4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Yabancı şirketlerde hesap açmak?

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1
    Toplam Teşekkür
    1 Gönderisine 1 kere teşekkür edildi

Standart Yabancı şirketlerde hesap açmak?

Merhabalalar, Etoro Forex şirketinde hesap açmak istiyorum, ülkemizdeki yasal düzenlemelere göre yabancı kaynaklı bir şirkette hesap açıp, yatırım yapmam konusunda bir engel var mı? Dünyanın en çok bilinen ve güvenilir forex şirketlerinden olan FXCM ile konuştuğumda bana böyle bir engelin olmadığını, yabancı forex şirketlerinde yatırım yapabileceğimi söyledi, sizin bildiklerinizi öğrenebilir miyim?

2. The Following User Says Thank You to huseyinozkok For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    36
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    32
    Toplam Teşekkür
    13 Yazısı Teşekkür aldı

soruyu bende sormuştum tartışmıştık

Alıntı Vernikci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba spk nın yeni düzenlemesi ne kadar uygulanabilir? işlem yaptığım forex firmamdan çok memnunum ama 31 Agu sonrası kendilerinin işlem yapmtırması spk tarafından yasal değil artık . Ben istediğim gibi yurtdışındaki forex firmalarından hesap açabilirim spk buna ne diyebilir ki ? bunun nasıl önüne geçebilir.
    Alıntı Kennym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    para transferleri tr üzerinden yapılmadığı sürece karışamaz zaten işlemlerinize.. bide bu transferi farketmeleri lazım tabi , yani takibatı filan sıklaştırmalı ki yaptırım diyebilelim . bunun dışında karışamaz gibi görünüyor.

tabi bir de işin magduriyet boyutu var , spk belirli seyleri yasal olarak sınıflandırırken bunlara karsı kullanıcıları korumayı ve kollamayı da vaadediyor. firmalara yaptırım uygulayabiliyor , eğer siz yabancı ve spk denetiminde olmayan bir firma kullanacak olursanız ve ilerki zamanlarda magdur edildiğinizde spk üzerinden yasal bir hak arama yolunuz olmuyor. kendi başınızın çaresine bakmanız gerekecek ..
    Alıntı Astatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vernikçi patron,
    Evvela konu hakkındaki SPK duyurusunu aşağıya yapıştırdım. Görüleceği üzere hiç bir istisna tanımı yok..Yani, kullanılan platform web tabanlı olsa da TC sınırları içindeki bir TC vatandaşının, web tabanlı bir platform üzerinden yabancı ülkelerde yerleşik bir aracı kurum üzerinden yaptığı işlemlerin istisna olduğuna dair bir ifade yok...Diğer yandan haklı olarak aklına şu soru geliyor" YAhu iyi de ben yurtdışındaki bir aracı kurumla web üzerinden üye olup işlem yaparsam SPK buna müdahil olabilir mi ki?" .. Cevap Veriyorum : Evet olabilir. Kamu yararına işlem yapan düzenleyici kuruluşlar "kamu yararı" ifadesi ile geniş yetki kullanabilir. Ancak görüldüğü üzere bu tebliğ, bu işlemi yaptıran kurumlarla ilgili, onlar aracılığıyla işlem yapanlarla ilgili değil.
    Karşıt bakış açısı; düzenleyici kuruluşların yetkileri, TC Kanunlarına göre faaliyet gösteren kurumlarla ilgilidir, dolayısıyla yabncı bir aracı kurumda hesap açtırıp, web üzerindne işlem yapmak ne yatırımcı ne de aracı kurum açısından tebliğin ihlali sayılmaz...(Ben buna pek katılımıyorum. Bu yorum doğru olsaydı, böyle bir tebliğe gerek kalmazdı)...

VE FEKAT: Bunlar benim kişisel yorumlarım. Bence SPK ya bilgi edinme linki üzerindne soru sorabilirsiniz. Çabucak ve net yanıt veriyorlar. Tecrübe ile sabittir...

BİR DE ÖNEMLİ NOT: Olaya sadece SPK mevzuatı açısından bakmayın. Birde Maliye Mevzuatı var... Yeni değil, uzun süredir olan bir konu; TC vatandaşlarının yurtdışında elde ettikleri gelirler de TCde vergiye tabidir..Onu da hatırlatayım dedim.. Yetki verilmiş bir kuruluş sanırım bu işleri otomatikman sizin yerinize halledecektir ancak YD da kurulu bir kuruluş üzerinden işlem yapar ve kar ederseniz, vergi işini halletmeyi unutmayınız
    ----------------------------------------------------------------
    Kamuoyunda "forex" olarak bilinen, dövize, mala ve kıymetli madenlere dayalı olarak gerçekleştirilen kaldıraçlı alım satım işlemleri 31.08.2011 tarihinden itibaren Sermaye Piyasası Kurulu'nun görev ve yetki alanına giren bir sermaye piyasası faaliyeti olacaktır. Söz konusu işlemlere ilişkin esaslar Kurulumuz tarafından hazırlanan "Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu işlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ"de düzenlenmiştir.
    Yapılan düzenlemeler çerçevesinde, 31.08.2011 tarihi itibariyle, kaldıraçlı alım satım işlemleri yalnızca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilebilecektir. Mevcut durum itibariyle, söz konusu işlemlere ilişkin olarak Kurulumuz tarafından yetkilendirilmiş bir kurum bulunmamakta olup, bu işlemlere yönelik olarak yatırımcılara her türlü hizmeti sunan kurum, kuruluş ve internet siteleri, bu hizmetleri herhangi bir düzenleme ve denetime tabi olmaksızın gerçekleştirmektedirler.
    Kurulumuz tarafından yetki verilmemiş olan kuruluşların 31.08.2011 tarihinden itibaren, kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin olarak gerçekleştirecekleri her türlü işlem, sermaye piyasası mevzuatına aykırılık teşkil edecektir.
    Bu çerçevede, 31.08.2011 tarihine kadar olan süreç içerisinde, kaldıraçlı alım satım işlemlerine yönelik hizmet sunan kurum, kuruluş ve internet siteleri nezdlerindeki tüm müşteri hesaplarının tasfiye edilmesi ve bu hizmetleri sunan kurum, kuruluş ve internet sitelerinin faaliyetlerine son vermesi gerekmektedir.
    31.08.2011 tarihinden itibaren, yurtdışında yerleşik bir kuruluşun işlem aracısı veya tanıtım aracısı olarak faaliyet gösterilmesi mümkün olmayacaktır.
    Halihazırda piyasa yapıcılığı faaliyetlerini yürüten sermaye piyasası aracı kurumlarına ise mevcut forex işlemlerine devam edebilmeleri için 31.08.2011 tarihinden itibaren Kurulumuz Tebliğinde beldir.irlenen çerçevede yetkilendirilmek üzere 2 hafta içinde Kurulumuza başvurma hakkı tanınmıştır.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Teşekkür Teşekkür 
    13.899
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    189.930
    Toplam Teşekkür
    23.313 Yazısı Teşekkür aldı

fxcm ana sayfasından alınıtıdır.

Değerli Yatırımcı,

Forex Capital Markets Limited’in (FXCM) size sunduğu müşteri hizmetleriyle ilgili değişikliklerden sizi haberdar etmek istedik.

Türkiye’de kaldıraçlı Forex ve CFD işlemlerinin düzenlenmesine ilişkin değişikliklere bağlı olarak, FXCM müşterilerine üçüncü taraflarca İstanbul ofisinde verilmekte olan hizmetler geçici olarak durdurulmuştur. FXCM’in Türkçe konuşan müşterilerine vermekte olduğu hizmetler diğer FXCM ofislerinden sürdürülecektir.

FXCM olarak, Türkiye’de kaldıraçlı Forex ve CFD işlemlerinin düzenlenmesine ilişkin kuralların yürürlüğe girmesini olumlu karşılıyor, bu yeni düzenlemeler ve denetimin yatırım çevresine çok önemli katkıları olacağına inanıyoruz. Ürün ve hizmetlerimizi Türkiye ofisimiz üzerinden yerel olarak sunmayı istiyoruz ve şu an için yeni düzenlemeler çerçevesinde bu isteğimizi yerine getirmenin olanaklarını araştırıyoruz.

İngiltere Finansal Hizmetler Düzenleme Kurulu (FSA) tarafından denetlenmekte olan FXCM üzerindeki hesabınızın halen geçerli olduğunu teyid ederiz. İngiltere'nin düzenleme kurallarında bir değişiklik olmadığı için daha önce olduğu gibi işlem yapmaya devam edebilirsiniz. FXCM hizmetlerine ilişkin kaynak bilgilere www.fxcmturkce.com internet adresinden ulaşmaya devam edebilirsiniz. Her tür sorunuz için www.fxcmturkce.com sitesindeki canlı destek hizmetinden faydalanabilir, info@fxcmturkce.com adresine sorunuzu e-posta ile iletebilir ya da http://www.fxcm.co.uk/contact-fxcm.jsp bağlantısında yer alan telefon numaralarını arayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımızla,
    Forex Capital Markets Limited
    Northern & Shell Building, Eight Floor
    10 Lower Thames Street
    London, EC3R 6AD
    info@fxcmturkce.com

FXCM Inc.’in merkezi Financial Square 32 Old Slip, 10th Floor, New York, NY 10005 USA adresinde yer almaktadır.
    Ben kesinlikle VOB için bir hiçbirşey yazmıyorum, analizlerim amerikan borsaları içindir. Kişisel görüştür.

5. The Following 3 Users Say Thank You to jelibon For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    13.899
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    189.930
    Toplam Teşekkür
    23.313 Yazısı Teşekkür aldı

Şu an gelişmeler ne bilmiyorum ama beklemek gerekiyor diye düşünüyorum.

Tr deki aracı kurumlar bu işe başvuru yaptı diye biliyorum, onlar devreye girerse daha sağlam olacaktır.

Jelibon.
    Ben kesinlikle VOB için bir hiçbirşey yazmıyorum, analizlerim amerikan borsaları içindir. Kişisel görüştür.

7. The Following 2 Users Say Thank You to jelibon For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri