Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru yeni güne 4.93 TL seviyesinden başlarken, kur şu dakikalarda 4.92 TL’de hareket ediyor. Euro kuru ise aynı dakikalarda 5.75 TL’de bulunuyor. Piyasalar Fed’in faiz kararını takip edecek.

ABD’nin yaptırım tehdidiyle baskı altında olan dolar, yeni güne 4.93 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içinde en yüksek 4.9382 TL’yi görürken, saat 09.35 itibarıyla 4.9289 TL’de hareket etti. Euro kuru ise 5.7694 TL’ye kadar yükseldikten  sonrasında şu dakikalarda 5.7580 TL’de bulunuyor.

Dolar endeksi yüzde 0.12 yükselişle 94.44 puanda bulunurken, euro/dolar paritesi 1.1678 seviyesinde hareket ediyor.

##$$DOVIZWIDGET##$$

PİYASALAR FED’İ TAKİP EDECEK

Yurtiçinde Türkiye-ABD ilişkileri piyasalarda yakından izlenirken, piyasaların gözü bir taraftan da dün süregelen ve sonucu bu akşam TSİ 21.00’de açıklanacak olan Fed toplantısında olacak. Fed’in faiz oranlarını durağan(durgun) tutması ve bu yıl iki kez daha artırıma gitmesi umut ediliyor.

Yurtiçinde bugün saat 10.00’da imalat PMI, saat 12.00’de ise İstanbul Tecim Odası Temmuz ayı perakende ve toptan fiyat endeksi açıklanacak. Öte taraftan saat 10.30’da Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile Temmuz ayı geçici ihracat rakamlarını açıklayacak.

Yurtdışında ise saat 10.55’te Almanya imalat PMI, saat 11.00’de euro bölgesi imalat PMI, saat 15.15’te ABD ADP {özel sektör} istihdamı, saat 16.45’te ABD Markit imalat PMI, saat 17.00’de ABD ISM imalat endeksi açıklanacak.

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ?

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, Türkiye’ye yönelik risk algısının iyimser olmaması sebebiyle TL’de negatif ayrışmanın devam ettiğini, hala 320 baz puanın üstünde olan CDS’lerin geri çekilmekte zorlandığını söyleyerek, “Merkez Bankası’nın geçen hafta faizleri durağan(durgun) tutma sonucu arkasından dolar 4.88 TL’nin üstüne yerleşti, geri çekilmeler sınırı olan kalıyor. Piyasa yeni Orta Vadeli Program’ı (OVP) bekliyor, açıklanana kadar da oynaklık sürebilir. Piyasa artık daha somut şeyler beklediği için fiyatlara yansıtıyor. Yüksek enflasyon, cari açıkta bozulma, yeni kabinenin atacağı adımlar, öteki taraftan Rahip Brunson mevzusu ve ABD ile ilişkilerin iyi mi seyredeceği hep piyasa için risk unsuru” dedi.

Bu akşam açıklanacak Fed kararlarının izleneceğini sadece piyasalar üstünde aslolan etkili olanın Trump bulunduğunu söyleyen Karadağ, “TL’de bugün negatif ayrışma ve oynaklık devam edebilir. Dolarda 4.93 TL’nin üstüne atak devam edebilir sadece muhteşem bir şey olmadıkça 4.95 TL üstüne yerleşecek şeklinde değil. Aşağıda ise 4.90 TL ve 4.88 TL seviyeleri izlenebilir” dedi.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil/bono getirileri ise baskı altında kalmayı sürdürüyor. Gösterge 10 senelik tahvilde bileşik getiri dün zamanı üstün dereceli olan yüzde 18.86’ya kadar yükselerek yeni zamanı rekorunu kontrol ederken, iki senelik tahvilde ise bileşik getiri yüzde 20.78’e kadar terfi etti.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 2 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru 5.0934 TL seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.05 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir