Sonuçlar: VoB İle Barışıkmıyız ?

Katılımcı sayısı
141. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet barışığım , kurallara uyuyorum ve mutluyum..

79 56.03%
  • Hayır barışık değilim , kurallara uymayı bırakın , stop loss bile yapamıyorum

62 43.97%
Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
38 sonuçtan 13 ile 24 arası

Konu: Vob ile Barisik Olmak

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    117
    Toplam Teşekkür
    82 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı shibumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    VOB ile imkb de oynamanın psikolojik farkları nelerdir?
    Kaldıraç en önemli faktör sanırım, onu merak ettiğim gibi sadece tek yöne alışılmış bir piyasadan çift yöne bilet alınana geçince insan nasıl adapte oluyor yada ne gibi psikolojik sıkıntılar yaşıyor, vs vs vs...
    imkb de oynamanın güzelliği hisse al- yat -tut- sakla ...dır ..
    Ne ekmek ister ne su...trade etmesen bile doğru kağıtta bekliyorsan daima kazanç vardır..
    oysa VOB öyle mi ya ...bir günde 2000- 3000 bin puan pozisyonel karlar zararlar yazabilir... Kar güzeldir de eğer yüksek kaldıraçla poz alınmışsa zararlarda MC kaçınılmazdır ...
    O nedenle VOB için belki söylenecek en güzel laf " Karda otur, Zararı kısa kes" deyimidir...

Hisse senedinde trade etmeye alışmış biri için en zor kural belki de VOB un çift taraflı olduğuna alışmaktır ...Hisse senedinin aksine düşüşlerde para kazandırır..
    Tabi AYU olmayı becerebilirsen... (Ben içimde bir BOĞA beslediğimden )

Burda kendimle ilgili bir özeleştiri yapayım hisse senedindeki alışkanlıkları kırıp bir türlü AYU olmayı beceremediğimden veya Short pozisyon açarken elim titrediğinden veya Long da beklerken stop lossları tam uygulayamadığımdan çok zarar etmişimdir...

Bu nedenle duygular değil ;duygusuz olabilmek lazım VOB yapabilmek için ..
    Duygusuz yatırımcı olmak ve sisteme koşulsuz riayet etmek= DİSİPLİN şart VOB da kazanmak için ..
    Konu HKAYIKCI tarafından (27.05.08 Saat 18:15 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür Teşekkür 
    18
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    43
    Toplam Teşekkür
    14 Yazısı Teşekkür aldı

VOB da oynamadım...
    Lakin düşünüyorum...
    Vob da derinliğin insan psikolojisini olumsuz etkilediğine inanıyorum...
    ımkb de bir hisse kademesi binde 5 le yüzde 1 arasında değişebilir...
    Ancak vob da 25 lik kademe onbinde 5 e denk düşüyor...
    Aniden kademeler değiştiğinde insanda gereksiz bir hız yanılsaması doğuyor galiba...
    Siz aracınızda 60 km/h ile giderken çevreniz sizden 180 km/h hızla akıyor ve siz sanki çok hızlı gidiyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz...
    Dolayısıyla işlemlerinizde çok hızlı oluyor...
    Oysa 2 kaldıraçla oynarken bu derece hızlı olmak gerekiyor mu?
    ımkb de stop loss um en fazla %2 ise burada da %1 olsa ne değişir?(kaldıraç 2 ise)
    ımkb30 grafiği ile VOB grafiğine baktığımda birebir aynı sayılabileceğini gördüm...
    Makas -500 +1000 arası gidip gelebilir ama sonuçta trendler aynı ...
    Ama günlük yada hiç olmazsa 60 dk lık grafikte...
    Gördüğüm ise çok kişi 5 dk lık hadi en fazlası 15 dk lıkta işlem yapıyor...
    Acaba bu zorunlu mu yoksa VOB mu sizi bu psikolojiye itiyor...
    Bunlar dışarıdan gözlemlediklerim...
    Yanılıyorda olabilirim...
    Birde sistemli olma noktası...
    Bu kadar hızlı işlem yapılırken nasıl sistemli olunur bilemiyorum...
    Yada olunabilir mi?
    5 dk lık grafikte ne tarz sistem ve parametre seçersek seçelim, insan bir noktada psikolojisine yenik düşer diye düşünüyorum...
    Vade olarak sormayayım da, misal vob da 60 dk lık grafik üzerinden işlem yapmak mümkün değil mi?
    ılla 1 yada 5 ,hadi çok çok 15 dk lık mı gerekli?
    Diğer yandan benim asıl korktuğum nokta diyelimki 2 kaldıraçla oynuyorum, ki o zaman %80 nakitteyim demektir...
    Bu durum beni sıkıştırıp kaldıracı artırmaya iter mi?
    Yani neden 2 kaldıraç hadi 4 yada 5 olsun, orada nakit kuzu kuzu yatacağına daha çok kazanayım tribine insanı sokar mı?
    Soracak çok sorum var ama dediğim gibi tüm bu öngörülerim şifahen yapılmış, suya girmeden ahkam kesmenin anlamı yok aslında, hele girip ıslanalım debelenelim, sonra süreçte sorularıma devam ederim sizce mahsuru yoksa...
    ılginize teşekkürler...

Teşekkür Teşekkür 
    24
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    958
    Toplam Teşekkür
    382 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı shibumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    VOB da oynamadım...
    Lakin düşünüyorum...
    Vob da derinliğin insan psikolojisini olumsuz etkilediğine inanıyorum...
    ımkb de bir hisse kademesi binde 5 le yüzde 1 arasında değişebilir...
    Ancak vob da 25 lik kademe onbinde 5 e denk düşüyor...
    Aniden kademeler değiştiğinde insanda gereksiz bir hız yanılsaması doğuyor galiba...
    Siz aracınızda 60 km/h ile giderken çevreniz sizden 180 km/h hızla akıyor ve siz sanki çok hızlı gidiyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz...
    Dolayısıyla işlemlerinizde çok hızlı oluyor...
    Oysa 2 kaldıraçla oynarken bu derece hızlı olmak gerekiyor mu?
    ımkb de stop loss um en fazla %2 ise burada da %1 olsa ne değişir?(kaldıraç 2 ise)
    ımkb30 grafiği ile VOB grafiğine baktığımda birebir aynı sayılabileceğini gördüm...
    Makas -500 +1000 arası gidip gelebilir ama sonuçta trendler aynı ...
    Ama günlük yada hiç olmazsa 60 dk lık grafikte...
    Gördüğüm ise çok kişi 5 dk lık hadi en fazlası 15 dk lıkta işlem yapıyor...
    Acaba bu zorunlu mu yoksa VOB mu sizi bu psikolojiye itiyor...
    Bunlar dışarıdan gözlemlediklerim...
    Yanılıyorda olabilirim...
    Birde sistemli olma noktası...
    Bu kadar hızlı işlem yapılırken nasıl sistemli olunur bilemiyorum...
    Yada olunabilir mi?
    5 dk lık grafikte ne tarz sistem ve parametre seçersek seçelim, insan bir noktada psikolojisine yenik düşer diye düşünüyorum...
    Vade olarak sormayayım da, misal vob da 60 dk lık grafik üzerinden işlem yapmak mümkün değil mi?
    ılla 1 yada 5 ,hadi çok çok 15 dk lık mı gerekli?
    Diğer yandan benim asıl korktuğum nokta diyelimki 2 kaldıraçla oynuyorum, ki o zaman %80 nakitteyim demektir...
    Bu durum beni sıkıştırıp kaldıracı artırmaya iter mi?
    Yani neden 2 kaldıraç hadi 4 yada 5 olsun, orada nakit kuzu kuzu yatacağına daha çok kazanayım tribine insanı sokar mı?
    Soracak çok sorum var ama dediğim gibi tüm bu öngörülerim şifahen yapılmış, suya girmeden ahkam kesmenin anlamı yok aslında, hele girip ıslanalım debelenelim, sonra süreçte sorularıma devam ederim sizce mahsuru yoksa...
    ılginize teşekkürler...
    ben 60 min data kullanıyorum, günlük data ile de oynayan bir dostum vardır, hatta onunla haftalık data ile poz almayı tartıştığımız olmuştur, vadeli piyasalarda esas para haftalık ve aylık datalarda der gann emme onu dinleyecek yürek ve psikoloji bende yoktur. bu nasıl olur derseniz, aralık vade haftalık grafikler dönüş işareti verdi diyelim, teee nisan vade den alacaksınız ve bir dahaki trend dönüşümüne kadar unutacaksınız, stop 5000 olmadı 10000 puancık
    Konu mozkan tarafından (15.11.08 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.

4. The Following User Says Thank You to mozkan For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    18
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    0
    Toplam Teşekkür
    0 Yazısı Teşekkür aldı

Ben hiç tanışamadım...Küsüp,barışayım?...Dün birazda teknik analiz anlatalım birbirimize dedim,dinlemediniz...Ayıp ettiniz valla...

Yer
    Ardahan/Konya
    Teşekkür Teşekkür 
    12
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    22
    Toplam Teşekkür
    10 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı mozkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 60 min data kullanıyorum, günlük data ile de oynayan bir dostum vardır, hatta onunla haftalık data ile poz almayı tartıştığımız olmuştur, vadeli piyasalarda esas para haftalık ve aylık datalarda der gann emme onu dinleyecek yürek ve psikoloji bende yoktur. bu nasıl olur derseniz, aralık vade haftalık grafikler dönüş işareti verdi diyelim, teee nisan vade den alacaksınız ve bir dahaki trend dönüşümüne kadar unutacaksınız, stop 5000 olmadı 10000 puancık
    10 hisse açıldı ya vob'a...Hisse bazında,düşük kaldıraçlarla bunu denemek lazım...Belki büyük hisselerdeki düşük kar marjı,böyle artırılabilir...Tabii ki stoploss kullanmasını bilerek....

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür
    3.523 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı Buyukcan83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 hisse açıldı ya vob'a...Hisse bazında,düşük kaldıraçlarla bunu denemek lazım...Belki büyük hisselerdeki düşük kar marjı,böyle artırılabilir...Tabii ki stoploss kullanmasını bilerek....
    Daha açılmadı...
    Pozsiyon yok ama ruh halim kısa ve orta vade vade beklentimi gösterir.
    AL SAT tavsiyesi olarak algılamayın. Ben ki 3-4 yıllık bir amatörüm. Siz üstadlara bakın!
    Bir hatam olursa affola, sizi rahatsız eden bir mesajım olursa özel mesaj atın sileyim.

8. The Following 4 Users Say Thank You to VOBiX For This Useful Post:

Yer
    Shadizar
    Teşekkür Teşekkür 
    36.921
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    93.341
    Toplam Teşekkür
    33.405 Yazısı Teşekkür aldı

TOKOBAŞKAN bizi diskoya götür
    BANGA mühim

10. The Following User Says Thank You to Astatin For This Useful Post:

Yer
    teprik ederim
    Teşekkür Teşekkür 
    66.763
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    55.837
    Toplam Teşekkür
    13.699 Yazısı Teşekkür aldı

kolay gelsin ..
    2013,00

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    20
    Toplam Teşekkür
    5 Yazısı Teşekkür aldı

degerli arkadaşlar herkese saygılar düşüncelere yorumlara ..bende kendi bildigim kadar yorum yapacam..
    1 .vob çok basit para kazanılanan bir sistem olarak gözüküyo yanı yüzde elli sans la oynuyoz yes veya no gibi iki secenekdestek drenç grafık tabı onemlı ama bu vob da o kadar da degıl yanı vob da para kazanmak gerçekten zor
    2 .herseyde oldugu gibi hayattada kurallar vardır kurallara uyarsan basın belaya gırmez bazı kazalar hariç bu kazalarda senın elınde olan degıldır vobunda borsanında kuralı vardır
    3.pozısyon açmadan önce izleyeceksin sonra inanacaksın yani kararına inanacaksın oldu ve bekleyeceksin ama zarar ettıgın zamam aldıgın yere eldıgınde satmayacaksın veya o kadar zararı kurtardıktan sonra tam kara gececkken de bırakayacaksın kulagını tuttuysan sonuna kadar çekeceksın.
    4. önemlı hedef koyacaksın bu bana yeter dıyeceksin veya bana musade deyıp 3 gun pozısyon açmayacaksın izleyeceksin
    5 .10 tane varsa elınde 30 tane arkanda olacak askerlık yapacak sana güç verecek senı panıge ıtmeyecek dayanacaksın.bekleyeceksın ne zamanmı bosaltacaksın hedefıne geldıgı zaman
    6.not aha dersen kı ben alarım satarım hava guzel yukarı alt sat hava kötu al sat o ayrı düşünce ama bır gun sen onu yakalarsın baska gun o senı yakalar .buda senı borsadan korkutur 500 puan la heyecan yaparsın satayımmı alayımmı dıye bu sısıtemde saten ben kımseyı görmedı para kazanan
    7.basıt örnek .basımdan geçti arkadaşım aldı uyardım ama dınlemdı bende sustum 59500 den long pozısyon açtı sabır ettı 57500 den zararına pozısyon kapatı sonra çıkan haberlere ınadı yunanıstan dubaı dıye ters pozısyon açtı sonra vob 63500 de soluklandı bu olay 2 haftada oldu yanı hıç bişey yapmasa 4000 puan alacaktı ama panık yaptı aldı sattı kayıp etti
    ders veremem buda tecnolajı gıbı degişken bır sey borsa krızde farklı krız sonrası farklı her zamam ters köse rıskı olan bı sıs tem
    bazılarının elınde bız sadece arada vasıfsız figuran yardımcısı sabır elımızdkı en buyuk silah ama vobda da sabır işlemıyo bazen ne yapacan hedef sabırı koyacan en az 5 bın puan temınat oalcak askerlere ihtıyac var

13. The Following User Says Thank You to atakaanlar For This Useful Post:

Yer
    Çanakkale/Biga
    Teşekkür Teşekkür 
    540
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    602
    Toplam Teşekkür
    147 Yazısı Teşekkür aldı

