Ana Sayfa / ekonomi / Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern, Türkiye seferlerine tekrardan başlıyor

Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern, Türkiye seferlerine tekrardan başlıyor

Çinli havayollarının Türkiye’ye tekrardan sefer düzenlenmesi yönündeki girişimler, Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern’in Türkiye’ye dönme kararıyla ilk somut sonucunu verdi.

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) girişimiyle başlatılan Çinli havayollarının Türkiye’ye tekrardan sefer düzenlenmesi yönündeki girişimler, Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern‘in Türkiye’ye dönme kararını resmen açıklaması ile ilk somut sonucunu verdi.

TÜROB açıklamasına nazaran, TÜROB girişimiyle İstanbul Valiliği, Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Gezim Yatırımcıları Derneği ile (TTYD) iş birliğiyle, Çinli hava yollarının tekrardan Türkiye’ye seferlere başlaması için yürütülen çalışmalardan ilk netice alındı.

Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern, Türkiye’ye dönme sonucu aldı. China Southern’in ilk seferi 20 Aralık’ta yapılacak. Firmanın Pekin-İstanbul hattında uçuş düşündüğü öğrenilirken haftalık sefer sayısının da 3 olacağı açıklandı.

Çinli şirket Türkiye seferlerini 2016 senesinde durdurmuştu. Temasların sürdüğü öteki Çinli şirketlerin de kısa sürede Türkiye planlarını açıklaması planlanıyor. Bu firmalar arasındaki Hainan Airlines’ın da Çin-Türkiye içinde seferlere başlamaya hazırlandığı ifade ediliyor. 

“ÇİN BAYRAKLI HAVAYOLU KURULUŞLARININ ÜLKEMİZE DOĞRUDAN SEFERLERİ BULUNMUYOR”

Açıklamada mevzuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, China Southern’ın tekrardan Türkiye’ye sefer düzenleme sonucu almasından büyük sevinç duyduklarını belirtti.

Bayındır, meydana getirilen görüşmelerin netice odaklı olduğuna ve Çinli şirketlerin Türkiye’ye uçuş kararlarını açıklamaya başladıklarına dikkati çekerek, Çinli şirketlerin Türkiye’ye uçuş başlatmalarının bu ülkede Türkiye’ye yönelik pozitif idrak oluşturacağını da açıkladı.

Bayındır, şu detayları verdi:

“China Southern, İstanbul seferlerini, hattın 2015 ve 2016 yıllarında tüm internasyonal uçuşlar içinde en karlı hat olmasına rağmen durdurmuştu. Son temaslarımızda tekrardan seferlerin düzenlenmesi önerilerimizi kabul etmişlerdi ve bu sonucu açıkladılar. İki ülke içinde THY’nin haftalık sefer sayısı 34 ile sınırı olan. THY bu uçuşlarının bir bölümünde China Airlines ortaklığı (Codeshare) yapıyor, sadece Çin bayraklı havayolu müesseselerinin ülkemize direkt seferleri bulunmuyor”

“SEFER SAYILARINDAKİ ARTIŞ ÇİNLİ TURİST SAYISINDA ARTIŞA YOL AÇACAKTIR”

Türk gezim sektörünün uzun senelerdir erişmeye çalmış olduğu senelik 1 milyon Çinli gezgin sayısı hedefinin önündeki en mühim engelin ulaşım imkanlarının yetersizliği bulunduğunu aktaran Bayındır, “İki ülke içinde tayyare sefer sayılarındaki artış ülkemize gelecek Çinli gezgin sayısında kayda kıymet oranda artışa yol açacaktır. İki ülke içinde düzelen siyasal atmosfer pozitif yönde ve ilişkiler iyi. Çinli turistlerin Türkiye ilgisinde artış yaşanırken, Türkiye’nin Çin vatandaşlarına getirmiş olduğu e-vize kolaylığı, 2018’in Çin’de Türkiye Gezim Yılı olması, Çin’in zamanı İpek Yolu’nu tekrardan canlandırma hedefi benzer biçimde pozitif yönde gelişmeler söz mevzusu” diye konuştu.

ÇİNLİ TURİST 7 AYDA YÜZDE 89 ARTTI

Açıklamada verilen bilgilere nazaran, Türkiye’yi 2012 senesinde 114 bin, 2013’te 138 bin, 2014 senesinde 199 bin, 2015 senesinde 313 bin, 2016 senesinde 167 bin, 2017 senesinde 247 bin Çinli ziyaret etti. Bu yıl temmuz ayı itibariyle 7 ayda ise geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 89 artışla 225 bin Çinli gezgin geldi. 2014 senesinde yurt dışına çıkan Çinli sayısı 107 milyon iken, 2015’te bu sayı 117 milyona, 2016’da 122 milyona, 2017’de 131 milyona terfi etti. Çinli turistlerin global düzeyde yapmış olduğu senelik harcama 110 milyar doları aştı.

VİDEO: ÇİNLİ SANATÇININ FETHİYE VİDEOSU REKOR KIRDI

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *