|BORSA|Yabancı takas oranı 71,34 müş. endeksimiz ise 43200 ile tepedeymiş

[quote=QUEEN;139676]
Buradan takip ediyorm..raporlar gerçeği göstermetebilir..buraya bakarak karar almak yanlış olabilir..ayrıca kural budur..dipten alan yabacı..türklere devredecektir..borsada düzen budur..
biraz insede alsam diyen pek çok yatırımcı var..[/quote]

sn. queen
tartışmak için değilde, muhabbet olsun diye yazıyorum.
2008 temmuzda yabancı takas oranı 71,34 müş. endeksimiz ise 43200 ile tepedeymiş. sonrasında takas oranı ile endeks birlikte bi düşüş göstermiş. ama bu birlikte olmuş. yani yabancılar mal satmış sonra endeks düşmüş değil. yani bu pranı takip ederek bi cıkarım yapılamaz bence. bu oran düşünce endeksde zaten düşmüş olacak. ayrıca yabancılar elindeki malı bu fiyatlardan satacak diye bir mecburiyetde yok. adamların maliyeti cok aşağılarda. yani bu seviyelerden satışa geçip %10 luk bir düşüşde yeterli malı boşaltmış olacaklardır zaten. belkide yükselişde istediklerinin coğunu sattılar. bunu bilemeyiz. malların bir kısmıylada düşüşe oynayarak fiyatı aşağı cekmeye niyetlenebilirler.

diğer bir ayrıntı ise, endeks bu yükselişle tüm düşüşün %65 ine yakınını geri aldı fakat yabancı takas oranı 72,63 den 62,1 e düşdükten sonra su anda 66,49 seviyesinde. yani yabancı takas oranı sadece %40 ına yakınını geri almış. kısaca yabancılar bu yükselişde endeksin yükselidiği oranda mal almamışlar. verdiğim oranlar matriksdeki yabtksoran a aittir. sizdeki oranlardada rakamlar değişmiş olsada geri alış oranı yaklaşık seviyede olacaktır sanıryorum.
ayrıca yabancı takas oranında gercek yabancının ne kadar olduğunu bilemeyiz. bilsek dahi yabancıların haklı cıkıp cıkmayacağını bilemeyiz. alıyolarsa almaya devam edeceklermi? satıyorlarsa satmaya devam edeceklermi? bunları bilemeyiz. uzun vadeli analiz edecek olsak bile bizler o kadar uzun vadeli bekleyebilecekmiyiz? bunu bilemeyiz.

sözün özü: yabancı takas oranın bize geleceğe yönelik bir yol göstereceğine ben inanmıyorum. ancak bir yön gösterecekse sanırım yabancı büyük düşüşde sattığı malı geri almamışdır ve bu düşüşün devamının geleceğine inanmaktadır bana göre.
sadece fikir olsun diye yazdım. yanlış anlaşılmasın. ii geceler

Bu Da Dikkatini Çekebilir

xu030 da haftalık sinyaller

xu030 da haftalık sinyaller, son sinyal çukurda kalmış, … asla kalmaz, örneklerde görüldüğü üzere bir …

Son birkaç gündür diplerde ters obo oluştu .

101.200 üstüne çıkabilirse çok çok şiddetli bir çıkış olur . Ama adı üstünde ters obo …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir