Haber Akışı
Ana Sayfa / Analizlerin Tümü Burada / BABACAN: “İSTANBUL FİNANS MERKEZİ FİKRİ KABUL GÖRMEYE BAŞLADI”

BABACAN: “İSTANBUL FİNANS MERKEZİ FİKRİ KABUL GÖRMEYE BAŞLADI”

TOLGA MEŞELİ
İSTANBUL (İHA) – Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “İstanbul finans merkezi” projesi fikrinin kabul görmeye başladığını belirterek, projenin önünün açık olduğunu söyledi.
İstanbul Finans Merkezi Yüksek Konseyi ve Ulusal Danışma Kurulu toplantısında konuşan Ali Babacan, toplantının, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı’nın oluşturulması ve idari yapılanmanın kurulmasından sonra somut adımların hayata geçirilmesi için bir başlangıç niteliği taşıdığını ifade etti.
Yapılan değerlendirmeler ve tahminlere göre kriz sonrası dönemde ekonomi ve finans dünyasında yeniden bir yapılanmaya gidileceğinin anlaşıldığını belirten Babacan, “Mevcut belirsizlik ortamında yatırımcılar ve uluslararası kuruluşlar, kendilerine güvenli merkezler aramaktadırlar. İşte bu zorlu süreçte Türkiye ekonomisi sağlam bankacılık ve finans piyasaları, güçlü kamu mali yapısı sayesinde pek çok ülkeden olumlu anlamda ayrılmış durumdadır. Ekonomik ve finansal düzende yeniden bir yapılanmanın yaşandığı
bu kriz sonrası dönemde, bölgesel ve küresel sermaye için İstanbul’u bir cazibe merkezi haline getirmek için gerekli yapısal değişiklikleri yapmamız gerekiyor. Finansal yatırım noktasında çeşitlendirmeye gitmemiz gerekiyor ve İstanbul’un rekabet gücünü yükseltmemiz gerekiyor” dedi.
Babacan, dış politika vizyonundaki açılımlarına dikkat çekerek, “Özellikle komşu ülkelerle tesis ettiğimiz yakın ilişki, bölgesinde Türkiye’nin çok daha etkin bir ülke oluşu, hem ülkemizin hem de tüm bölgenin refahını artırmak için büyük önem taşıyor. Ekonomik büyüklüğü, komşu ülkelerle geliştirdiği dostane ilişkiler, bölgesinde sahip olduğu öncü rol, ekonomimizin birçok alanda kat ettiği mesafe, orta ve uzun vadeli hedeflerle diğer birçok unsur bir arada değerlendirildiğinde, Türkiye gerçek anlamda bir
finans merkezi olma potansiyeline sahiptir. Buna bir de mevcut iktisadi ve finansal konjonktürün bu hedefin gerçekleştirilmesi açısından yapacağı katkıyı da eklersek bizim açımızdan, İstanbul açısından önemli bir fırsat penceresi açılmış durumda” diye konuştu.
Güney Avrupa’da hatta son zamanlarda İtalya, İngiltere gibi G-7 ülkelerine bakılacak olursa Türkiye’nin kendini nasıl ayrıştırdığının daha iyi görüldüğünü belirten Babacan, güven ve istikrar sağlandıktan sonra geriye rekabet avantajları ve İstanbul’un cazibesinin kaldığını belirtti.
İstanbul’un bir dünya başkenti olduğunu ifade eden Babacan, “Tarihte birçok dönemlerde İstanbul bir finans merkezi olmuş. Bizim tek yapmamız gereken, bu potansiyeli açığa çıkarmak ve varsa engelleri ortadan kaldırmak” dedi.
Projeyi ilk kez 2007 yılında gündeme getirdiklerini, daha sonra Türkiye Bankalar Birliği’nin bu projeyi daha somut hale getirmek için bir çalışma yaptığını, 2009 Ekim ayında İstanbul Finans Merkezi projesini açıkladıklarını anımsatan Babacan, “Dolayısıyla maya tutuyor. Fikir kabul görmeye başladı, çok ciddiye alınıyor. İnşallah biz doğru şeyleri yaptığımız sürece bu projenin önü açık” diye konuştu.
Bunun uzun soluklu bir proje olduğunun altını çizen Babacan, “Bugün yarın, ‘niye olmadı’ diye sorulacak bir proje değil. Aylarca, hatta yıllarca hep arka arkaya doğruları yapmamız gereken, hep doğru noktalara vurgu yapmamız gereken, hep beraber sahiplenmemiz gereken bir proje” diye konuştu.
Özel sektörün de projeye sahip çıkması gerektiğini kaydeden Babacan, projeyi milli bir proje olarak gördüklerini, bu vizyon gerçekleştiğinde ve İstanbul finans merkezi haline geldiğinde “çok enteresan, yeni kapılar” açılacağını söyledi.
Projeyle ilgili bir strateji belgesi ve eylem planı bulunduğunu hatırlatan Babacan, toplantıda eylem planı üzerinden geçileceğini, gecikilen ve erken adım atılacak konuların birlikte değerlendirileceğini belirtti.
İstanbul’un uluslararası finans merkezi olmasının, sadece finans alanında yapılacak düzenlemelerle elde edilecek bir sonuç olamayacağını, ilgili olduğu birçok alan bulunduğunu ifade eden Babacan, “Sosyal ve hukuki düzenlemeler burada önemli. Altyapıya ilişkin iyileştirmeler son derece önemli. Finans alanındaki uyuşmazlıkların süratli ve etkin şekilde çözümüne yönelik mahkemelerin ihtisaslaşması ve İstanbul’da kurumsal bir tahkim merkezi kurulması gibi önümüzde önemli konular var. Yine sosyal yaşam
kalitesini artıracak yeni olanak ve alanların oluşturulması, mevcut insan kaynağının verimliliğinin artırılması ve potansiyel işgücünün İstanbul’a çekilmesi… İstanbul’un finans piyasasında çalışacak, görev alacak kişiler için cazip bir yaşam merkezi haline getirilebilmek… Uluslararası kabul edilmiş ve dünyanın hangi gelişmiş ülkesine giderseniz belli bir kaliteyi, standardı arayan kişilerin İstanbul’da o kaliteyi, standardı bulabilmesi” dedi.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Disiplinli bir trader terste kalmaz

şimdi efendi düzde kaldın keyfin yerinde , terste kalsaydın böyle konuşmazdın demeyin please   disiplinli bir …

Vob 60 dk.

Düşüşün sayımı aşağıda. Tepkinin (eger sadece tepki olarak kalacak ve düşüş devam edecekse) hedefi, 5. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *