Ana Sayfa / ekonomi / Bakan Albayrak Almanya’da: Yeni bir dönem başladı

Bakan Albayrak Almanya’da: Yeni bir dönem başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti öncesinde Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Almanya’da mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Gömü ve Maliye Bakanı Albayrak, iki ülke içinde ilişkilerin pozitif yönde ilerlediğini söylerek “samimi adımların atılmış olduğu bir sürece girdik” dedi.

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son 16 yılda Almanya ile Türkiye arasındaki tecim hacminin ortalama yüzde 300 artarak 13 milyardan ortalama 38 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Iktisat ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile meydana getirilen görüşmeyi ilişkilerin bir üst lige çıkması açısından fazlaca mühim adımların atılacağı yeni bir sürecin bir başlangıcı olarak görüyorum” dedi.

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Berlin’de Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Iktisat ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile görüştü. Bakanlar, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin peşinden ortak basın toplantısı düzenledi.

“ALMANYA İLE İLİŞKİLERİN GELİŞMESİ POZİTİF GELİŞMELERİ BERABERİNDE GETİRECEK”

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile Almanya ilişkilerinin gerginlik sürecini geride bıraktığını belirterek, “Bu ikili ilişkilerin gelişmesi bununla beraber bir tek ekonomik değil birçok alanda da fazlaca pozitif gelişimleri bununla beraber getirecek” dedi.

Bakan Albayrak, görüşmelerde her iki ülkenin “kazan-kazan” ilişkisine nazaran hareket ettiklerini vurgulayarak, iki ülke ilişkilerini daha ileriye taşıma noktasında, samimi ve yapıcı dilin ve stratejik adımların atılmış olduğu bir sürece girildiğini beyan etti.

“Almanya ile ilişkilerin gelişmesi bununla beraber bir tek ekonomik değil birçok alanda da fazlaca pozitif gelişimleri bununla beraber getirecek” değerlendirmesinde bulunan Albayrak, şu şekilde devam etti:

“Bu tecim alanında olduğu benzer biçimde finansal sistem alanında da aynı şekilde. Birçok açıdan da aynı şekilde. Bundan dolayı Türkiye Almanya ile ilişkilerine hep fazlaca anlamlı ve stratejik baktı. Hakeza Almanya’nın da aynı şekilde baktığını bildiğimiz çerçevede. Ve gene bunun altını çizmek isterim birçok mevzuda Türkiye Almanya ile aynı bakıyor. Dünyadaki birçok ülkenin kendi ilişkileri içinde olduğu benzer biçimde, aynı bakmadığımız mevzular olabilir. Fakat her geçen gün Türkiye ve Almanya’nın küresel ve bölgesel meselelere, ekonomik meselelere fazlaca kuvvetli ve uyumlu bir halde bakmış olduğu yeni bir dönemden bahsediyoruz.”

Bunun bir tek Türkiye-Almanya özelinde değil, bununla beraber Türkiye-AB ilişkilerinde de söz mevzusu bulunduğunu bildiren Albayrak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İşte bunlardan bir tanesi Gümrük Birliği’nin güncellenmesi mevzusu başta olmak suretiyle, sığınmacı mevzusu olsun, bölgenin güvenliği mevzusu olsun, İran mevzusu olsun. Dünya Tecim Örgütünde bugün yaşanmış olan küresel ticareti tehdit eden ve benzeri bugün yaşadığımız problemler üstünde de birçok mevzuda ortak akılla, rasyonel bir söylem ve dille hareket edeceği yeni bir süreçten bahsediyoruz. Dolayısıyla ben hep şuna inandım. Siyasetçiler duygusal değil rasyonel olmak zorunda. Eğer biz meselede rasyonel bakıyorsak birçok mevzuya, birçok mevzuya, ortak akılla fazlaca daha kuvvetli sonuçlar ve neticeler elde etmemiz mümkün. Hele de bahsettiğimiz iki ülke Türkiye ve Almanya ise bu aşamada fazlaca daha umut verici ümitli geleceğe bakmamız lazım. Ben bu çerçevede baktığımda da hakikaten bu anlamda fazlaca samimi, açık, dobra, birçok mevzuyu açık açık ele aldığımız güzel ve yapıcı bir görüşme oldu. Gelecek hafta yapılacak görüşmede aynı minvalde Cumhurbaşkanımızın ziyaretiyle bunun ileriye fazlaca daha kuvvetli adımlarla ilerleyeceğini düşünüyoruz.”

“TÜRKİYE 2024 AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA ALTYAPISIYLA HAZIR”

Bir Alman gazetecinin “2024 Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’nin ve Almanya’nın bununla beraber ev sahipliği yapma başvurusunu” anımsatması üstüne Albayrak, Türkiye’nin ekonomik yönden bir problemi olmadığını ve organizasyona ev sahipliği yapma noktasında altyapısını tamamladığını söylemiş oldu.

Albayrak, “Sıkı bir futbol takip edeni olarak iki çerçevede bu başvuruyu değerlendirebiliriz. Türkiye bu başvurusunu ilk kez bu organizasyona ev sahipliği yapmak için anlamlı buluyor. Fakat doğal ki Almanya bugüne dek gerek Avrupa, gerek dünya şampiyonalarına fazlaca sayıda ev sahipliği yapmış oldu. Stratejik bir dostumuz olarak Almanya’nın da herhalde Türkiye’nin ilk kez bu şekilde bir organizasyonu düzenlemesine pozitif yönde bakacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Bakan Albayrak, organizasyonun ekonomik boyutuna ilişkin değerlendirme yaparken de Türkiye’nin organizasyonu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan altyapıyı bitirmiş bir ülke bulunduğunun altını çizdi.

Albayrak, şunları kaydetti:  

“Kısaca Türkiye ekonomik olarak da altyapı, stadyum olarak da hazır. Bazı ülkeler benzer biçimde 5 yıl sonrasında 10 yıl sonrasında hayal projeler değil. Türkiye altyapı, üstyapı olarak bu şekilde bir organizasyona ev sahipliği için hele de son yıllarda  birçok şehrine dünya standartlarının bile bir ihtimal üstünde birçok stadyum, altyapı, organizasyon ki bu tip organizasyonları ekonomik ve ticari beceriklilik açısından başarmış bir ülke olarak Türkiye fazlasıyla hazır. İnanıyorum ki gerek Türkiye’deki insanlarımız gerekse Almanya’daki dostlarımız inşallah bu organizasyona bu kez Türkiye’nin ev sahipliği yapmasına pozitif yönde bakacaktır.”

“TÜRKİYE SON 7 YILDA 3,5 MİLYONDAN FAZLA MÜLTECİ İÇİN 35 MİLYAR DOLAR HARCADI”

“Alman bakanlarla görüştükleri içinde kısa sürede tesirini göstermesini beklediği mevzunun” sorulması üstüne Albayrak, Türkiye-Almanya ekonomik ve siyasal ilişkilerini ileriye taşımak için ortaya koyulan perspektife bakıldığında birçok mevzu bulunduğunu söylemiş oldu.

Küresel olarak yeni bir ekonomik dönemden geçildiğine vurgu meydana getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“Bu süreçte Türk ve Alman şirketlerinin iki ülkenin menfaatine gerçekleşmesi noktasında sinerji oluşturabilecekleri fazlaca kuvvetli alanlar var. Bu alanların birçok detayını karşılıklı konuştuk ve istişare ettik. Ve ben önümüzdeki dönemde, haftaya Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya’ya gerçekleştireceği mühim bu resmi ziyaretten sonrasında hem Türkiye- AB ilişkileri ve hem de Türkiye-Almanya ilişkileri açısından kazan kazana ve her iki ülkenin karşılıklı hukukuna, toplumuna daha da fazla saygı duyarak iki ülkenin menfaatine gerçekleşecek birçok alanda yakın dönemde fazlaca pozitif gelişmeler, neticeler alacağımızı düşünüyorum. Bundan dolayı bu süreç, fazlaca net ifade edeyim Türkiye’nin istikrarı Almanya’ya, Almanya’nın istikrarı da Türkiye’ye karşılıklı fazlaca pozitif katkı meydana getirecek bir nokta.” 

“TÜRKİYE VE ALMANYA STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ NOKTASINDA ÇOK DAHA GÜÇLÜ ADIMLAR ATACAK” 

Albayrak, bugün Ortadoğu, Irak ve Suriye’de yaşananların bir tek bir sığınmacı krizi benzer biçimde görünmemesi icap ettiğinin altını çizerek, bölgenin ve dünyanın bir tek güvenlik noktasındaki istikrarı için birçok hususta Türkiye’nin fazlaca zamanı bir rol oynadığını anımsattı.

Türkiye’nin son 7 yılda sivil cemiyet kuruluşlarıyla beraber 3,5 milyondan fazla sığınmacı için 35 milyar dolara yakın insani amaçlı destek sağladığını bildiren Albayrak, AB’den gelen finansal desteğin 2 milyar doların altında kaldığını söylemiş oldu.

Albayrak, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Buna karşın Türkiye bu bakış açısıyla gerek bölge coğrafyasını gerek AB güvenliği ve istikrarı noktasında her daim fazlaca yürekli ve insani yaklaşımlar sergiledi. İşte malumunuz bu hafta Rusya’da, Soçi’de sayın iki devlet Başkanı Putin ve Erdoğan’ın liderliğinde İdlib için fazlaca mühim bir  adım atıldı. Ve bu süreç bir tek Ortadoğu coğrafyası için değil, bölgemiz, Avrupa ve dünya güvenliği açısından insanlık namına oluşabilecek tüm risklerin elimine edilmesi noktasında rasyonel ve akılcı bir bakış açısıyla gerçekleşti. Türkiye olarak biz bu güne kadar her daim sorunlara, oluşan potansiyel problemlere, ortak akılla rasyonel bir üslupla yaklaşıldığı süre her daim çözüm ve netice bulunabilineceğine inanan bir siyasal bakış açısında olduk. Bugün de konuştuğumuz mevzular içinde hem ekonomik hem siyasal hem bölgedeki itimat ve istikrar ikliminin tesisi noktasında birçok mevzuda ortak ve aynı zeminde düşündüğümüzü görmüş olmaktan ve bunun altını tekrar beraber çizmiş olmaktan ayrı bir kıvanç  duydum. Ve bunun için gelecek günlerde bu perspektifte Türkiye ve Almanya stratejik iş birliği noktasında fazlaca daha kuvvetli ve güvenli adımlar atacaktır. Bundan hiçbir şüphem yok.”

“ORTAK ÇIKARLARIMIZ KONUSUNDA MUTABIK KALDIK”

Almanya Iktisat ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Türkiye’nin son aşama kuvvetli ve ekonomik açıdan sıhhatli bir ülke bulunduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’nin geçen yıllarda ciddi ekonomik gelişme kaydettiğini belirterek, ”Türkiye son aşama kuvvetli ve esasen ekonomik açıdan sıhhatli bir ülkedir. Bu hepimizi iyimser kılıyor normal olarak halihazırda karşı karşıya olduğu sorunları aşabileceği yönünde. Bunun gerçekleşmesi bizim çıkarımıza olacaktır.” diye konuştu.

Altmaier, Türkiye’nin birçok zorluğu kendi başına aşabilecek gücü olduğundan ekonomik destek mevzusunun görüşmede gündeme gelmediğini altını çizdi.

Gelecek hafta gerçekleştirilecek Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinin samimi ve yapıcı olacağı mevzusunda güvenli olunmasını isteyen Altmaier, ”İlişkiler açısından yeni bir sayfa açılacaktır.” dedi.

Altmaier, Gümrük Birliği mevzusunda ise bu mevzunun Avrupa Birliği (AB ) boyutunda görüşülmesi ve karara bağlanması gerektiğine işaret ederek, ”Türkiye ile AB ülkeleri içinde görüşmelerin birçok mevzuda pozitif yönde ilerlediğini, bazı mevzularda fazlaca istenen düzeyde ilerlemediğini bildiğiniz gibi. Dolayısıyla bu mevzuda halihazırda daha net bir cevap verebilecek durumda değilim.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm yelpazelerini ele aldıklarına dikkati çeken Altmaier, şunları kaydetti:

”Hiçbir mevzu görüşme haricinde kalmadı. İki ülke içinde yüzyılı aşan bir iş birliği ve dostluk mevcut. Türkiye’de 7 bin 500’den fazla Alman şirketi var. Ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Ortak çıkarlarımız mevzusunda mutabık kaldık. Türkiye-AB ülkeleri arasındaki ilişkileri adım adım iyileştirme mevzusunda mutabık kaldık. Ankara’da ortak iktisat ve tecim kurulunun toplantısı ile enerji forumun gerçekleştirilecek olmasından kıvanç duyuyoruz.”

“BİR CUMHURBAŞKANININ AĞIRLANMASI GEREKTİĞİ GİBİ AĞIRLAYACAĞIZ”

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ise Türkiye’den gelen bakanlarla fazlaca başarı göstermiş yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

Scholz, mali ve gerçek sektörü ilgilendiren ilişkilerin iyi mi geliştirileceğini görüştüklerini vurgulayarak, ”Mevcut olanakların değerlendirilmesi mevzusunda aynı fikir kaldık. Ekonomik diyalog ve enerji mevzularına değindik. Türkiye’nin ekonomik gelişmelerinin istikrarlı olması hepimizin ortak çıkarınadır. Bugün karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelmesinin hepimizin ortak çıkarına olduğu mevzusunda mutabık kaldık.” dedi.

Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyarete ilişkin de ”Kendisini bir cumhurbaşkanının ağırlanması gerektiği benzer biçimde ağırlayacağız.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin fazlaca büyük sayıda sığınmacı kabul ettiğini ve onlara güvenlik teminatı verdiğini dile getiren Scholz, Türkiye’nin bu tutumunun takdir edildiğini söylemiş oldu.

Scholz, görüşmelerin iki ülke ilişkilerine katkı sunacağına dikkati çekerek, Türkiye’nin ne bugün ne de gelecek haftaki görüşme için bir ekonomik destek talebi iletmediğini altını çizdi.

“ALMANYA, GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİNİ DESTEKLİYOR”

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan da Alman bakanlarla görüşmede Almanya ile Türkiye içinde yüz yıla dayanan ekonomik, ticari ve dostane ilişkilerin artırılarak devam etmesi yönünde düşünce birliğine vardıklarını söylemiş oldu.

Görüşmede, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi mevzusunda Almanya’nın desteklerini Türkiye’nin yanında gördüklerini özetleyen Pekcan, “Bunu almak da son aşama önemliydi. Tecim hacmimiz bu yıl tahminen 38 milyar dolarlara ulaşacak. 7 bin 500 civarında Alman şirketi Türkiye’ye 9,2 milyar dolar tutarında direkt yatırım getirmiş bulunmaktadır“ diye konuştu.

Alman Iktisat ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in 25-26 Ekim tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini hatırlatan Pekcan, bu ziyarette Türkiye-Almanya Jetco Toplantısı’nın ilkinin yapılacağını ve iş insanlarıyla iş ve yatırım forumunu gerçekleştireceklerini bildirdi.

SON 10 YILDA TÜRKİYE’DE ENERJİ PAZARI YÜZDE 5,5 BÜYÜDÜ

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise Türkiye’nin son 15 senedir enerji piyasalarının serbestleşmesi mevzusunda dev adımlar attığını hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Büyük oranda yatırımcı da bu piyasaya güvenerek yurt dışından geldi. Bunların mühim bir kısmı da Alman kökenli firmalar. Şu an Alman kökenli şirketlerin ortaklarıyla beraber 25 milyar euroyu aşmış durumda. Ve ortalama 15 bini kişiyi de istihdam ediyorlar. Bu son aşama sevindirici. 100 yılı aşkındır Alman firmaları Türkiye’de çalışıyor. Türk insanını istihdam ediyor. Bizim için mutluluk verici bir vaka. Görüşmemizde bu ilişkilerin daha da geliştirilmesini istediğimizi ifade ettik. Son 10 yılda Türkiye’de enerji pazarı yüzde 5,5 büyüdü. Bundan sonrasında da büyümeye devam edecek. Bu pazarda yine aramızda görmek istiyoruz.”

Dönmez, gelecek dönemde Türkiye’de yapılacak enerji ihalelerine Avrupalı yatırımcıları çağrı etti.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Yabancı yatırımcı için hizmet ofisleri açılacak

Türkiye'deki yabancı yatırımcıların vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni işlemlerinin tek noktadan takibinin yapılması ve başvuruların en kısa sürede sonuçlandırılması amacıyla Ankara ve İstanbul'da hizmet ofisleri açılacak.

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2018 dolar – euro tutarları)

Dolar - euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *