Sayfa 2/14 İlkİlk 123412 ... SonSon
167 sonuçtan 13 ile 24 arası

Konu: Uc kaat ekonomisi

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart İktidarın ekonomi politikaları ve TCMB...

2002 yılından .geçtigimiz hafta persembe gününe kadar..mevcut iktidar..yüksek faiz ..düşük kur uygulamaktaydı...bence geçtiğimiz hafta bu uygulama çok geç de olsa son bulmuştur....7 yıla varan bu uygulama ile ülkemizin yatırım ortamı devlet eliyle bozulmuştur...bu süreçde ekonomi yönetimi ve TCMB ..iyi polis..kötü polis rolü oynamıştır...TCMB .nin bagımsızlıgı kagıt üstündedir...TCMB ..nin görevi devlet tarafından tanımlanmıştır...
    2002 yılından itibaren enflansyonu düşürmeye odaklı politikalar izlenmektedir...ancak yüksek faiz düşük kur uygulaması en geç..2006 başında bitmeliydi...bitmedi...bitirilmedi...peki ne kazandık..ne kaybettik..7 yılda...bir bakalım hele...
    faizler yüksek oldugu için sanayici..vatandaş ..esnaf...dövizle borçlanmaya teşvik edildi...yatırım..üretim yapmak suç sayıldı...düşük kur ülkemin rekabet gücünü kırdı...sanayici yurt dışına üretimini kaydırdı..ithalat ..özellikle tüketim malı ithalatı patladı...şimdi faizlerin düşmesi dövizle borçlandırılmış..özel sektörü kurtarmaz..tam tersine ilerde kur artışı olursa..ki olacak ..batırır...

2. The Following 6 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart İktidarın ekonomi politikaları ve TCMB...2..

TCMB faiz artırırken...düşürürken alkışlayan ekonomistler..ülkemizde çok fazladır..mevcut sistemden beslenen bu yalaka ekonomistler..zaman zaman TCMB..yi alkışlarken iktidarı hafiften eleştirirler...ilerde ülkemiz tarihine kara harflerle yazılacak bir ekonomi politikasından vazgeçilmek zorunda kalınmıştır...
    ekonomik mucize denilen 7 yılda ülkemiz gerçekte bir büyüme yaşamamıştır...
    proaktif merkez..veya ekonomi yönetimi yoktur....tribünlerden hezimet yaşanan maçı seyreden ekonomi yönetimi ve merkez vardır...2006 mayıs ta dünyada olan biteni görememiş...2007 agustos da yine tribünden seyretmişlerdir..son çeyrekte gelecek olan -büyüme ile 2008 % 1 civarında türkiye büyüyecektir.(hormonlu büyüme.).2009 da ise beyefendiler..% 4 büyüme öngörmüşlerdir....(ufak at hacı abi)...
    şimdi cesur ve radikal hamle yaparak faizleri 200 baz puan indirdiler..amma cesur davranış...helal size ....yahu türkiye yogun bakımda..beyler baklava ile ziyarete gelmişler...bilmezmisiniz..ekonomide mucize yoktur...birazcık geç kaldınız...3 yıl kadarcık...şey... biz enflansyonu düşürüyorduk.da...trafik cok sıkışıktı....anca geldik....ne diyelim..buyrun cenaze namazına............

4. The Following 6 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart bütçe...

bütçe iktidarın o yılki icraatlarını..öngörülerini..hedeflerini..rakkamsal olarak da ifade ettikleri plandır....yaklaşık bir ay önce 2009 bütçesi meclisten geçti...akıllara zarar..inanılması güç bir bütçe...uzun yıllar hatırlanacak sanıyorum...bütçeyi hazırlayan dehalar..sanki 2008 de dünyada..ve türkiyede olaganüstü hiçbirşey yaşanmamış....herşey çok güzel olacak modundalar...vatandaşı salak yerine koymuşlar...vergi gelirlerinde artış öngörülmüş...yahu 2008-2009 yılları şirket karları ne olacakda vergi gelirleri artacak...vergi verecek kişi..kurum bulursanız şükredin..büyüme % 4...gibi hayali bir rakkam...neyle ..nasıl büyücez...2009 da bırakınız % 4 büyümeyi...küçülmezsek iyi...şayet döviz kurları artarsa küçülme kaçınılmaz...
    deflatör dahil tüm parametreler..sanal ...asparagas..
    ımf in kapısında bekliyoruz..ama % 4 büyüme istiyoruz...ülkeyi ımf muhtaç etmişiz..büyümeden bahsediyoruz...yahu 2008 de % 1 büyümüş(tahminen).bir ekonomiyi bir yıl sonra ..ımf reçeteleri uygulayarak .nasıl % 4 büyütürsünüz..üstelik global bir buhran var iken..siz sihirbaz mısınız...mucize peşinde koşan dehalar...ekonomide mucize yoktur.....

6. The Following 9 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart fantastik beyanatlar...

iktidarın ekonomi politikalarını gözden geçirmeye devam ederken..son derece çarpıcı çarpık..beyanatlara geri dönüp bakalım...neler denmiş..neler olmuş...
    başbakandan başlıyalım ..nede olsa hükümetin başı....
    -türkiye krizi fırsata çevirebilir....
    peki nasıl..bir çalışma yaptınız..a planı..b planı...c planı..varmidur...yok..ama olsun..hallederiz..
    -kriz aslında gerçek değil...halisinasyon görüyorlar..psikolojik....
    way be...neden olmasın?...belki de rüya görüyoruz...
    -kriz bizi teğet geçecek....
    hmmm...olabilir ya...ucundan acık..deger geçer...delmezse mesele yoktur....
    -ben aile doktoruyum....hasta benim hastam...tedavi ederim...
    olabilir...adam doktor yaw...
    -bu kriz bizim krizimiz degil...
    yok babamın krizi..yahu artık dünyaya mal olmuş...kaldı ki dünyada kriz olmasaydı türkiye yinede son yıllarda uygulanan yanlış ekonomik politikalar yüzünden yine de kriz yaşayacaktı....

8. The Following 8 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart fantastik beyanatlar...2...

maliye bakanı muhterem unakıtan beyefendi ile devam edelim....
    -avrupa yıkılacak...türkiyeye bir şey olmayacak....
    way anasını...parası rezerv para olan koca AB.yıkılacak..üstelik türkiyenin en önemli pazarlarından biri....biz etkilenmiyecegiz...paramız rezerv para değil...cari açık patlamış...özel sektör başta borç stokumuz rekor kırmış...ama bize birşey olmaz...çünkü biz sünnetliyiz........
    -yalvarıyorum paranızı türkiyeye getirin....
    aradan 6 ay geçmemiştir...türkiyenin ımf den gelecek dövize ihtiyacı vardır...
    unakıtan işadamlarına..kara para ..mavi para ..sahiplerine.. yalvarmaktadır...
    walla hesap sormayacagız...yeterki getirin....

10. The Following 8 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart fantastik beyanatlar...3...

ekonomiden sorumlu bakan..m.şimşek ....
    -ımf ile öyle bir anlaşma yapacagız ki..ezber bozacagız....dudaklarınız uçuklayacak....
    yapma yaa....enteresan...hem de ımf ..ile..yahu ımf .in görevi misyonu bellidir..
    amacı önce verdiği parayı garanti altına almaktır...bunun için kamu harcamalarını kısıtlar..nitekim bütçede yapılan kısıtlamalar ortada...verecegi para borç..üstelik faizle..sanki sultanahmet meydanında para dagıtacak vatandaşa ımf...önce ülkeyi ımf..e muhtaç et..sonra ımf..ile yapılacak anlaşmayı başarı hikayesi olarak anlat....pes walla....yetmedi ımf ile % 4 büyüme yalanlarını bütçeye koy....yakında şapkadan tavşan da çıkarır bu muhteremler...

12. The Following 8 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart ben bilirim ... ben biirimm...

dünya ve türkiyede gerek reel ekonomiler..gerekse borsalar çökünce..görsel ve yazılı basında bir yarıştır başladı...ben bildim..yarışı..önce ben söyledim..ilk ben söyledim...ben bu işlerin böyle olacagını biliyordum...daha neler neler....geçmişte ekonominin ne kadar saglam oldugunu ballandıra ballandıra anlatan ekonomistlerden tutun...borsanın uçup kaçacağını...doların 1 TL..ve dahi altına gideceğini..söyleyen azmanlar...şimdilerde reel ve sanal (borsa ve para piyasaları) piyasaların kötü olacagını geçmişte tahmin ettiklerini..6 ay önce şöyle...1 yıl önce böyle söylediklerini anlatıyorlar....bu muhterem çok bilmişlere tek kelime ile yuhhh...diyorum...borsa endeksi çıkarken...döviz kurları düşerken ralli çığlıkları atıp cart curt buyuran bu zavallılar....endeksler düşerken birdenbire olumsuz olup ..sonrada bak işte biz söylemiştik..demiyorlarmı kan beynime çıkıyor.....utanmaz..arlanmazlar.....
    iş işten geçtikten sonra babam da söyler...zarar boru gibi olmuştur...zarar ateşten gömlek giy giyebilirsen.....buhranı görüp söyleyen bilgili ve dürüst sayısı birkaç kişiyi geçmeyen uzmanlar ise ortalıkta yoklar....çok enteresan.....

14. The Following 7 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    1.741
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    536
    Toplam Teşekkür
    290 Yazısı Teşekkür aldı

sayın seren ı hosgeldiniz yazılarınız ve bakış açınız çok güzel izninizle bizim anasayfamızda forumdan analizler kısmısı var oraya yazılarınızı koymak istiyorum kaybolmasın ama ( simdi koyamıyormusum sn hellim sayfaya birseyler yapıyormus yetkimi gecici iptal etmis yani denedimde koyamadım aksama koyabilirmisim)
    İletişim: mersiyk@voborsa.com

Analizinin arada kaynamamasını isteyenler,analizlerini aynı zamanda Analiz Deposu topiğine koyabilirler.

16. The Following 2 Users Say Thank You to mersiyk For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart rubiniden ... önce ...

yıl 2007 ..aylardan agustos...ABD .de morgıç krizi patlamış....öncesindede bildiğiniz gibi 2006 mayıs global türbülans..yaşanmış....yani öncü depremler..büyük depremin gelmekte olduğunu işaret ediyor...
    2007 agustostan itibaren dünya ve türkiye borsaları düşüyorlar.....bir iki ay sonra ise inanması güç bir ralli yaşanıyor...neden mi?..ABD faizleri azcık indirdi...zavallı çok bilenler....borsalar balon olusturmadan çökmezler....balon olşuyor..balon..hemde ne balon ama...görsel ve yazılı medyaya bakıyoruz azmanlar şöyle uçarız..böyle kaçarız...cart..curt ahkam kesiyorlar....
    ülkemin ekonomi kanallarında bu çıkşın yalan..sanal oldugunu ..yaşanmakta olanın bir kriz değil ..göstere göstere gelen bir global buhran olduğunu söyleyen kişiyi hatırlıyorum..bu profosyonel ... yatırımcıları uyarırken aracı kurum çalışanı oldugundan kendi ayagınada kurşun sıkmaktan çekinmiyor..(aracı kurumlar..syon geliri ile yaşarlar..çok kötümser asla olamazlar..yabancı raporlarının % 99 ..u al tavsiyesidir....).2006 global türbülans öncesindede aynı uyarıları yapan tek kişi yine bu uzmandı...
    rubiniden çok önce buhranı gördü..anlattı....ülkemin yabancı hayranı insanları bilin bakalım...kim bu uzman...şimdi neden ortada yok....çok mu kazık soruyorum..?

18. The Following 6 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    511
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    118
    Toplam Teşekkür
    74 Yazısı Teşekkür aldı

hoşgeldiniz yazarak yazılarınızın geride kalmasını istemem ama soylemeden edemiycem çok doyurucu yazılar

20. The Following User Says Thank You to gacırt For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    85
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    28
    Toplam Teşekkür
    20 Yazısı Teşekkür aldı

Seren Abi yeni yerin hayırlı olsun

Seni tekrar görmek güzel, beni belki tanır belki tanımazsın ama en azından tahmin ediyosundur kim bu diye

22. The Following User Says Thank You to Mete For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    846
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    3.356
    Toplam Teşekkür
    611 Yazısı Teşekkür aldı

Standart kronik rahatsızlığımız: yabancı hayranlığı....

Dünyaca ünlü ekonomist Roubini bu hafta ülkemize geldi..Roubini.nin Türkiyeye gelmesi için para ödeyen.. .... yatırımın genel müdürü ile yaklaşık 1.5 yıl önce bir akşam yemeğinde sohbet ediyoruz..diyorum ki...global bir buhran geliyor...ülkemizde etkilenecek...gerek borsa ve sermaye piyasaları ..gerekse reel sektör çok zor duruma düşecek...döviz kurları yükselecek...2008 3. ve 4. çeyrekte negatif büyüme görebiliriz...yüksek faiz ...düşük kur politikası iflas etmiştir..2007 yılı baharında kısaca yukarda özetlediğim konuşmaya karşılık....küçük dağları ben yarattım dercesine havalı ve gururlu müdür...hayır...siz aşırı kötümsersiniz...bunların hiçbirine katılmıyorum...Türkiye şöyle güzel olacak..borsa şöyle yükselir...hele ki dövizin çıkması imkansız..biz artık eski Türkiye değiliz..vs.vs..gibilerinden bana pembe masallar anlattı....aslen hazineci olan bu muhteremin ..borsa ve sermaye piyasalarınada yeterince hakim olmadığını tespit ettim..inşallah ben yanılırım deyip ..kestirip attım...sonrasındada ülkemin koskoca bankasının başındaki kişinin bilgisizliğine..gurur ve kibrine..şaşırdım...
    bu hafta aynı banka Roubini yi ülkemize getirdi..parasını ödedi...şimdi ne olacak ..lütfen bize anlat...dedi...ne acı tesadüf...
    Roubini gerçekten iyi bir ekonomist ..ancak Türkiye konusunda yeterince hakim olduğunu düşünmüyorum...Türkiyeyi en iyi Türkler ..biz biliriz...

24. The Following 5 Users Say Thank You to kamyon şöförü For This Useful Post:

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yer imleri