BURSA SİYAHI İNCİRİNİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞMA GRUBU KURULUYOR

Bursa Valiliği ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin (UYMSİB) öncülüğünde, üretim ve ihracatta Türkiye’nin dünya lideri olduğu Bursa siyahı incirini korumak için, üretimden pazarlamaya kadar geçen tüm aşamalarda karşılaşılan sorunları en az seviyeye indirebilmek amacıyla bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.
Uzun raf ömrü, tatlı ve sulu yapısı, dış görünümü ile dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen ve Avrupa marketlerinde egzotik meyve olarak satılan Bursa siyahı incirini korumak için önemli bir adım atıldı. Dünyanın en büyük siyah incir üreticisi ve ihracatçılarından biri olan Bursa’da, UYMSİB’in koordinasyonunda yapılan toplantıda, UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Çetin, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü
Dr. M. Emin Ergün, Bursa Gıda Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Enver Tan ve Dış Ticaret Standardizasyon Bölge Başkanlığından Taberdar Gürbüz’ün yanı sıra Bursa Tarım İl Müdürlüğü temsilcileri, incir üreticisi köy muhtarları ve ilgili Kooperatif başkanları biraya gelerek Bursa Siyahı İnciri’nin geleceğini tartıştılar.
Yapılan görüşmeler sonucunda Bursa Siyahı İncirinin üretimden pazarlamaya kadar geçen tüm aşamalarında karşılaşılan sorunları en az seviyeye indirebilmek amacıyla “Bursa Siyahı İnciri Çalışma Grubu” oluşturulmasına karar verildi. Haziran ayı sonunda ikinci toplantıyı yapacak olan Grup, birinci hazırlık toplantısında özellikle etaphon hormonunun kullanımının önüne geçilmesi, tarımsal ilaçlama konusunda ciddi önlemler alınması konuları gündeme getirildi. Toplantıda görüşülen diğer konu başlıkları
“özellikle zeytinlikler yanında yer alan incir ağaçlarının zeytinlik ilaçlanırken incire ilaç bulaşmalarının önüne geçilmesi, Bursa Siyahı İncirinin uluslararası ticarette korunması için coğrafi işaretinin alınması, ilekleme probleminin çözülmesi, pazarlama sorunları, incir kesim tarihleri.”
13 temsilciden oluşacak Çalışma Grubu, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, Bursa Gıda Kontrol ve Araştırma Enstitüsü, Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Dış Ticaret Standardizasyon Bölge Başkanlığı’ndan birer temsilci ile İncir Üreticisi Muhtarlık Temsilcileri’nden 5 kişi bulunacak.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Eft Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım?

Eft işlemini gerçekleştirdikten sonra yani eft emrini verdikten 15 dakika sonra karşı hesaba para transferi …

Eft Saatleri Kaçta Başlıyor? Eft Emri Ne Zaman Verilmeli

Eft işleminizin gün içinde tamamlanması için bankanızın gün içi eft saatleri ne ise bu saatler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir