Aselsan Hisse Yorum ve Analizi İŞ YATIRIM – Aselsan ASELS

Aselsan Hisse Yorum ve Analizi
Aselsan Hisse Yorum ve Analizi

Aselsan Hisse Yorum ve Analizi

Şirket Raporu: Aselsan Takip Listesine Ekleme

İkincil halka arzın tamamlanması ile birlikte ASELS hisselerini AL tavsiyesi ile yeniden takip listemize ekliyoruz. Güncel hisse hedef değerimiz 31,5TL (önceki: 29TL) %21 getiri potansiyeline işaret ediyor.

İkincil halka arzdan beri hisse %22 yükselirken endeksin %31 üzerinde getiri sağladı. Emsal savunma şirketlerine göre daha hızlı büyümesine, daha yüksek öngörülebilirliğe ve daha yüksek karlılığa sahip olmasına rağmen hisse halen benzer şirketlere iskontolu işlem görmektedir. 2018 ve 2019 F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarını %50-50 ağırlıklandırdığımızda benzer şirketlere göre sırasıyla %6 ve %29 iskontoya işaret etmektedir.

Aselsan’ın güçlü yanları: Aselsan 5,1x ciro karşılama oranı (bakiye sipariş / ciro) ile rakiplerine göre (2,0x) çok daha yüksek öngörülebilirlik sunuyor. Yılbaşından beri kazanılan 2,3 milyar dolarlık kontrat bu rasyonun daha da iyileşeceğine işaret ediyor.

7,5 milyar dolarlık rekor yüksek bakiye siparişi ve 2018-2020 dönemi için öngördüğümüz toplam 8,7 milyar dolarlık yeni sipariş varsayımı ile 2018 – 2020 dönemi tahmini yıllık ciro büyümesinin dolar bazında %28 (benzer şirket ortalaması %8) olmasını öngörüyoruz. 2018-2020 kümülatif ciro tahminimizin yaklaşık %73’ünün mevcut projelerden gelmesi öngörülüyorken %27’lik kısmının yeni imzalanacak projelerden gelmesini tahmin ediyoruz.

2017 yılında elde edilen %19,3 FAVÖK marjı (benzer şirket ortalaması %15,9) ve Türk lirasının değer kaybına karşı dirençli faaliyet karlılığı (gelirlerinin %78’i, giderlerinin %55’i döviz bazlı) ile halka açık şirketler arasında özel bir konuma sahip.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından zorunlu tutulan ofset anlaşmaları, araştırma-geliştirme harcamalarının finansmanının çoğunlukla müşteriler tarafından karşılanması ve araştırma-geliştirme giderlerinin %100’ünün vergi matrahından düşülmesi gibi teşvikler şirketin karlılığını ve nakit yaratma gücünü destekliyor.

Son yıllarda ihraç pazarlarında elde edilen başarı ve Suudi Arabistan şirketi TAQNIA ile ortak üretim ve teknoloji transferi konusunda yapılan işbirliği Aselsan’ın faaliyet verimliliğini daha da artıracak bir ölçek ekonomisine ulaşmasını sağlayacak.

Savunma sanayi için üretilen yeni teknolojilerin özel sektör tarafından kullanılması gelişmiş ülkelerde çok yaygın ve ekonomilerin verimliliğini artıran bir gelişme. Henüz emekleme aşamasında olan ikili teknoloji kullanımı orta vadede Aselsan’a kamu güvenliği, sivil iletişim, ulaştırma, enerji, sağlık gibi sektörlerde yeni iş alanları açacak bir gelişme olarak görülmelidir.

İŞ YATIRIM – Sektör Haber Yorum – 16.07.2018
ABD Dışişleri Bakanlığı Patriot Sistemini satmak için Türkiye ile görüşmelere başladı. Medya haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Rus S-400 savunma sitemlerine alternatif olarak Patriot Sistemini satmak için Türkiye ile görüşmelere başladı. Hatırlatmak gerekirse Türkiye sınır güvenliğini sağlamak amacıyla S-400 uzun menzilli füze koruma sistemi almak için Rusya ile görüşmeler yürütüyor. Ancak NATO üyesi olmayan bir ülkeden savunma sistemi alınması Türkiye ile NATO müttefikleri arasındaki ilişkiyi bozabileceği ve ABD tarafından Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğine dair riskler taşıyor. Bu nedenle S-400’lere alternatif olarak Patriot Sisteminin alınması ABD’nin Türkiye’ye uygulayabileceği olası yaptırım riskini ortadan kaldırabilir. Haberin ABD – Türkiye ilişkileri açısından ve genel olarak savunma sanayi şirketleri için olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Eft Saatleri Kaçta Başlıyor? Eft Emri Ne Zaman Verilmeli

Eft işleminizin gün içinde tamamlanması için bankanızın gün içi eft saatleri ne ise bu saatler …

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış

Shortları haftaya rahatlayacak bir yapı hazırlamış ayu pala…aktif olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir