Bono ,Dolar, Eurobond Para Piyasaları

Bono: Güne PPK toplantısına odaklı olarak %8,10 bileşik seviyelerinden başlayan bono piyasasında, Başbakan’ ın açıklamaları döviz cephesinde baskı yarattığı gibi faizleri de yukarı taşıdı. Özellikle valörlü seansta artan hacimli satışlarla faiz %8,15’ e kadar yükseldiyse de bu seviyelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesiyle günü %8,12 bileşikten sonlandırdı. Merkez Bankası, PPK Eylül ayı toplantısında beklendiği gibi politika faizlerini sabit tutarken, çıkış stratejisi kapsamında teknik faiz ayarlaması sürecinin ikinci adımının atılması için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, sürpriz bir şekilde gecelik borçlanma ve borç verme faizini 25 baz puan düşürdü. Kararın ardından bu sabah itibariyle tezgahüstü piyasada ilk işlemler %8,12– 8,07 bandından geçiyor..

Eurobond: Geçtiğimiz haftalarda ABD tahvil faizlerindeki düşüşün pozitif yansıması olarak Türk eurobondları da 173.00 $ seviyelerine kadar yükselmişti ancak piyasalardaki ekonomik endişelerin tekrar ortaya çıkması sonrasında kazanımlarını geri vermişti. Borsalar yükseliş eğilimi gösterirken 2030 vadeli eurobond yatay hareket ederek günü 170.75 $ seviyesinden sonlandırdı.

Dolar: Piyasalardaki olumlu hava ve paritenin desteğiyle dün güne 1.49 TL seviyesinden başlayan dolar kuru; Başbakan’ ın TCMB’ nin döviz rezervini arttırması gerektiği yönündeki açıklamaları sonrasında 1.501 TL’ ye kadar yükseldi. Ancak gelen kar satışları ile günü 1.495 TL’ den sonlandırdı. Öte yandan doların euro karşısında değer kaybı devam ederken bu sabah itibariyle eur/usd paritesi 1.3135 seviyesinde ve USD/TL’ de ilk işlemler 1.493 seviyelerinden geçiyor. Dolar/TL’ de destek 1.48 ve direnç 1.50 seviyesi olarak takip edilecek.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 2 Ağustos dolar tutarları )

Dolar kuru 5.0934 TL seviyesine kadar yükselirken, şu dakikalarda 5.05 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro …

Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Güncel döviz tutarları ( 01 Ağustos dolar tutarları )

Güne 4.93 TL seviyesinden süregelen dolar kuru, Türkiye piyasaları kapandıktan sonrasında internasyonal piyasalarda 5.0116 TL’ye …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *