Sayfa 2/2 İlkİlk 12
19 sonuçtan 13 ile 19 arası

Konu: Vob'da paranın kaynağı

Teşekkür Teşekkür 
    4.342
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.905
    Toplam Teşekkür
    903 Yazısı Teşekkür aldı

2. The Following 2 Users Say Thank You to sovalye For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

sovalye demek istiyorki "paranın kaynağı deniz yemeyen ..."

Bu arada Cerphin'in tespitleri güzel.VOB'da ortada bir varlık yok...
    Elinde kontrat var onunda süresi sonunda iptal.

Benim bugün 10 liradan aldığım mal yarın birgün piyasa fiyatı artıp azalabilir ama elimde sonuçta bir şeyler var olarak kalacak.

Verdiğim örnekte 10 kişiden örnek vermiştim.Bu sayı tabi çok çok üzerinde 10000lerle çarparsanız baya bir rakamlar geliyor.

Gün sonunda ettiğimiz kar ve zarar teminatlara yansıyor.İşte gelen bu paranın kaynağını sorgulamadan işlem yapmak oldukça riskli bir iş.

Teşekkür Teşekkür 
    394
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    654
    Toplam Teşekkür
    218 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı trend_friend Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap yazanlara teşekkür ederim

Kafamı karıştıran şey teminat esasında, paranın havuzda birikmesi gibi birşey sonuçta.

10 kişi birer kontrattan hepsi vobda 6 sı 60.000 den long 4'ü 60.000 den short
    takasbanktaki para 10x700 = 7000 burası tamam.Gün sonu herkes pozisyon kapayacak.
    60.500 uzlaşma 6 kişi karda 6 kişi gün başında 4200 tl teminatla başladı günsonunda ise 4500 para etti.4 kişi ise 2800 teminatla başladıkları günü 200 lira zarar ederek günü
    2600 tl den kapattılar.

Takasbanktaki gün başındaki para 7000 gün sonunda 4500+2600=7100 lira

buradaki 100 lirayı merak ediyorum.

bu arada para nerde? araba nerde? ye döndü olay

Verdiğin örnek doğru değil, yani toplam 10 kontrat varsa bunun 6 sı long 4 ü short olamaz, 5 e 5 olmak zorunda, dolayısıyla gün sonunda 100 lira artık değer de oluşmaz

Teşekkür Teşekkür 
    4.342
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.905
    Toplam Teşekkür
    903 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı trend_friend Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sovalye demek istiyorki "paranın kaynağı deniz yemeyen ..."
    ne demek istediğimi anlayabilmek için öncelikle çaba harcayıp hepsini izlemen gerekir...
    ondan sonra hala bir sorun varsa sor.

borsa hayatın ta kendisidir hayatın anlamını çözemeyenler piyasaların da manasını kavrayamazlar...

yoksa kaynağı deniz yemeyen keriz diye yorum yapmakla bu işler olmuyor malesef...

6. The Following User Says Thank You to sovalye For This Useful Post:

Yer
    istanbul
    Teşekkür Teşekkür 
    8.177
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    14.670
    Toplam Teşekkür
    5.355 Yazısı Teşekkür aldı

Planet Earth güzel belgesel hepsini indirdim hatta DVD lere bile kaydettim ama daha fırsat bulamadım izlemeye 11 bölümdü galiba...
    Konu para olduğunda herkesin dini aynıdır.

Voltaire

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı sovalye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne demek istediğimi anlayabilmek için öncelikle çaba harcayıp hepsini izlemen gerekir...
    ondan sonra hala bir sorun varsa sor.

borsa hayatın ta kendisidir hayatın anlamını çözemeyenler piyasaların da manasını kavrayamazlar...

yoksa kaynağı deniz yemeyen keriz diye yorum yapmakla bu işler olmuyor malesef...
    "deniz yemeyen .... "işin şakası.sonunda gülücük attım.

Planet Earth güzel belgeseldi.Anlatan adamın sesi süper...

Borsada hayatın bir parçası,hayattan özellikler taşımaması düşünülemez.
    konunun ilk mesajında belirtmiştim belkide ben birşey kaçırıyorum diye ama tam cevabı alamadım.

Verdiğin örnek doğru değil, yani toplam 10 kontrat varsa bunun 6 sı long 4 ü short olamaz, 5 e 5 olmak zorunda, dolayısıyla gün sonunda 100 lira artık değer de oluşmaz
    Borsa için geçerli örnek şöyle : X şirketi % 30 unu halka açıyor ve borsada kote ediyor.X şirketinin ederinin 100 milyon dolar 30 milyon dolarlık kısmıda hisse başına 3 lira taleple başladı.10 milyon adet hisse var.Bunlar sürekli el değiştiriyor.Alanın karı satın alanın karı önemli değil.10 milyon hisse piyasa düşsede insede birilerinin elinde.5 milyon hisse satan varsa 5 milyon hisseyi alanda var.Sorun yok 5 kişi satınca 5 i alacak.Satan adamın karı yada zararı kimseyi ilgilendirmiyor.Satan adam 5 hissede longdu sonra short olarak pozisyonunu kapadı.Elinde pozisyon yok.
    Vobda şu an yoğun şekilde işlem gören kontrat şubat vadeli imkb30 kontratı.28 şubattan sonra ederi paraya dönüşecek.Kar yada zarar önemli değil.
    peki Nisan vadeli kontratı kim çıkarıyor? yani vob şubatta 100.000 kontrat nisana 100.000 kontrat mı açıyor?

bu olay ancak şu şekilde olabilir bence: daha evvelden 10 tane long olan pozisyon kapatırken 6 kişi bu kontrattan long 4 kişi short olabilir.Sonuçta short olanda alım yapıyormuş gibi olmalı.muhtemelen cevap bu olmalı.

yeni sorum halen geçerli : Nisan vadeli yada bir sonraki döneme ait kontratların piyasaya sürülmesi nasıl oluyor?

Cerphinin söylediklerini katılıyorum.Dayanak varlık olmayan işlemler biraz kumardır.

Mantıklı açıklaması şu olabilir : kim kime 700 liralık teminatla 7000 liralık işlem yaptırır.Yüksek risk alıp işlem yapmak isteyenlere bunun bedeli de gerçek bir varlık olmaksızın yapıtırılır.

Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Teşekkür Teşekkür 
    394
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    654
    Toplam Teşekkür
    218 Yazısı Teşekkür aldı

VOB ile hisse senetlerini birbirine karıştırma. X şirketinin halka açılmasıyla VOB daki işlemlerin ne alakası var. Hisse alınca o şirkete ortak oluyorsun. VOB da kontrat alıp satıyorsun.
    Kontratları piyasaya kimse sürmüyor, o vadede işlem yapılabilecek tarihten itibaren arz talep dengesine göre sen long poz. açmak istersen karşılığında da short açmak isteyen varsa işlemin (işleminiz,her ikinizin de) gerçekleşiyor.

10. The Following User Says Thank You to mur@t For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri