Başbakan konuşuyor

Başbakan Erdoğan ilgili bakanlar MİT müsteşarı ve Genelkurmay 2. Başkanı ile Başbakanlık’ta görüşüyor. Terör ve İsrail saldırısıyla ilgili her türlü gelişme masaya yatırıldı. Toplantı sona erdi. Erdoğan AK Parti grubunda konuşuyor:

İŞTE BAŞBAKAN’IN KONUŞMASI:

Bugün sadece aziz milletime değil bütün insanlığa seslenmek istiyorum. Dün gecenin en karanlık anında iki kanlı saldırı gerçekleşti. Biri İskenderu’daki askeri birliği yönelik terörist saldırıydı. İkincisi fecir vaktinde Akdeniz sularında insanlık tarihi en ağır yaralarından birini aldı.

İçinde merhamet ve şefkat olan yardım gemiler menzillerine varamadı. Dün sabah, İsrail ordusuna ait silahlı unsurlar, Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırıda bulundu. Masum insanların kanını döktü.
İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemilere yaptığı kanlı katliam her türlü laneti hak etmiş bir katliamdır. Yapılan bu saldırı açıkça uluslararası hukuka yapılmıştır, insanlığın vicdanına yapılmış, dünya barışına yapılmıştır.
Bu saldırı uluslararası hukuka yapılmıştır. İnsanlığın vicdanına yapılmıştır. İnsanlığın vicdanına diyorum, zira o gemilerde her milletten her dinden insanlar, sadece ama sadece abluka altındaki Gazze’ye insani yardım götürüyorlardı. Gemiler hareket etmeden önce, bütün dünyaya yüklerini niyetlerini deklere etmişti. Bu yardımın şahidi olarak dünyadan ve ülkeden 60 tane gazeteci gemilere binmişti.

Açık denizde mazlum, yoksul insanlara, evleri yıkılmış Filistinlilere yardım götüren 600 insana ve 6 gemiye yapılan bu silahlı saldırının, BM’nin temel felsefesine yapılmış bir saldırı olduğu açıktır.

Gemilerde sivillerden, yardım gönüllülerinden başka yolcu bulunmamaktaydı. Gemilere beyaz bayrak çekilmişti. Tüm bunlara rağmen gemiler silahlı saldırıya maruz kaldı. Biz o sırada Latin Amerika programındaydık. Hatay’da meydana gelen menfur saldırı ve İsrail’in hukuksuz saldırısı nedeniyle temaslarımızı yarıda keserek Türkiye’ye döndük.

Gereken adımları, Türkiye’de arkadaşlarımla müşterek atmaya başladık. Dün sabah Bülent Arınç, ilgili bakanlarla toplantı gerçekleştirerek meseleyi ele aldı. Dışişleri Bakanlığımız, silahlı kuvvetlerimiz gelişmeleri yakından takip ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası hukukun ve diplomasinin bütün imkanlarını kullanmaktadır ve bundan sonra da kullanacaktır.

Telaviv büyükelçisi geri çağrılmışır. İsrail ile 3 tatbikat iptal edilmişir. BM Güvenlik konseyi İsrail’i kınayan bir açıklama yapmıştır.

Genç milli takımın yapacağı maçlar iptal edilmiştir. İslam Konferansı ve Arap Birliği ile temaslar kurulmuşur.

İsrail yaralıları biz gönderelim demiştir. Yaralıları biz alırız diyerek onların bu teklifini reddettik. Tüm yaralıların Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmesi için gereken adımlar atılmıştır.

İsrail bir an önce vehametin durumu anlamalı ve yanlışını düzeltmeli. Gemiler Türkiye Yunanistan ve Komor adaları bandıralıdır. 32 ülkeden insanlar vardır. İsrail insanlık dışı ambargoyu derhal kaldırmalıdır

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *