Sonuçlar: imkb yorumlarınızı nasıl alırdınız?

Katılımcı sayısı
38. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 2 no'lu mesajdaki şekli iyi

19 50.00%
  • imkb yorumu mu asla !

2 5.26%
  • daha fazla destek direnç rakamlarına dayalı rakamsal yorumlar

16 42.11%
  • Hiçbiri ( o zaman lütfen özel mesajla isteğiniz tarzı iletin )

2 5.26%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Sayfa 1/153 1231151101 ... SonSon
1825 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: İMKB 100 Yorum Ve Stratejileri

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

Standart İMKB 100 Yorum Ve Stratejileri

İMKB 100 Günlük , Haftalık Yorum ve Stratejileri

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

herkese tekrar merhaba öncelikle forumda bazı teknik sıkıntılar oldu başlangıçta ve sn haguan bunları elinden geldiğince gidermeye çalıştı hafta sonu boyunca kendisine teşekkür ediyorum. Perşembe akşamı yazdığım 1 tam sayfalık yazı kaybolduğu için ise üzgünüm ama yapacak birşey yok nasılsa yazdıklarım kafamda aşağıda sizlere aktaracağım özet olarak neler yazdığımı ve devamında da bu haftaki beklentilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım .

Öncelikle Perşembe seans kapandıktan sonra yazdığım yoruma biraz değineyim. Burada dow da 13675 ve 13500 un destekler olduğunu 13675 altında 13500 e kadar savrulma gelebileceğini ve buna mukabil İMKB de de 56500 ve 55000 seviyelerinin sırasıyla destekler olabileceğini düşündüğümü belirtmiştim. Dow da aynı gece beklenen kırılma sonrası 13500 lere kadar sert (%2.5 lik ) bir düşüş gerçekleşti ancak 56474 seviyesinden Cuma günü açılan İMKB de ise 56500 seviyesi korunması bence piyasanın gücü açısından güzel bir gösterge oldu.

Yine aynı yorumda herkesin zirvede ikili tepe formasyonundan bahsedeceğini ancak bana göre dolar bazında önceki tepe üzerini gördüğümüz için bu ikili tepe formasyonunun %72 si yabancının elinde olan borsa da hangi açıdan bakmak konusunda bizi bir daha düşündürmesi gerektiğini belirtmiştim ki yine belirtiyorum şayet ikili tepe olmuş olsaydı sanırım kimse bu piyasayı 56500 de tutamazdı .

Bir diğer konu ise petrol fiyatları ve euro/dolar paritesinde devam eden hareketti. Yine hisse.net den takip edecekler hatırlayacaklardır. Euro/dolar paritesinde ekim sonuna kadar ciddi bir yükseliş beklediğimi bunun nedeninin Ekim sonunda hesap dönemi sona eren bazı hedge fonların pozisyonları maksimumda kapamak için gerek emtia fiyatlarını gerek pariteyi gerekse borsaları yeni zirvelere taşımasını beklediğimi de Ekim başında belirtmiştim. Bu harekette ( parite ve petrol ) bir bozulma olmadan da borsalarda gerçek anlamda trend bitmiştir demenin benim açımdan imkansız olacağını da yine o yazılarda da perşembe günkü yazımda da belirtmiştim.

Bunlar geriye çekilip baktığımız zaman piyasanın genelinde söyleyebileceklerim. Şimdi bir de haftalık olarak ne olabilir ona bakalım ve haftalık bir strateji vermeye çalışalım.

Öncelikle ISCTR hissesi ( malum endekse etkin hissemiz tabiri caizse tam 7.75 destek seviyesinde kapattı. Bu seviye şayet pazartesiden itibaren altında kapanış yapılmayan bir destek olarak çalışabilirse kabaca piyasanın yeni dip arama çalışması 56500 seviyesinde olacak demek sanırım yanlış olmaz. Neden tek hisse derseniz öteki endekse etkin hisseler şu an zaten tehlikeli sayılabilecek desteklerinin üzerinde ve endeksi kritik seviyeye taşıyacak problem teşkil etmiyorlar da ondan.

Bunun haricinde dow un cuma gunu 13500 seviyesini koruyup üzerinde kapanış yapması orada da ilk etapta 13475 - 13525 arasında yeni bir dip arama çalışmasına en azından bizi götüreceğini gösteriyor. O cephede fazla bozulma olmadığı takdir de de bizim piyasanın gücü bence cuma kendisini gösterdi. Çünkü sanki dow 13475 leri test ederken hacmin iyice durması daha çok " dow dönse de gitsek" havasının piyasada hakim olduğunu bana düşündürttü.

Tabi buraya kadar farkındaysanız ne Irak ne 5 Kasım görüşmesi ne de benzeri birşey söyledim. Çünkü bu konuda piyasada bence fiyatlanan "bir şekilde operasyon olsa dahi bu ABD ile eşgüdüm içerisinde uygulanacak" şeklindeki senaryodur. Bu konuda 5 Kasım'da olumlu birşeyler gelirse de bu piyasaya geçici bir iyimserlik getirebilir diye düşünüyorum.

Haftalık trade aralığı olarak 56500 - 59000 bandı makul bir bant olarak gözükmekte. 56500 altı kapanışlarda 1000 - 1500 puanlık aşağı savrulmalar beraberinde geleceğinden kısa vadeli pozisyonlarım için böyle bir kapanışta pozisyon taşımayı düşünmeyeceğim. Orta ve uzun vadeli pozisyonlarımı ise 55000 altı bir kapanış görünceye kadar taşımayı ve hissemin hedefi geldiyse piyasa ne olursa olsun realize edeceğimi belirtmek isterim .

Hemen şunu da belirteyim malum piyasanın geldiği seviyeler açısından da genel olarak da 2007 sonu ve 2008 başlarının ben İMKB ana trendi açısından son ciddi hareketlerin olacağı oldukça volatil ciddi kar ve zararların beraberinde gelebileceği bir dönem olarak görüyorum. Gerek 2003 de başlayan trendin 5 nci yılını tamamlayacak olması gerekse emtia fiyatlarındaki ralli nin giderek kızışması sona adım adım gittiğimizi bana düşündürtüyor. Ama bu hisse senedi taşınmamalı döviz de ya da tahvil de yatırım yapılmalı anlamında değil . Sadece stratejiniz sağlam olsun yeri gelince stop-loss yapmayı becerebilin ve hissenizde para kazanırken rüyalara dalıp gitmeyin. Neticede eskisi gibi %200 - 300 ler tek tük manipulatif hisse haricinde olmuyor zaten olmaması da doğal o zaman lar gibi %100 enflasyon da yok . Piyasada şimdiye kalan küçük yatırımcı da bence artık küçük filan değil gayet bilinçli yatırımcı olarak kalmış durumda. O yüzden karınızı realize ederken haftalık %2 - %3 karlar bile oldukca ıyı rakamlar bunları unutmayın derım.

Bu yazı biraz uzun oldu umarım sıkılmadınız. İlk yazıyla da birleştiği için böyle oldu umarım bu yazıyı kaybetmessin sn haguan !.

Tekrar hepinize iyi haftalar. Günlük yorumları gün sonunda güncellemeye çalışacağım ancak en geç Sabah 9.30 da site de olmuş olur ve seans dan önce sizlere ulaşmış olur. Bunun harici haftalık yorumları Pazar akşamları güncellenmiş olarak bulacaksınız. Seans içi ayrıca yorum yazmayacağım işlerimin yoğunluğundan dolayı .

Eleştiri ve yorumlarınızı bekliyorum ki beyin fırtınası yapabilelim. Sizlerden ricam mesaj karmaşası olmaması açısından lütfen seans içi konuları ya da data vs. taleplerini başka topiklerde yapmanız . Bu konuda çok topik açmayı da düşünmüyorum. VOB kısmında sevgili Haguan sizlerle oluşturduğu güzel sistemleri paylaşacak bu çok özverili iş için kendisine ben şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım diğer sitelerden farklı ve yararlı bu anlamda olabiliriz. Yoksa kimseye rakip olma gibi bir düşüncemiz olmadı .

Samimi de söyleyeyim ne bu siteden gelecek reklam geliri bizi zengin eder ne de verdiğimiz emeğin karşılığı maddi olarak döner ancak sevgili Haguan ve benim için önemli olan olayın manevi boyutu kendimizi geliştirmek ve mümkünse insanlardan bir teşekkür ya da hayır duası alabilmek bizim için en büyük kazanç olacaktır.

Şimdiden okuduğunuz ve sabrettiğiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.
    Bu forumda yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu görüŞler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

isc nın 7.70 i kırmasıyla 56000 altına bir sarkma geldi. Halen dow un acılmasını beklıyoruz dow future ları 13505 sevıyesınde . Ben 56000 altını daha cok ıkılı tepe formasyonu teyıt olsun dıye grafıksel anlamda stop loss calıstırmak ıcın sarkıttıklarını dusunuyorum kapanısta 56000 uzerı kapanıs olursak belkı de kapanısı gormeden stop loss yapmanın hata oldugunu anlayacagız aksı takdırde 56500 altındakı 1000 - 1500 puana varacak savrulmayı yasamıs olacagız .

1.1910 - 1.1930 dolar kotasyonlar
    16.39 tahvıl
    -47 mılyon pç

dün seans arası gectıgımız bu notta ısc nın 7.70 ı kırmasıyla 56500 altına sarkmadaki 1000 - 1500 puanlık savrulmayı 900 puan olarak 55500 lerde ızlemıs olduk. Kapanısın 56064 sevıyesı olması ıse yukarıdakı yorum anlamında manıdar oldu.

56500 altında kapanıs yapmamız pıyasayı bıraz yatay egılıme soksa da 55000 altına sarkmadan trend de bozulma beklemıyorum. Bunu orta ve uzun vadelı pozısyonlarım ıcın stop loss olarak 55000 sevıyesını belırleyerek haftalık yorumda ıletmıstım.

Dün ABD nin 13500 üzerinde kapatması yine bence manidar bugün orada bir tepki gelebileceğini ve bunun da 13650 lere kadar olabileceğini ve 13500 - 13750 aralıgında onumuzdekı bırkac gunun gececegını dusunuyorum.

Bu baglamda burada da 56500 - 59000 olarak ongordugumuz haftalık trade bandının dısına cıkıldıgı ıcın sımdılık kısa vadelı ya da seanslık pozısyon almayacagım bu bandın ıcıne donup tekrar net kapanıs gorene kadar. Ancak şunu da belirteyim daha çok dünkü hareket ISC deki desteğin kırılmasıyla gelen bir savrulma olduğu için ve hacmin de düşmüş olmasıyla bugün tekrar 56500 üzerine atıp kapanış itibarıyle de orada kalabilirsek sanki bir ayı tuzağı ihtimalini artıracak bir hareket olacaktır.

Tahminimce dün 56000 kırılınca çok kişi ikili tepe oluşuyor diye stop loss yaptı pozisyonlarında ancak yineleyelim maç 90 dakika ve 56000 altı kapanış olmadan da ikili tepe formasyonu çalıştı demek bence yanlış.

56500 - 57600 bugün için makul trade bandı olabilir illaha seans içi birşeyler yapmam lazım diyorsanız.

Herkese iyi seanslar.
    Bu forumda yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır. Bu görüŞler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece bu forumda yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

"seans arası notları "borsacının kahvesi başlıklı kısımda aktarıyorum önemli birşey gördükçe ve vakit yaratabilidikçe .Bu sayfada sadece günlük ve haftalık yorumlar olacaktır tekrar bilgilendireyim karışıklık olmasın.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

Alıntı traderslm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "
    Dün ABD nin 13500 üzerinde kapatması yine bence manidar bugün orada bir tepki gelebileceğini ve bunun da 13650 lere kadar olabileceğini ve 13500 - 13750 aralıgında onumuzdekı bırkac gunun gececegını dusunuyorum.

Bu baglamda burada da 56500 - 59000 olarak ongordugumuz haftalık trade bandının dısına cıkıldıgı ıcın sımdılık kısa vadelı ya da seanslık pozısyon almayacagım bu bandın ıcıne donup tekrar net kapanıs gorene kadar. Ancak şunu da belirteyim daha çok dünkü hareket ISC deki desteğin kırılmasıyla gelen bir savrulma olduğu için ve hacmin de düşmüş olmasıyla bugün tekrar 56500 üzerine atıp kapanış itibarıyle de orada kalabilirsek sanki bir ayı tuzağı ihtimalini artıracak bir hareket olacaktır.
    Tahminimce dün 56000 kırılınca çok kişi ikili tepe oluşuyor diye stop loss yaptı pozisyonlarında ancak yineleyelim maç 90 dakika ve 56000 altı kapanış olmadan da ikili tepe formasyonu çalıştı demek bence yanlış.

56500 - 57600 bugün için makul trade bandı olabilir illaha seans içi birşeyler yapmam lazım diyorsanız.

Herkese iyi seanslar.
    dünkü günlük yorumdan birkaç renklendirme ve alıntı yaptıktan sonra bugünkü yoruma bakalım.

Dün 57600 e atak gelemedi bunda daha çok seans içi yorumlarda da belirttiğim gibi ISCTR nin bir türlü 7.85 seviyesini geçememesinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Bugün yine bu seviye önemli olacak şayet ISCTR de net alıcı olursa ( açılış da 7.90 açması ve 7.85 üzerinde kalabilmesinden bahsediyorum o zaman yukarıda dün verdiğimiz 57600 e kadar olan atak gelebilir diye düşünüyorum.

Bugün günlük strateji olarak şayet açılış abartı yüksek olursa yeni pozisyon almayı düşünmüyorum. Abartı yüksek den kastım 57400 - 57600 seviyeleridir. Aksi takdirde hacimsiz 100 - 200 puanlık artı sonrası geriliyorsak 56500 -700seviyelerinden bir miktar kısa vadeli pozisyon almayı düşünüyorum. Hedef olarak da 57500 -600 bandı satış hedefim olacaktır. Bu pozisyonlar için stop-loss rakamım 56400 altı bir kapanış olacaktır.

Orta ve uzun vadeli pozisyonlarım 55000 altı bir kapanış görünceye kadar benimle ( ya da hisselerim hedefini görene kadar).

Günlük yorum bu kadar herkese bereket ve sağlık dolu bir gün dilerim.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    0
    Toplam Teşekkür
    0 Yazısı Teşekkür aldı

e ozaman yarın verırısın malalrını artık cunku dow coktu resmen 13,300 dow -2,64

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    0
    Toplam Teşekkür
    0 Yazısı Teşekkür aldı

usd/yen dagıldı, 112,50 üzerine cıkmazsa cumaya kadar, 3 yıllık trendi bozdugunu teyit edecek
    bu da yıl sonu hareketi olacak rallinin işler düzelene kadar rafa kaldırılması demek oluyor.
    54400-52650 2 önemli destek.
    may the force be with usd

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

dünkü günlük yorumdan birkaç renklendirme ve alıntı yaptıktan sonra bugünkü yoruma bakalım.

Dün 57600 e atak gelemedi bunda daha çok seans içi yorumlarda da belirttiğim gibi ISCTR nin bir türlü 7.85 seviyesini geçememesinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Bugün yine bu seviye önemli olacak şayet ISCTR de net alıcı olursa ( açılış da 7.90 açması ve 7.85 üzerinde kalabilmesinden bahsediyorum o zaman yukarıda dün verdiğimiz 57600 e kadar olan atak gelebilir diye düşünüyorum.
    Bugün günlük strateji olarak şayet açılış abartı yüksek olursa yeni pozisyon almayı düşünmüyorum. Abartı yüksek den kastım 57400 - 57600 seviyeleridir. Aksi takdirde hacimsiz 100 - 200 puanlık artı sonrası geriliyorsak 56500 -700seviyelerinden bir miktar kısa vadeli pozisyon almayı düşünüyorum. Hedef olarak da 57500 -600 bandı satış hedefim olacaktır. Bu pozisyonlar için stop-loss rakamım 56400 altı bir kapanış olacaktır.
    Orta ve uzun vadeli pozisyonlarım 55000 altı bir kapanış görünceye kadar benimle ( ya da hisselerim hedefini görene kadar).

Günlük yorum bu kadar herkese bereket ve sağlık dolu bir gün dilerim.
    Dün aslında sabah herşey kitabına uygun gidiyordu 57.480 lere kadar bir atak geldi ISC 7.85 in üstündeydi başlangıçta ancak tek uyumsuz olan buna dj future ları idi sabah itibarıyle. Burada seans içi yorumlarda belirttiğim gibi 13550 seviyesine kadar sarkma grafikleri bozmayacaktı ancak bu seviyenin altına gelinmesi bizi de 56400 seviyesinin altına itti.

Bugün için malum piyasaların hali burada birkaç noktaya dikkatinizi çekmek isterim. DJ da en önemli desteklerden biri 13325 seviyesi idi bu seviyenin altında kapatmış olması hareketin ciddi bir düzeltmeye girdiğimizi gösteriyor. O nedenle dikkatli olunmalı. Bu nedenle bugün de 55000 altı kapanış olursa ben orta ve uzun vadeli pozisyonlarımı da taşımayacağımı söylemiştim bu fikrimde de sabitim. Neden derseniz 55000 altındaki destekler sırasıyla 53925 ve 52000 seviyelerinde de ondan . Daha net bir ifadeyle 55000 altındaki kapanışlar bir 3000 puanlık düşüşü de beraberinde getirebilir. Bu nedenle piyasada netleşmeyi görene kadar dışında kalmakta fayda var diye düşünüyorum ama tabiki kapanış 55000 altı olursa akşama.

Yine petrol ve euro/dolar paritesindeki duruma bakarak da şunu söyleyebilirim. Bu borsaların akabinde emtia fiyatlarında da bir düzeltme gelebilir artık trend dönüşü değil ilk etapta düzeltme bu düzeltmenin sonunda yıl sonunda tekrar bir yukarı yıl sonu hareketi gelecek mi onu hep beraber göreceğiz benim tahminim geleceği yönünde ama bunu daha ileriki yorumlarda konuşuruz.

Bir de dolar/yen paritesine değineyim burada önemli olarak gördüğüm seviye 112. 50 seviyesi bu seviye altında şayet günlük kapanış geliyorsa carry trade de de bozulma bu mortgage meselesi üzerine binebilir. Şu an 112.69 seviyerinde 112 ye kadar gün içi sarkma normaldir ama akşama 112. 50 seviyesi altında kapatırsa carry trade lerde çözülme de olabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor.

Bunları panik olun diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama kritik seviyelere yaklaştıkça bunları belirtmekte yarar var diye düşünüyorum.

Sn Bozkurt yukarıda sanırım yorumunuza cevap gelmiştir. Evet 55000 altı kapatırsak akşama piyasada olmayacağım ama tabi yineliyorum. Bunlar benim şahsi stratejilerim ve paylaşımlarım . Herkesin kendi stratejisi olmalı bizim doğrularımız herkesin doğrusu olamaz çünkü herkesin risk alma tarzı farklıdır. Ama benim düşüncelerim bunlar . Açık ve net bir şekilde paylaştığıma inanıyorum.

Herkese iyi seanslar .

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

Dün aslında sabah herşey kitabına uygun gidiyordu 57.480 lere kadar bir atak geldi ISC 7.85 in üstündeydi başlangıçta ancak tek uyumsuz olan buna dj future ları idi sabah itibarıyle. Burada seans içi yorumlarda belirttiğim gibi 13550 seviyesine kadar sarkma grafikleri bozmayacaktı ancak bu seviyenin altına gelinmesi bizi de 56400 seviyesinin altına itti.

Bugün için malum piyasaların hali burada birkaç noktaya dikkatinizi çekmek isterim. DJ da en önemli desteklerden biri 13325 seviyesi idi bu seviyenin altında kapatmış olması hareketin ciddi bir düzeltmeye girdiğimizi gösteriyor. O nedenle dikkatli olunmalı. Bu nedenle bugün de 55000 altı kapanış olursa ben orta ve uzun vadeli pozisyonlarımı da taşımayacağımı söylemiştim bu fikrimde de sabitim. Neden derseniz 55000 altındaki destekler sırasıyla 53925 ve 52000 seviyelerinde de ondan . Daha net bir ifadeyle 55000 altındaki kapanışlar bir 3000 puanlık düşüşü de beraberinde getirebilir. Bu nedenle piyasada netleşmeyi görene kadar dışında kalmakta fayda var diye düşünüyorum ama tabiki kapanış 55000 altı olursa akşama.
    Yine petrol ve euro/dolar paritesindeki duruma bakarak da şunu söyleyebilirim. Bu borsaların akabinde emtia fiyatlarında da bir düzeltme gelebilir artık trend dönüşü değil ilk etapta düzeltme bu düzeltmenin sonunda yıl sonunda tekrar bir yukarı yıl sonu hareketi gelecek mi onu hep beraber göreceğiz benim tahminim geleceği yönünde ama bunu daha ileriki yorumlarda konuşuruz.

Bir de dolar/yen paritesine değineyim burada önemli olarak gördüğüm seviye 112. 50 seviyesi bu seviye altında şayet günlük kapanış geliyorsa carry trade de de bozulma bu mortgage meselesi üzerine binebilir. Şu an 112.69 seviyerinde 112 ye kadar gün içi sarkma normaldir ama akşama 112. 50 seviyesi altında kapatırsa carry trade lerde çözülme de olabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor. Bunları panik olun diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama kritik seviyelere yaklaştıkça bunları belirtmekte yarar var diye düşünüyorum.

Sn Bozkurt yukarıda sanırım yorumunuza cevap gelmiştir. Evet 55000 altı kapatırsak akşama piyasada olmayacağım ama tabi yineliyorum. Bunlar benim şahsi stratejilerim ve paylaşımlarım . Herkesin kendi stratejisi olmalı bizim doğrularımız herkesin doğrusu olamaz çünkü herkesin risk alma tarzı farklıdır. Ama benim düşüncelerim bunlar . Açık ve net bir şekilde paylaştığıma inanıyorum.

Herkese iyi seanslar .
    herkese gunaydın netıcede 55000 altı kapatmadık dj ise dun sert dusus yapmasına ragmen gelen tepki ile 13200 sevıyesınden gecen trend cizgisi uzerinde kapatmayı başardı. O nedenle bugun muhtemel bir tepki günü izlememiz olası. Ancak dün satış yapamayanların bugünkü yukarı hareketi satış fırsatı olarak görmesi de olası o nedenle 56100 seviyesine kadar yaşanılacak her yükseliş henüz bir tepkidir bence ve buna göre hareket edeceğim. Dünkü harekette 54400 seviyesinden yapılan açılış sonrası bu seviyeyi bir daha görmedik şayet sabah düşük açılış olursa 54600 - 800 bandına dogru burada tepki ye satmak için bir miktar seanslık hisse almayı düşünüyorum. Bu hisseler için stop-loss noktam şayet gelirse tabi 54400 altına SARKMA seans içi olacaktır. Satış aralığım ise 55500 - 56100 bandı olacaktır. Şayet yüksek açılıp 55500 aşılmadan satışlar geliyorsa ise hareket etmeyi düşünmüyorum.

55000 altı kapanış olmadığı için orta vadeli pozisyonlarım halen benimle. Euro / dolar paritesinin 1.4719 olmasına rağmen 112.50 seviyeleri civarında dolaşması dolar/ yen in bence olumlu bakalaım dün olduğu gibi bugün de 112.50 seviyesi uzerınde kapanış yapılabilecek mi.

Mutlu seanslar.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

Geçen haftaki haftalık yorumumuzda haftalık 56500 - 59000 bandında bir hareket beklediğimi 56500 altı kapanışlarda kısa vadeli 55000 altı kapanışta da orta ve uzun vadeli pozisyon taşımayacağımı belirtmiştim. Sağolsunlar ne kısa vadelileri ne orta ve uzun vadelileri elimizde bıraktırmadılar haftanın son günü itibarıyle. 56500 altı hareket Dow bozukken gayet normaldi ancak hafta içi yorumlarda belirttiğim gibi 112.50 seviyesinin haftanın son gününe kadar dayanıp dolar / yen paritesinde kırılmasıyla carry trade lerde de satışlar kaçınılmazdı ve Cuma günü 55000 altına bir seans da sarkıp oraya kapatmamızın tek sebebi de bence bu yen in deger kazanmasıydı.

Yeni haftanın başlangıcında bunu asya piyasalarındaki yansımasını %3 leri geçen düşüşler olarak görmekteyiz. Neyse bunları TV lerden de duyarsınız . Gelelim bizi hafta bazında yorumumuza...

Destekler aşağıda sırasıyla 52900 - 52100 ve 51150 seviyesinde. Malum piyasanın 52161 - 50500 aralıgında yaptıgı bır gap ve herkesın gozu orada olacak. Ancak benım ıcın bu hafta ıcın onemlı olan 52900 altı bir günlük kapanış yapılıp yapılmayacağıdır. Şayet bu yapılmazsa bence o gap i insanlar biraz daha beklemek zorunda kalacaklar. Peki bu hafta 52900 altı kapanış görmediğimiz takdirde ne olacaktır derseniz 55100 lere kadar bir tepki ve bu 52900 - 55100 bandında bir dengelenme.

52900 altında kapanısta ise en ıyımser olarak 52100 deki 100 gunluk hareketlı ortalama calısması ya da 51100 ler.

Peki stratejım ne olacak dersenız oncelıkle benım stratejım hareketsız kalıp 55100 uzerı kapanıs yapama kadar ya da piyasanın dengelenip sağlam dip çalışmasını görmeden orta ve uzun vadelı pozısyon almamak olacak. Ancak tepkıye oynarım diyenler için günlük 52900 uzerı kapanıs gordukten sonra 52900 - 55100 bandını kullanmaları mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Bir diğer strateji malum dj ve dolar/yen baglamında savrulmalar geliyor bu cepheyi cok ıyı takıp etmek ve buna gore pozısyonları ayarlamak olabılir. Ama örnek verecek olursa 13200 e kadar seans ıcınde tepkı alan dow un seanın son 1 saatinde 13200 den 13042 ye kadar dusmesı ve burada kapatması bizde kapalı olan piyasada nasıl hareket etme kabiliyeti gösterir bilemiyorsunuz. Bir diğer örnek Cuma Dow biz acılırken 13266 kapatmıs yen 112.50 üzerinde piyasa da 55000 desteğinde seans arası öğle tatilinde yen de gelen kırılma ve iki saatlik tatil süresince yen in 112.50 den 111.10 a kadar düşmesi bu bağlamda cuma en iyi stop loss yapanlar sanırım 53900 - 54000 seviyelerinden yaptılar.

O yüzden ben yine de günlük kapanışlara göre stop loss yapmanın mantıklı olacağını düşünüyorum çünkü malesef bu saat farkından dolayı elden birşey gelmiyor.

Bunun haricinde şimdilik söyleyecek birşeyim yok . Vakit buldukça seans içi yorumlarla ve günlük yorumlarla buluşmak üzere.

Herkese iyi haftalar dilerim.

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

....Peki stratejım ne olacak dersenız oncelıkle benım stratejım hareketsız kalıp 55100 uzerı kapanıs yapama kadar ya da piyasanın dengelenip sağlam dip çalışmasını görmeden orta ve uzun vadelı pozısyon almamak olacak. Ancak tepkıye oynarım diyenler için günlük 52900 uzerı kapanıs gordukten sonra 52900 - 55100 bandını kullanmaları mantıklı olacaktır diye düşünüyorum....

dünkü yorumda da belirttiğim gibi henüz netleşen birşey yok. 52900 e sarkmadan tepki almamız piyasanın nispeten kuvvetli durmasından kaynaklansa da 55100 üzeri kapanış yapılmadan piyasa düzeldi demek için çok erken.

Bu nedenle bugün olası tepki de 54500 - 55100 bandını tepkinin doğasında kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.

Bugün dolar / yen paritesinde 109 ları gördükten sonra 110.34 lerdeyiz bu seviyeler ve DJ future larının artı olması dün 53950 üzerinde kapanan piyasanın 300 - 400 puan artı açılmasını beraberinde getirebilir. Dün seans içi tepkiye alınan malların bu bağlamda 54400 - 55100 bandında realize edilmesi ilk düşüncemdir daha sonra haftalık yorumda da belirttiğim gibi net taban oluşumu ya da 56100 üzeri kapanışı bekleyeceğim.

Herkese mutlu günler

Teşekkür Teşekkür 
    0
    Teşekkür Toplam Teşekkür 
    5
    Toplam Teşekkür
    4 Yazısı Teşekkür aldı

....Peki stratejım ne olacak dersenız oncelıkle benım stratejım hareketsız kalıp 55100 uzerı kapanıs yapama kadar ya da piyasanın dengelenip sağlam dip çalışmasını görmeden orta ve uzun vadelı pozısyon almamak olacak. Ancak tepkıye oynarım diyenler için günlük 52900 uzerı kapanıs gordukten sonra 52900 - 55100 bandını kullanmaları mantıklı olacaktır diye düşünüyorum....

dünkü yorumda da belirttiğim gibi henüz netleşen birşey yok. 52900 e sarkmadan tepki almamız piyasanın nispeten kuvvetli durmasından kaynaklansa da 55100 üzeri kapanış yapılmadan piyasa düzeldi demek için çok erken.

Bu nedenle bugün olası tepki de 54500 - 55100 bandını tepkinin doğasında kabul etmek gerektiğini düşünüyorum.

Bugün dolar / yen paritesinde 109 ları gördükten sonra 110.34 lerdeyiz bu seviyeler ve DJ future larının artı olması dün 53950 üzerinde kapanan piyasanın 300 - 400 puan artı açılmasını beraberinde getirebilir. Dün seans içi tepkiye alınan malların bu bağlamda 54400 - 55100 bandında realize edilmesi ilk düşüncemdir daha sonra haftalık yorumda da belirttiğim gibi net taban oluşumu ya da 56100 üzeri kapanışı bekleyeceğim.
    Herkese mutlu günler
    Demekki dün realizasyon sonrası bugün muhtemel gap li açılış sonrası yeni pozisyon almak için 56100 üzeri bir kapanış görene kadar bekleyeceğim. Ya da bu seviyelerden satış gelmesiyle ilk etapta 55100 ün destek olmasını olmazsa da 53000 lere geri çekilip taban oluşturabilecek miyiz ona bakıp ona göre pozisyon alacağım.

İki gündür seans içi yorumlarda belirttiğim dolar/yen paritesindeki tepki dün itibarıyle gelmiş oldu. 112.30 lara kadar da devam etmesi muhtemel ama bence halen bu da bir TEPKİ 112.50 seviyesi üzerine çıkıp orada kalmadan.

Dediğim gibi bunun bir tepki den çıkması için piyasanın 56100 üzerinde bir kapanış yapması lazım. Bugün çarşamba bu kapanış olursa piyasa beklediğimizden çok kuvvetli ve yıl sonu hareketi yapabilecek demenin ilk sinyali gelebilir. Aksi takdirde bugün göreceğimiz seviye tepki de görebileceğimiz en üst seviyeler olarak da kalabilir.

111,33 dolar/ yen paritesi
    13362 dow futures 0,26% artı dün aksam kapanısına gore.

1,1820-1,1830 dolar kotasyonları sabah ıtıbarıyle

157,800 - 158,300 244 spread eurobond lar...

mutlu seanslar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)