Borsaya helal endeks geliyor

islami endeks.jpg
islami endeks.jpg

İmkb’ye helal endeks için şirket aranıyor

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İslami prensiplere aykırı olmadan çalışan sadece Müslüman ülkelerin şirketlerinin hisse senetlerinin bir araya geldiği “İslami Endeks” üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İMKB’de İslami endeks kriterlerine uyacak şirketlerin tespit edilmeye çalışıldığını kaydeden Erkan, bu yıl içinde epey bir aşama kaydedebileceklerini söyledi.

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Erkan, uygulamaya bu yıl başlamayabileceklerini belirterek, “Bu endekslere dayalı borsa yatırım fonları oluşturmayı düşünüyoruz. Bu yatırım fonları çeşitli ülkelerdeki borsalara kote olacak, isteyen onlara yatırım yapacak” dedi. Erkan’ın verdiği bilgiye göre, dünyada 100’ün üzerinde “İslami Endeks” bulunuyor. Bu endekslere özellikle Körfez fonlarından ciddi talep geliyor. Türkiye’de de bir İslami endeks oluşturulursa, bu endekse dayalı çıkacak yatırım enstrümanlarına ilk etapta 5 milyar doların akabileceği tahmini yapılıyor.

Alkol ve domuz yasak

İslamİ endekse girebilmenin olmazsa olmaz bazı şartları bulunuyor. İMKB’de bu şartlara uygun şirketler tek tek belirlenmeye çalışılıyor. İşte şartlar:

– Domuz eti, sigara ve alkol içeren ürünler üretmeyecek.

– Silah satışı ve reklamı yapmayacak.

– Faize dayalı enstrümanlardan elde edilen gelirlerin toplam içindeki payı belirlenecek oranı (genelde yüzde 15) geçmeyecek

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *