşeme gözlemlendi.

Sadece, üstte belirttiğim haber akışlarına karşın kurun tam manasıyla rahatladığını söyleyemiyorum. Türkiye’ye yönelik risk algısında bozulma sürüyor ve Türkiye’nin 5 senelik CDS rakamı 341 puan çevresinde oldukça yüksek. Yaşanmış olan gelişmeler, risk primini negatif etkilemeye devam ederken, bunun TL varlıklar üstünde de baskı kurduğunu gözlemliyoruz. Açıkçası, ilk etapta ABD ve Türkiye arasındaki diyalog pencerelerinin her geçen gün daha da iyimser ve somut bir halde ilerleme kaydetmesi, kurdaki gevşemenin bir nebze de olsa daha sıhhatli şekillenmesini destekleyebilir. Sadece, bunu başaramadıkları müddetçe kurdaki gerilim azalmayacağı şeklinde dolar/TL kurunun da yukarı yönde tepkisini tetiklemeye devam edebilir.”

Karadağ değerlendirmelerine şunları ekledi: “Bunlar, iç piyasanın hikayesi olurken, bir taraftan dış piyasaya da bakmak gerek. Dışta, güçlenme eğilimi içinde olan bir ABD Doları karşımıza çıkıyor. Açıkçası bu durum pek pozitif yönde değil. Doların pozitif seyri ve Dolar endeksinin 95 puanın üstüne sıçraması, son dönemde huzursuz olan gelişmekte olan ülke piyasalarını daha da negatif etkiliyor. Bu hafta, Dolar endeksinin de yükselmeye başlaması, gelişmekte olan ülke paralarındaki seyri daha da bozmuş durumda. Açıkçası bilhassa doları Trump tekrardan kıymet kaybetmesini tetikleyecek yeni bir gelişme ile karşımıza çıkmazsa bir süre pozitif bir dolar konuşabiliriz.

Bugün içinde ABD ziraat dışı istihdam verisini izliyor olacağız. Hem de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 100 günlük planı açıklayacak. Kısacası gene gözler hem iç hem dış piyasada olacak. Dolar/TL açısından öğleden sonrada hareketli geçecektir.”

Karadağ, teknik olarak ise şöyleki değerlendirdi: “Kur, 5.05 seviyesinin altına doğru gevşemekte zorlandığı müddetçe yukarı yönde tepki verebilme ihtimalini unutmamak gerek. Buna rağmen son olarak üstün dereceli seviyesi 5.1150 TL seviyesinden geçiyor. Kur için bu düzey şimdilik direnç konumunda. Bilhassa, şunu belirtmekte yarar var. Son iki gündür kurda agresif hareketler var ve yukarı yönde fazlaca sert bir tutum içinde. Gelecek günlerde eğer TL lehine bir hava oluşursa son günlerdeki kayıplarını agresif bir halde toparlamak isteyebilir. Kısacası, kurun aşağı yada yukarı yönde hareket edebilecek bir alanı bulunuyor. Bu süreçte net bir yön belirlemek birazcık zor.”

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru yeni güne 4.93 TL seviyesinden başlarken, kur şu dakikalarda 4.92 TL’de hareket ediyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir