Çorum’a ”çorap Köy” Kurulması İçin Girişim

Çorap Sanayicileri Derneği tarafından çeşitli üniversitelerle iş birliği halinde hayata geçirilmesi planlanan “Çorap köy” projesinin Çorum’a kazandırılması için girişimler sürüyor.

İncelemelerde bulunmak üzere Çorum’a gelen Çorap Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Dernek Onursal Başkanı Ali Haydar Öztaş ve dernek yönetim kurulu üyeleri, Vali Nurullah Çakır, AK Parti Çorum Milletvekilleri Agah Kafkas, Murat Yıldırım ve Ahmet Aydoğmuş, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ve Meclis Başkanı Erol Karadaş, TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve bazı sanayici ve iş adamları Anitta Otel’de görüş alışverişinde

bulundu.

Vali Nurullah Çakır, Çorumlu iş adamı ve sanayicilerin gayretleri sayesinde Çorum ekonomisinin her geçen gün geliştiğini belirterek, ”Çorum’a yatırım yapmak isteyen herkese kapımız açık. Çorum, Anadolu’nun ortasında, çalışkan ve deneyimli iş gücüne sahip, ileriyi gören, dünya pazarı ile mücadele edecek kabiliyete sahip sanayicisi ve işadamları ile tam donanımlı olarak yatırımcıları bekliyor. Zaten altyapısı hazır bir Organize Sanayi Bölgesi’ne sahibiz. Kalan eksiklikleri de koordineli olarak kısa sürede

tamamlayacağız. Tamamlanması mümkün şeyleri önünüzdeki engel olarak görmeyin. Yeter ki Çorum’a yatırım yapmak isteyin. Sizlere her türlü destek ve yardım için tüm kurumlar olarak hazırız” dedi.

Milletvekili Agah Kafkas da Çorumlu sanayicilerin dünya pazarıyla mücadele edecek şekilde kendilerini yenilediklerini ve bu nedenle Çorum’un her geçen gün gelişen bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti.

Çorum’a yatırım yapmak isteyen herkese destek olacaklarını bildiren Kafkas, “Milletvekilleri olarak yatırımcının önünü açmak ve sanayici iş adamlarının işlerini kolaylaştırmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Çorum’a yatırım yapmak için gelen her yatırımcıya açık çek veriyoruz. Hukuki bir engelle karşılaşırsanız bunu çözmek boynumuzun borcu. Çorum’a fabrika kurmak isteyen her iş adamına, kaliteli insan gücü, altyapısı tamamlanmış alanlar, Çorum ve Ankara’da yaşadıkları her sıkıntıda destek taahhüd

ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çorap köy projesinin, Çorum’a kurulmasının çok isabetli bir karar olacağını dile getiren Kafkas, ”Bu proje hem Çorum açısından hem de sizler açısından oldukça karlı bir yatırım olacaktır. Bu çalışmaları duymak bizleri heyecanlandırıyor. Diğer illeri araştırın ve size ne vaat ettilerse Çorum olarak onlardan daha fazla katkı sağlamaya hazırız” dedi.

Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Öztürk, Türkiye’nin çorap sektöründe Çin’den sonra ikinci büyük üretici olduğunu, üretimin yüzde 90’ının ihraç edildiğini belirterek, “Dünyada yıllık çorap üretimi 24 milyar adet. Bunun 2 milyarını, yani yüzde 8’ini Türkiye karşılıyor. Türkiye çorap üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı da Çorum kökenli sanayicilerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Yani Çorumlular, dünyanın yüzde 2.5’inin çorabını giydiriyor” dedi.

Sungurlu İnegazili köyünden çıkan sanayicilerin sektörde önemli yer tuttuğunu ve sektörün duayenlerinden Haydar Ali Öztaş’ın her bakımdan öncüleri olduğunu ve sanayicilerin yüzde 85’inin derneğe üye olduğunu da vurgulayan Dernek Başkanı Öztürk, “2009’da kriz nedeniyle hazır giyim sektörünün ihracatı yüzde 22 gerilerken, çorap sektörü ihracatını miktar olarak yüzde 1.5, parasal olarak da yüzde 5 artırmayı başardı” diye konuştu.

Öztürk, uygun yatırım şartları bulabildikleri takdirde Çorum’a yatırım imkanlarını değerlendirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

-İHA-

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Günlük BültenGünlük Bülten – 22 / 6 / 2012

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba1’e yükseltmesinin ardından TCMB’nın hamlesi piyasaları olumlu etkiledi. …

VOB BülteniVOB – 22 / 6 / 2012

IMKB-30 Haziran kontratı : Perşembe günü 71.800-74.000 fiyat aralığında işlem görerek günü 73.600 uzlaşma fiyatından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir