Sonuçlar: VoB İle Barışıkmıyız ?

Katılımcı sayısı
141. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet barışığım , kurallara uyuyorum ve mutluyum..

79 56.03%
  • Hayır barışık değilim , kurallara uymayı bırakın , stop loss bile yapamıyorum

62 43.97%
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
38 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Vob ile Barisik Olmak

Teşekkür Teşekkür 
    7.391
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.235
    Toplam Teşekkür
    1.578 Yazısı Teşekkür aldı

Standart Vob ile Barisik Olmak

Vob bir nimettir , Ama tabi ki yararlanmasını bilene..

Vobda hüsrana uğrayan çoğu kişi , hisse senedi piyasasından çıkıp aynı mantık ile Vobda
    işlem yapmaya çalışanlardır..

Burası VoB

Burada başarılı bir trader olmanın başlıca kuralları ;

1.- Pozisyona girmeden once zarar kesme seviyenizi mutlaka belirlemeniz ve kendinizi
    o miktarı baştan kaybettiğinize inandırmanız gerekiyor. (Kendinizi buna şartlandırmadan
    pozisyon alırsanız , stop seviyesi belirlesenizde eliniz stop etmeye gitmez)

2.- Mutlaka sistematik hareketler etmeniz gerekiyor. Ne olursa olsun ister kanallar olur ister
    destek drenç , ister ortalamalar , isterseniz geliştirdiğiniz bir sistem .Zarar kesme yerinizi
    bunlara göre belirlemeniz gerekir...

3.- Ben hiçbir zaman 1 e 10 kaldıraçla işlem yapmadım herzaman 1'e 2 yada 1'e 3..
    Bence olması gereken de bu olmalı yoksa kumardan bir farkı kalmaz.. Riskinizi lütfen iyi hesap edin...

4.- Herzaman piyasada olmamak gerekiyor..

Bir gün pozisyonda kalıyorsanız üç gün dışarda kalmalısınız (Piyasa koşullarına göre bu oran değişir).ve herzaman uygun zamanda pozisyon almak gerekir..Kazanmanın en büyük kuralı herzaman piyasada olmamaktır heleki ciddi kazanclardan sonra en az bir hafta piyasadan uzak durmalı ve portföyü sindirmeli..

Yatay ve sistem avlama dönemlerini , belirsizlik dönemlerini belirleyebilmeli ve bu dönemlerde intihar eder gibi pozisyon almanın tamamen delilik oldugunu kavramalı ve bu zamanları tecrübe ile ayırt etme becerisine sahip olmalı..
    Unutmayınki pozisyonsuz kalırkende kazanıyorsunuz.

5.- Spread cılar için ise tek tavsiyem lutfen vade sonu spread açmayın hüsranla sonuçlanır çoğu zaman..
    Ben bu kurallara uydukça o kadar rahat ediyorum ki ve bu rahatlık hayatımada yansıyor.

2. The Following 3 Users Say Thank You to haguan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    36
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    32
    Toplam Teşekkür
    13 Yazısı Teşekkür aldı

O kadar güzel açıklamışsınız ki .. Vallahi bravo. Süslü püslü laflardan ziyade direk işin özüne girmişsiniz.

4. The Following 3 Users Say Thank You to Vernikci For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3
    Toplam Teşekkür
    %1$s Gönderisine

Voba gireli 6 ay oluyor.Bu süre zarfında portfoyumun yarısını kaybedinceye kadar bu kuralları uygulamıyordum. Ama şimdi bu kuralları uyguluyorum ve kendime olan güvencim geldi.Bir de bu forumda yazan arkadaşlar sağolsun, onlar sayesinde birçok şey öğrendim. iyi ki varsınız.

6. The Following 3 Users Say Thank You to bnko For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    6
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

4 numaralı kural cok cok onemlı her zaman pıyasada olmayın onemlı olan hedeflerınıze geldıgı yerde posızyonu acmak yada kapatmak .. en basıt ornegını kendımden vereyım ;
    endeksdekı son dususte 66 425 ortalamalı long pozısyonu alırsınız arada ımkb nın kabloları kesılse de bır gunde 2000 puan + yı yakalar ve pozısyonu kapatırsınız gerıye kalan 2 gunde de pıyasayı ızlersınız.... neden pıyasayı ızlersınız kısmına gelırsek hedeflerınızı belırlemek ıcın aksı halde pıyasanın ıcınde mutlaka hata yapma payınız olacaktır... bunada ornek verırsem benım pozısyon kapattıgım noktada eve nakıtle gırmem ama bır dıgerının hemen akabınde short acması ... sızce kım karda ?
    sevgıler..
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

8. The Following 2 Users Say Thank You to DeTaY For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3
    Toplam Teşekkür
    2 Yazısı Teşekkür aldı

ben de bir ekleme yapayım,
    pozisyonlara kademeli giriş ve çıkış bence çok önemli.
    örneğin kısa peryotlu sistem al verdiği zaman, kullanmayı düşündüğümüz sermayenin tamamıyla değil, yaklaşık %25-30 gibi bir kısmı ile girilmeli, sıralı teyitler geldikçe pozisyon artırımına gidilmeldir. pozisyon çıkışında da bu yol takip edilirse faydalı olur.
    bir de mutlaka yatay hareket bantları tesbit edilmeli. özellikle dar bantlar içinde yapılan hareketler %90 zarar yazıyor.

10. The Following 2 Users Say Thank You to meno For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    6
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

sevgılı meno vob da batan oyle batıyor zaten cok guzel bır tespıt... adamda 7 000 ytl var gıdıyor hepsıyle tek kademede alıyor bu yanlıs kademelı ıslem en uygunu ...
    10 sozlesme ıslem yapacaksan 2+2+2+2+2+ yap ...
    cok tesekkurler
    sevgıler..
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

12. The Following 2 Users Say Thank You to DeTaY For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3
    Toplam Teşekkür
    2 Yazısı Teşekkür aldı

sn.detay,
    işin acı yanı bu kuralları anlamanın ve uygulayacak kıvama getirmenin bir parasal maliyeti oldu.
    eminim ilk başta ben dahil tüm vob yatırımcısı aynı hatalara düştü.
    şu an ben bir vob anayasası hazırlıyorum. biraz genel biraz da sistemimle bağdaşmış vaziyette.
    tamamladığım zaman, evimin tüm duvarlarına asmayı düşünüyorum.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    6
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı meno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn.detay,
    işin acı yanı bu kuralları anlamanın ve uygulayacak kıvama getirmenin bir parasal maliyeti oldu.
    eminim ilk başta ben dahil tüm vob yatırımcısı aynı hatalara düştü.
    şu an ben bir vob anayasası hazırlıyorum. biraz genel biraz da sistemimle bağdaşmış vaziyette.
    tamamladığım zaman, evimin tüm duvarlarına asmayı düşünüyorum.
    soyle ozetlemek ısterım herseyın basında bence tecrube yatmakta.. yanı bu borsa ıcınde aynı vob ıcınde aynı nereye ne yatırıyorsanız benım ıcın aynı... hala kısa zamanda kose olayım dusuncesı oldugu surece yada hala ahh ahh sunu surdan almadık bak burdan satardık dusuncesı oldugu surece kımse ıstedıgı yatırımı yapamıyor... mesela sızın tecrube edınmenız para kaybına neden olmus bırseylerı kaybedıp bırseylerı ogrenmıssınız ne guzel... para hep kazanılır ama tecrube asla... dusunun butun teorık bılgılerı allameyı cıhan sekılde bılsenız bıle tecrubenız olmadan hıcbırsey yapamazsınız aksı olsaydı herkes okur herkes zengın olurdu..
    dusunun ben pıyasayı bır fiil 9 senedir ızlıyorum ve ınanın teorık bılgıden cok daha fazla sey ogrendım...
    sevgıler....

15. The Following 2 Users Say Thank You to DeTaY For This Useful Post:

Yer
    Ankara
    Teşekkür Teşekkür 
    277
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    997
    Toplam Teşekkür
    270 Yazısı Teşekkür aldı

Yazılan kurallar aslında bütün kitaplarda anlatılan agızlarda dolaşan uyulması zorunlu ilkeler ama iş uygulamaya gelince biraz geri kalıyoruz işi uygulamaya geçirmek konusunda tecrübelerim dogrultusunda birşeyler eklemek isterim.
    1-)1/2 kaldıracın üstü herzaman stres oranını artırır başarılı işlem, dogru düşünme mantığını köreltir önüne geçmek için portföyün işlem yapacagınız ve tersi bir stop durumunda kullanabilecegniz paradan fazlasını kesinlikle vob hesabında tutmayın kötü zamanlarda gerekirse eft ile destek iyi zamanlardada karı hesaptan almak gerekir.
    2-)Herzaman piyasada olmamak adına eger sisteminiz saatlik ve al verdi 3 saat sonra almış oldugunuz pozisyon maliyetinizin üstünde yada aynı seviyelerde kar getirmemişsse pozisyonunuzu irdeleyin(günlük sistemde 3 gün 5dk da15 dk vs) sonraki ters bir sinyalde aynı olaylar gercekleşmisse piyasadan uzak durun belirlenen bant geçilmeden işlm yapmak yatayda para kaybekten başka birşey degildir
    3-)sistemli olmak zaten hepimizin bildigi ezberledigi bir kural sistemli olabilmek adına unutmayınki hangi sistem olursa olsun 5 dk saatlik günlük endeks parelindeyse oratama yılda 60.000 puan getirir 5dk yada saatlik sistemle işlem yaparken sisteme güven adına yıllık kazancını düşünün günlük haftalık aylık kaybettirdiklerinin peşinden olumsuzluğa kapılmayın

17. The Following 2 Users Say Thank You to clark For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    62
    Toplam Teşekkür
    52 Yazısı Teşekkür aldı

kaldirac nasil ayarlanir ornegin 6000 ytl koydugunuzda 10 kontrat alinca otomatik olarak bugunku fiattan 52000 ytl lik oluyor bunu nasil ayarlariz.

Teşekkür Teşekkür 
    7
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8
    Toplam Teşekkür
    3 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı nyse-dj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaldirac nasil ayarlanir ornegin 6000 ytl koydugunuzda 10 kontrat alinca otomatik olarak bugunku fiattan 52000 ytl lik oluyor bunu nasil ayarlariz.
    6000 ytl 3 kontrat alırsan kaldıracını düşük tutmuş olursun.Margin yemen hemen hemen imkansız gibi bir şey.
    Şu andaki fiyatlar ile tam 1/10 kaldıraç olmaz zaten.52000/600=86,6 gibi bir rakam
    Asla da VOB yönetimi 1/10 u beklemiyor.Şimdi piyasa 58-59 laa gelsin hemen teminatları 700 lere çıkarırlar
    Konu otobus tarafından (17.04.08 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür Teşekkür 
    18
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    43
    Toplam Teşekkür
    14 Yazısı Teşekkür aldı

VOB ile imkb de oynamanın psikolojik farkları nelerdir?
    Kaldıraç en önemli faktör sanırım, onu merak ettiğim gibi sadece tek yöne alışılmış bir piyasadan çift yöne bilet alınana geçince insan nasıl adapte oluyor yada ne gibi psikolojik sıkıntılar yaşıyor, vs vs vs...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri