Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Ev Alacağım Sizce Vakit Uygunmu ?

Teşekkür Teşekkür 
    60
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    18
    Toplam Teşekkür
    12 Yazısı Teşekkür aldı

Standart Ev Alacağım Sizce Vakit Uygunmu ?

Arkadaşlar kararsız kaldım biraz daha sabretsemmi yoksa tam zamanı mı ? vobda güzel gidiyorum ev almasam vobda devam etsem ? kaldırac az tutuyorum yukselmem gec ama iyi oluyor tek korkum ev fiyatları birden 2 katına cıkarsa diye.Konu hakkında bilgisi olanlar yardım ederse memnun olurum.

Teşekkür Teşekkür 
    24
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    161
    Toplam Teşekkür
    85 Yazısı Teşekkür aldı

bu kadar beklemissiniz biraz daha beklerseniz cok iyi fiyatlara alirsiniz bence.Ev her zaman iyidir heleki diplere yakinken.
    Bu forumda yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu görüŞler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

TANRIDAN TEK DILEGIM BENI SENSIZ BIRAKSIN

Yer
    Bursa
    Teşekkür Teşekkür 
    4
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    51
    Toplam Teşekkür
    13 Yazısı Teşekkür aldı

Arkadaşım gayrimenkul fiyatları aralıkta dip yapar.

Piyasaların krizde olduğu bu dönem düşüş daha hızlı olur bence.

Kasım - Aralık gibi düşünürseniz bence daha uyguna denk getirirsiniz.

SYG.

Teşekkür Teşekkür 
    60
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    18
    Toplam Teşekkür
    12 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı follow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kadar beklemissiniz biraz daha beklerseniz cok iyi fiyatlara alirsiniz bence.Ev her zaman iyidir heleki diplere yakinken.

Alıntı azziz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım gayrimenkul fiyatları aralıkta dip yapar.

Piyasaların krizde olduğu bu dönem düşüş daha hızlı olur bence.

Kasım - Aralık gibi düşünürseniz bence daha uyguna denk getirirsiniz.

SYG.

Ya konustugum tum emlakcılar , mutahitler fiyatların 2-3 aya kalmayıp fırlayacaından bahsediyor. Birde 2 senedir piyasayı geziyorum 3 sene once biten binada hala hic daire satılmamış 2006 dan sonra muteahitler satıs yapamamaktan sikayetci. buna ramen agız birligi yapmılmıs gibi sehrin icindeki ve dısındaki ev fiyatları yuksek ve aynı tutuluyor.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1
    Toplam Teşekkür
    1 Gönderisine 1 kere teşekkür edildi

Bir dakika durma hemen saldır.Evi alll.Asla bekleme.Aslaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.Bırak fiyatı falan.Şimdi iyi giden vob anında kötü gidebilir.Git koş eveeeeeeee.

6. The Following User Says Thank You to hurricane For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    4.610
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    1.648
    Toplam Teşekkür
    494 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı cakartalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar kararsız kaldım biraz daha sabretsemmi yoksa tam zamanı mı ? vobda güzel gidiyorum ev almasam vobda devam etsem ? kaldırac az tutuyorum yukselmem gec ama iyi oluyor tek korkum ev fiyatları birden 2 katına cıkarsa diye.Konu hakkında bilgisi olanlar yardım ederse memnun olurum.

Bu birazda sizin şansınıza bağlı; normal şartlar altında bir yıl sonra ev fiyatları daha düşük olmalı, en azından bugünden paranızı mevduat yapsanız bir yıl sonrasına daha karlı olmalısınız...

Fakat sihirli bir değnek gelir ve dünyadaki krizi bitirirse fiyatlar yükselir...
    İnsanlar geleceği bilemez, düşündüğünü veya duyduğunu değil gördüğünü trade et, terse giderse stop yap.
    ---------------
    Burada yer alan bilgi ve yorum yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, hele al-sat tavsiyesi hiç değildir.

Yer
    VOBiX.NET
    Teşekkür Teşekkür 
    668
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    8.033
    Toplam Teşekkür
    3.523 Yazısı Teşekkür aldı

Ev fiyatları şu anda ABDde dip yapmış durumda İspnay başt aolmak züere Avrupa da tam dip olamdı fakat şöyle bir sorun var herhangi bir ev mi yoksa beğendiğiniz bir ev mi? Eğer beğendiğiniz bir ev varsa sahibi fiyatları piyasaya bağlı düşürmeyebilir. En temizi ABDden ev alıp TRde kiracı olmak şu anda.

Emlakçılar işlerin kıtlığından dolayı hemen ev satmak için 2-3 aya fırlar diyor olabilir. Bir de başka başka birini gönderip evim var satmayı düşünüyorum ne zaman satayım tarzında sordurun. Yine iki üç ay sonra sat fiyatlar fırlayacak derlerse şimdi alabilirsiniz.

Teşekkür Teşekkür 
    17.466
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    20.796
    Toplam Teşekkür
    7.064 Yazısı Teşekkür aldı

Sn. cakartalı, ev alamak isteyipde daha önceden hiç ev sahibi olmamışsanız size sadece şunu diyebilirim, ne zaman olursa olsun, beğendiğin evi alacak paraya ulaştıysan hiç durma al derim, belki ilerde daha büyük veya daha güzel evede sahip olabilirsin, fakat öncelikle siftahı yapmalısın, ailenle yaşayabileceğin, sana yetecek kadar büyüklükte beğendiğin bir evi almaya paran varsa dakika durma bas parayı al derim, bu alımın aynı zamanda ilerki doğabilecek fırsatlarında temelini oluşturacağını düşünmelisin, ilk evini aldın diyelim, sanki zarar mı edeceğim diye düşünmelisin, beğenipde aldığınız ev aynı zamanda sizin olmaya devam edecek ve belki bikaç yıl içinde daha iyisine sahip olabilmek için bu aldığınız evin üzerine sadece ilave birikim yapabileceksiniz, ev fiyatları düşsede çıksada her zaman her an sizin olacak, ikinci eviniz olacaksa diğer alternatif düşünceleri değerlendirebilirsiniz derim ben, saygılar.

10. The Following User Says Thank You to bull market For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    60
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    18
    Toplam Teşekkür
    12 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı bull market Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn. cakartalı, ev alamak isteyipde daha önceden hiç ev sahibi olmamışsanız size sadece şunu diyebilirim, ne zaman olursa olsun, beğendiğin evi alacak paraya ulaştıysan hiç durma al derim, belki ilerde daha büyük veya daha güzel evede sahip olabilirsin, fakat öncelikle siftahı yapmalısın, ailenle yaşayabileceğin, sana yetecek kadar büyüklükte beğendiğin bir evi almaya paran varsa dakika durma bas parayı al derim, bu alımın aynı zamanda ilerki doğabilecek fırsatlarında temelini oluşturacağını düşünmelisin, ilk evini aldın diyelim, sanki zarar mı edeceğim diye düşünmelisin, beğenipde aldığınız ev aynı zamanda sizin olmaya devam edecek ve belki bikaç yıl içinde daha iyisine sahip olabilmek için bu aldığınız evin üzerine sadece ilave birikim yapabileceksiniz, ev fiyatları düşsede çıksada her zaman her an sizin olacak, ikinci eviniz olacaksa diğer alternatif düşünceleri değerlendirebilirsiniz derim ben, saygılar.

birtane buldum sn bullmarket begendimde bayram ama yarın arıycam gormeye gidicem uygun fiyat istiyor.dedigin gibi haklısın.buldugum bu ev olmasa beklerim biraz daha herhalde

Teşekkür Teşekkür 
    60
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    18
    Toplam Teşekkür
    12 Yazısı Teşekkür aldı

Portfyum ytl cınsınde bekliyor biraz daha bekliyorum ev icin bakalım fiyatlarda iniş olcakmı

Teşekkür Teşekkür 
    511
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    118
    Toplam Teşekkür
    74 Yazısı Teşekkür aldı

Medyada İlk Defa Gerçekleri Anlatan Bir Yazı, Buyrun

İlk olarak yurtdışındaki gelişmelere bakmakta fayda var. Konut fiyatları son yıllarda sadece Türkiye`de değil dünyada da büyük yükselişler gösterdi.

Finansal piyasaların lokomotif ülkesi ABD`de, mortgage kredi sistemi ile satılan gayrimenkul karşılığı aracılar, bankalar, sigorta şirketleri fonlar oluşturdu. Bir dolarlık gayrimenkul karşılığı piyasaya 88 dolarlık kâğıt çıkarıldı. Sonunda şişirilen balon hava kaybetmeye ve inmeye başladı. Yumuşak iniş için merkez bankaları seferber olsa da kaydedilen zararların verdiği hasarın ancak uzun bir zaman içerisinde onarılması mümkün görünüyor.

Gayrimenkul pazarının en büyük destekçisi beklentilerdir. Özellikle ABD`de tüketici güveninin son 16 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi ve konut fiyatlarındaki rekor yıllık düşüşün ardından ekonomi ciddi oranda sarsıldı. Beklentilerin kötüye gitmesi arz tarafında yığılmaya ve fiyatları düşürmeye başladı. Çıkarılan borçlanma kâğıtlarının karşılıksız kalması dev bankaları bile zor duruma soktu. Dünyada dolaşan likiditenin emilmesi Türkiye`ye gelen parayı kısıtlayınca, tüm sektörlerde durgunluk yaşanır oldu.

Türkiye`de durum

Türkiye emlak ve dolayısıyla inşaat pazarında da bu durgunluktan büyük ölçüde payını aldı. Türkiye`de sistem farklı olduğu için mortgage krizinin bizi etkilemesi ancak dolaylı yönden gerçekleşti. Piyasaların göstergesi olan döviz, faiz, borsa üçlüsünden ikisi direkt olarak emlak piyasasını etkilemekte. Döviz fiyatları ve faiz oranlarının değişimi fiyat üzerinde etki yaratırken ilginç olarak borsanın da satın alma kararı üzerinde büyük etkiye sahip olduğu görülüyor.

Bir diğer ilginç ilişki faiz ile kurulabilir. Piyasalar iyi olunca faizler düşer fakat emlak fiyatları artar. Faizler yükselirken bu sefer emlak fiyatları düşüş sürecine girer. Nitekim elinde nakit parası olan için zamanlama büyük fırsatlar sunarken kredi ile alma sürecinde belli bir seviye korunur fazla fark yaratmaz. Fırsatlar daha çok konu hakkında az bilgisi ya da hiçbir bilgisi olmayan, ancak sektördeki yüksek kâr marjlarının peşinden koşan girişimciler tarafından yaratılır. Nakit ve kredi problemleri yaşanması ve nakit paraya en çok ihtiyaç duyulduğu zaman zararına satışlar söz konusu olabilir.

Lüks konut hep iyi

Daha işe başlamadan maket üzerinden satış yapacak kadar hareketli inşaat sektöründe şimdi işler durma noktasında. Önceden yapılan satışlar, öngörülemeyen maliyet artışları ile birleşince inşaat firmalarının zararları da beklenmedik bir şekilde arttı. Demir fiyatlarının yüzde 100`e varan oranda yükselmesi ve diğer ana inşaat girdi maliyetlerinde de kur farkı nedeniyle yaşanan fiyat artışları firmaları zorluyor. Şimdi iş yapan müteahhitler işleri tamamlayamama tehlikesi ile karşı karşıyalar. TOKİ`nin kaynak bulabilmek amacıyla konut ve işyeri alana borcunu erken kapatması halinde yüzde 25 indirim yapacağını açıklaması, durumun vahameti hakkında bilgi veriyor.

Bu durumda konutta arz fazlasının yanı sıra halkta gerekli birikimin olmaması da büyük sorun yaratıyor. Durumun son zamanlarda parlak olduğu söylenemez. Sırf aidatı ödensin diye sudan ucuz kiraya verenler ya da bazı siteleri kapıcıların kiralayıp kendi akrabalarını memleketten getirip yerleştirmesi yaşanan gerçekler. Büyük projeler arasında en fazla doluluk oranının yüzde 60 düzeyinde olduğu düşünülürse, durgunluğun son dalgalanma öncesinde zaten var olduğu, ertelenen taleplerin doyduğu söylenebilir.

Yeni değilse, ölü yatırım

Yatırım olarak ev sahibi olanlar son dört yıllık süreç içinde suni olarak ciddi para kazandılar. Satanlar kârlarını realize etti, tutanlar ise halen suni olarak kazanmış görünüyorlar. Ancak şu sıralar gerçek satış aşamasında ya fiyatlar çok büyük oranda düşüyor ya da ilan tahtasında bekliyor. Türkiye`de konut sektöründeki sıkıntının arzda değil, halkın alım gücünde olduğu bilinen bir gerçek. Bu dönüşümden etkilenmeyen ise lüks sınıf konutlar. Ülkemiz ekonomisinin doğası gereği zenginin gitgide zenginleştiği bir ortamda pahalı evlerin her daim talep görmesi normaldir. Ancak çoğunluk açısından zaman, fiyat, ödeme şartları, konutun yeri, faiz oranları ve buna bağlı değişkenler uzun vadede negatif etki yaratabilir.

Faizin orta vadede düşmeyeceğini düşünürsek, yüzde 70`lik bir oran ile kredi vasıtasıyla satılan konutlarda azalma yaşanması kaçınılmaz. Maliyetlerin artması, kâr marjını azaltmayarak satış yapılamayacağını gösteriyor. Bugüne kadar büyük inşaat şirketleri ortam ne olursa olsun bu büyüklükte toplu konutlar yapmamışlardı. Arz fazlası artık yolda giderken insanın gözüne çarpıyor. Hemen hemen bütün göstergeler fiyatların en az 2010 yılına kadar artmayacağını, hatta büyük oranlarda düşüşler yaşanabileceğini gösteriyor. Unutulmaması gerekir ki gayrimenkul eğer yeni değilse, ölü yatırımdır. Ve 2008 yılı bu yatırımı yapmak için doğru zaman değildir.

( Yazı alıntıdır , Kaynak:REFERANS )

14. The Following User Says Thank You to gacırt For This Useful Post:

Teşekkür Teşekkür 
    1.705
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    24.670
    Toplam Teşekkür
    3.069 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı cakartalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya konustugum tum emlakcılar , mutahitler fiyatların 2-3 aya kalmayıp fırlayacaından bahsediyor. Birde 2 senedir piyasayı geziyorum 3 sene once biten binada hala hic daire satılmamış 2006 dan sonra muteahitler satıs yapamamaktan sikayetci. buna ramen agız birligi yapmılmıs gibi sehrin icindeki ve dısındaki ev fiyatları yuksek ve aynı tutuluyor.
    tabi tabi kesin fırlar

emlak piyasası hantaldır... öyle hisse senedi gibi 2 ay sonra hiçbiryere fırlayamaz.... tamamen çaresizlikle söylenmiş yalanlar... düşünün sektörün halini artık... kapısına henüz kilit vurmayan birkaç emlakçı da bu tip spekülasyonlarla ayakta kalmaya çalışıyor...

2006-2008 tepe oluşumuyla geçti emlakta.... henüz yeni düşmeye başladı fiyatlar... uzun bir süre kendine gelemez.. ben şahsen 2000-2003'teki fiyatlara geri dönüş bekliyorum konutta, birkaç yıl içinde...

krizlerin en çok etkilediği sektör emlak-inşaat sektörleridir... ve halen burdaki balon sönmedi... ev alma zamanının henüz gelmediğini düşünüyorum...
    Konu halojen tarafından (17.10.08 Saat 16:17 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yer imleri

Yer imleri