AND kelimesi metastockta önemli kelimelerden biridir

şimdi incelemek zorunda olduğumuz farklı durumlar olduğunu varsayalım. Gerçek yaşamdan örnek vermek gerekirse;

…..kazak ucuz ve kaliteliyse al, değilse alma

AND kelimesi metastockta önemli kelimelerden biridir. AND kelimesinin her iki tarafındaki şartın da doğru olması gerekir. Aksi durumda tüm cümlenin yanlış olduğu anlamı ortaya çıkar. Yani;

Şart 1…………………şart 2…………………sonuç

Doğru…..AND……..doğru………..=………doğru

Doğru….AND……..yanlış………..=………yanlış

Yanlış…AND……..doğru….……..=………yanlış

Yanlış….AND…….yanlış………=………..yanlış

AND fonksiyonunu kullandığınızda her iki şartı da parantezler içine almanız metastock programının kıyasladığınız şartları daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu gerekli değildir ancak iyi bir güvenlik tedbiri olur.

Alıştırma:

If ‘li ilk alıştırmamızda 40 günlük basit hareketli ortalamayı kullanmıştık. Şimdi de şunu farz edelim. Kapanışın 40 günlük basit hareketli ortalama ve 120 günlük basit hareketli ortalama üzerinde olduğu zamanı bulmak isteyelim. Tekrar metastock doğru olan durumlar için 1 yanlış olan durumlar için 0 ‘ı gösterecektir.

Şimdi bu formülü yazmaya çalışın. Her iki durumu da parantezler içine almayı unutmayın. Bakalım sizin yaptığınız ile verilen cevap uyuşuyor mu ?

müfettişin notu :
AND (küçük harfle de yazabilirsiniz MS onu büyütür kendiliğinden) yazarken önünde arkasında boşluk bırakmanız gerekir. eğer ara bırakmazsanız AND tanınmaz. aynı konu OR için de geçerlidir.
örnek:
yanlış:
c>mov(c,7,s)andmacd()>mov(macd(),5,s)
doğru:
c>mov(c,7,s) and macd()>mov(macd(),5,s)

el cevap

2 ortalama

If((C>Mov(C,40,S)) AND (C>Mov(C,120,S)),1,0)

Yani kapanış 40 günlük basit hareketli ortalamanın ve 120 günlük basit hareketli ortalamanın üzerindeyse 1 değilse 0 değerini al. Kapanış her iki ortalamanın da üzerindeyse 1 değerini diğer tüm durumlarda 0 değerini alacaktır.

Şimdi daha önceki 40 günlük basit hareketli ortalamanın üzerinde olduğu durumu ve şimdi yaptığımız AND fonksiyonlu formülü grafik üzerinde görüp farklılıkları gözümüzle görelim.

aradaki farklılık yeni bir durum eklediğimizden oldu. Bu yüzden daha az sayıda oluştu. Bazen çok detaylı formüller asla doğru sonuç vermez. Teorik olarak düşündüğün mümkün olmasına rağmen pratikte olmayabilir.

Karmaşık if () fonksiyonları yaparken her durumu öncelikle ayrı bir formül olarak çizdirip onların doğru sonuçlar verdiğini gördükten sonra birleştirirseniz daha doğru formüller yapabilirsiniz.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Sistemsizler için.. Greed-Fear..

Yeni proje nedeniyle bugün İstanbul’daydım.. Salı ve Çarşamba günü de gidip geleceğim.. Eve gelip bugün …

matriks sistem tester ın da müthiş bir bug (problem) ını keşfettim

Günaydın arkadaşlar, Tatilden dolayı yazamıyorum ancak arada okuyorum. Tatili sistemlerimi geliştirmek için bir fırsat olarak …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *