Vob Borsa Forex Ekonomi Altın Dolar Döviz Finans

12 Mart 2013 Salı  

N.Nuri SEVGEN

Profiline Bak

HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL


 Beklentilerden olumlu gelen ABD istihdam verilerinin ve İtalya’nın kredi notunun düşürülmesinin etkisi ile haftaya başlayan piyasalar; haftanın ilk işlem gününde çok durgun, bir seyir içerisindeydiler. Çin’den gelen sanayi üretimi ve perakende satış verilerinin beklentilerden kötü gelmesi ve enflasyonun on ayın zirvesine tırmanması da dün, özellikle açılışlarda, piyasalarda etkili oldu.

            Beklentilerden olumlu geşen istihdam dataları sonrası Dolar’ın değer kazancı, İtalya’nın kredi notunun düşürülmesinin de etkisiyle daha da arttı ve geçen hafta Draghi’nin Euro’ya verdiği moral etkisini tersine çevirdi. Ancak FED’in süresiz olarak sürdürdüğü tahvil alım programını sonlandıracak işsizlik oranı olan %6,5 seviyesine açıklanan istihdam dataları hala çok uzak.

            İçeride ise; bir süredir bankacılık sektörü hisseleri üzerinde baskı oluşturan Rekabet Kurumu’nun kararının belli olmasının etkisi hissedildi. Her ne kadar beklenen cezanın altında kalsa da toplamda 1,2 milyar TL civarında çıkan ceza hiç de az değil.

            Bugünün dışarıda izlenmesi gereken haberi İtalya’da not indirimi sonrası yapılacak olan Hazine ihalesine oluşacak talep ve faiz oranı olacak. Özellikle seçimler sonrasında siyasi belirsizliğin hala sürmesi İtalya’yı Euro Birliği’nin en yumuşak karnı yaparken; ihaleden çıkacak sonuçlar Euro’ya talebin artmasına neden olacaktır. Genel oyun kuralı gereği de Euro’nun değer kazanması Dolar’a değer kaybettirerek borsa ve emtiada yükselişleri tetikleyebileceğinden; İtalya Hazine ihalesi dikkatle izlenmesi gereken bir konusur.

            İçeride ise tartışılacak ana konu; SPK’nın Türkcell’in yönetim kurulundan üç üyeyi görevinden alarak yerine bağımsız üç üye ataması, olacağa benziyor. Türkcell, özellikle İMKB30 spot endeksteki etkisinin yanı sıra VOB’daki vadeli fiyatlaması açısından çok önemli. Zira sopt fiyat oynaklığının yanı sıra, 3 yıldır temettü vermeyen şirketin bir temettü ödeme kararı açıklaması ileriki vadeli İMKB30 sözleşmelerinde büyük oynaklığa neden olabilir. Yapılan hesaplamalara göre Türkcell’in temettü ödememesi durumunda mayıs sonuna kadar verilecek toplam temettü tutarları İMKB30 endekste 2100 puandan fazla düşüşe neden olacak. Bu duruma Türkcell’in yapacağı temettü eklendiğinde, her 1 milyar TL’lik temettü için 2100 puanı geçen bu rakama yaklaşık 200 puan daha eklenecektir. Özellikle ileriki vadeli İMKB30 sözleşmelerinde fiyat belirlenme zorluğuna ve potansiyel fiyat oynaklığına neden olan bu durum Türkcell ile ilgili haberleri önemli kılıyor.

            Diğer yandan Türkcell hisselerinin İMKB30 endeksindeki ağırlığının %5,24 olması Türkcell hisselerinde %1’lik oynamanın 50 puandan fazla İMKB30 endeksinde oynaklığa neden olması da Türkcell haberlerinin önemsenmesi açısından diğer bir etken…

Yazıyı FaceBook'da ki Arkadaşlarına Paylaş

           EK BİLGİ:Fiyat oynaklığı demişken dün çok tartışılan VİX konusuna ufak bir ek bilgi vermek isterim. Zira Volatilite endeksi olan VİX’deki Lehman Brothers’in batışından önceki seviyelere gerilemesi piyasalara düzeltme geleceği şeklinde yorumlara neden oluyor. Aslında VİX; DJ ve Nasdaq için de oluşturulan bir endeks olsa da S&P500 endeksi için ölçüleni piyasalar için takip edilenidir. Chicago Board Options Exchange (CBOE) piyasasında aylık S&P500 endeks opsiyonlarının yıllık bazda oynaklığının ölçülmesini ifade eder. Amacı gelecek 30 günde beklenen volatiliteyi tanımlayabilmektir. Bunu yaparken de opsiyon hesaplama için kullanılan formülde bilinmez olarak volatiliteyi ayrıştırarak girilen fiyatlara göre volatiliteyi ayrıştırarak bir endeks kurgulamaktadır. Çıkan rakama bakılarak standart sapma ölçeğinde yıllık ve aylık piyasa oynaklığı beklentisi ortaya çıkarılır. Kısaca; opsiyon fiyatları yükseldikçe ya da düştükçe VİX etkilenir ve geleceğe dair piyasa oyuncularının beklentilerini yansıtır. İşte bu nedenle bu endekse “korku endeksi” adı verilmektedir.

 

Bugün İzlenecek Datalar :

09:00   –          Almanya, şubat ayı TÜFE

10:00   –          Türkiye, TCMB ocak ayı cari işlemler dengesi

11:30   –          İngiltere, ocak ayı sanayi üretimi

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 imkb30

İMKB30 spot endeks grafiğinde kısa vadeli hareketli ortalamalrın 97500 seviyesi civarında birbirlerini yukarı yönde kesmesi sonrasında bültenlerimde hedef olarak sürekli yazdığım 104000-105000 bandına doğru hamle beklediğim gibi gerçekleşti. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi kısa vadeli yüksek açılı bir kanal içerisinde yükselen endeks Cuma günkü sert yükselişin ardından dün dinlendi.

Teknik olarak daha önce mayıs 2011’de başlayan orta vadeli yükselen trend kanalı alt bandı olan 105000 seviyeleri ciddi ve kuvvetli direnç konumunda olduğundan endeksin bu seviyelerde güç toplaması gerekmektedir. Bunu da ya yatay bir hareketle ya da aşağı doğru bir düzeltme ile gerçekleştirecektir. Yatay bir hareket için endeksin 102500-103500 bandını koruması mümkün olacaktır. Ancak yatay değil de aşağı eğilimli bir düzeltme ve güç toplama sürecine geçilmesi durumunda geri çekilme 100000 seviyesine değin sürebilir. Bunu hep beraber göreceğiz. Ancak teknik görünüm itibariyle şurası net ki; İMKB30 spot endekste yükseliş yönündeki görünümün sonlandığına dair teknik bir sinyal oluşmamıştır ve 100000 seviyesinin altında kalmadıkça da böyle bir sinyal ortaya çıkmayacaktır.

Özetle; İMKB30 spot endeks 105500 civarından geçen orta vadeli yükselen trend direncinin baskısı altında. Bu seviyenin geçilmesi için güç toplama isteği içinde olabilir. Bu durum da endeksin 100000 seviyesine kadar geri çekilmesine neden olabilecek potansiyele sahip olduğundan beklenmeli ve durum netleşince pozisyon yeni alınmalıdır.

 

Euro/Dolar

EURO/DOLAR

Parite son günlerde önemine vurgu yaptığım; 200 günlük hareketli ortalamasında tutunma ve destek yapma çabasını hala sürdürüyor. Geçen hafta Draghi’nin açıklamları sonrasında son 8 haftanın en sert yükselişini yapan parite 200 günlük hareketli ortalama desteği olan 1,3050 seviyesi üzerine çıksa da; ABD istihdam dataları ve İtalya’nın notunun kırılması sonrası bu seviyenin altına geriledi. Teknik olarak çok kritik bir öneme sahip olan 1,3050’nin altında kalınması paritenin 1,28’lere doğru hareket potansityelini artırırken; 1,3050’nin üzeri, hedefi 1,32 yapacaktır.

 

Dolar/TL

Dolar/TL

Dolar/TL bir süredir yazdığım flama formasyonu olasılığı devam etmektedir. Teknik analizde bir yükseliş formasyonu olan bu formasyon Dolar/TL 1,7950’nin altında kalmadıkça potansiyelini koruyacaktır ve bu formasyonın teyid etmesi sonucu 1,85’in hedef haline gelecektir. Bu nedenle Dolar/TL’de 1,7950’nin üzerinde kalınmaya devam etmesi 1,85’e yükseliş olasılığını kuvvetli kılmaktadır.

Yorumlar

Bir Yorum Var “HAYAT PAYLAŞINCA GÜZEL”

  1. bayzoro dedi ki:

    sayın sevgen birsürü arkadaş hergün yorumlar yapıyor ve bende sadece gülerek seyrediyorum.sen eniyisi bana bir yer aç,hergün ben küçük yatırımcıyanaşagımı yukarımı söyleyeyim.(yüce rabbimin izniyle)… selamlar ve saygılar.

Yoruma Cevap Yaz

 
Giriş

VOB

BORSA