Bende aslında hiçbirşeyin o kadar göründüğü kadar zor olmadığını anladım VOB ta... Zor tarafı insan psikolojisini yenebilme hızınız bunu ne kadar hızlı yener ve elinizdeki mekanik sisteme ne kadar uyarsanız o kadar kar eder ve mutlu olursunuz ama tabi ben bu sözcükleri 10 yıllık piyasa 3 yıllık vob tecrübeme göre yazıyorum bende zamanında 2-3 tokat yedim hele birinde aracı kurum soktu malı... geceye nakit girmişken ertesi gün 26 short poz hesaptaydı ve vob 3300 puan terse açıldı bu zararı elimdeki sisteme güvenerek 2 ayda çıkarmıştım... Sonuç olarak bence;

1... Elde güvendiğiniz bir sistem olmalı bu sistemin maksimum riskinin üstüne %50 ilave risk koyarak pozisyon açmalısınız ve olası sistemin en büyük zararında kaybedeceğiniz para sizin psikolojinizi bozmayacak miktar olmalıki sistem zararları telafi etmeye başladığında sizde devam edebilesiniz...

2... Bunun yanında mekanik sistemleri de yaparken değişik değişik göstergelere hiç gerek olmadığını 2 ay önce anladım şimdi yle basit bi sistemim var ki anlatamam resmen şiir eskisine göre... Eskiden yok görülen tepeden 400 puan aşağısı görülürse realize et yok %1 stop loss koy yok farklı göstergeler onay verdiğinde gir diye karışık bir sistemle yol almıştım ha para yaptımmı evet yaptım ama herşey o kadar basitmiş ki bunu da yeni anladım... Hatta gittik abd den walter bressert in göstergelerini 1 tekliğe satın aldık %60 - 70 karlı işlemler yapabilirsiniz diyordu sona baktık göstergeler iyi ama sadece güniçi al-sat işlemi için kullanılabilir ve öyle ahım şahım sizi tavana vuracak şeyler olmadığını anladık...

Kısa ve öz azıcık teknik analiz bilen azıcık ta piyasayı anlayan nasıl göstergelerin burada iş yapabileceğini 1-2 senede çözer çözene kadar 2-3 kazık yer zarar eder ama sonrası inanın selamet olacaktır... İlginç olan şu ki elimde en az 20 tane sistemim var ama ben en basitini kullanıyorum ve çok rahatım

3...Kaybetmeyi de öğrenmek bu işin diğer kuralıdır malum yaptığınız veya yapacağınız tüm sistemler en fazla %55 karlı işlemli olacaktır ki genelde bunlar verimsizdir öle olmasa bile %45 en az zarar işlemi yapacaksınız demektir bu bağlamda zararları etmeden kar edemeyeceğinizi piyasanın sisteminizle ilgili ne zaman zararları bitirip kar etmeye başlayacağını kısacası geleceği bilemeyeceğimiz için sabır ve zararlara göğüs gerebilme yetisi bu işin bence en can alıcı noktasıdır...

4... Son olarak vob ta bildiğiniz üzre puanlar hep havada uçuşur özellikle ralli dönemlerinde bu uçan kaçanlar sizler için dert olmamalı ve siz sisteminizin alabileceği ile yetinip ah lar vah lar çekmemelisiniz çünkü çok karlı sistemler bünyesinde birçok zararı da barındırır o nedenle az karlı az zararlı sistemlere yönelmeniz doğru olacaktır... Az karlı dediğim ayda net en az 2500 3000 puan kapabilen sistemlerdir ki zaten ayda 4000 puan üstü kazandıran sistemler varsa bilinki işlem başı kar ortalamaları 100 puanı genelde pek aşmaz çok zarar ederler ve ayda en az 60 80 işlem yaparlar ve siz komisyon ödemekten helak olursunuz bir de sistem sinyal fiyatını yakalamak için canınız çıkar... Bunun optimumu işlem başı 250 300 puan net kar eden bir sistemle ayda en fazla 20 işlem yapmaktır diye düşünüyorum en azından yaşadıklarımla kazandığım tecrübeler bunlar...
    Amaç eğlenceyse psikolojinizle takılın amaç kazanmaksa sisteminize güvenin...

15. The Following 13 Users Say Thank You to vobarey For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    9
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

Tecrüblerini paylaşan dostlara sonsuz teşekkürler...

Öğrenecek çok şey varmış...

17. The Following User Says Thank You to avahit For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.077
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    2.831
    Toplam Teşekkür
    915 Yazısı Teşekkür aldı

Barışığım ve mutluyum va mı ötesi?? ha?

19. The Following User Says Thank You to cırcır For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri