Ana Sayfa / ekonomi / Seansiçi Yatırım Stratejisi – 27.09.2011

Seansiçi Yatırım Stratejisi – 27.09.2011

Piyasa Stratejisi
Piyasalar belirsizlik içinde umutları fiyatlandırmaya devam ediyor. Piyasada birçok kurtarma paketinden, çözüm önerilerinden bahsedilirken; Yunanistan’ın kurtarılacağı ve borç krizinin yayılmasına karşı gerekli önlemlerin alınacağı beklentileri, umutların ana kaynağını oluşturuyor. Hatırlanacağı üzere, Yunanistan’ın önceden aldığı kurtarma yardımlarına karşılık, yükümlü olduğu mali hedefleri yerine getirmediği gerekçesiyle, 6. Kredi diliminin ödemesi sıkıntıya girmişti. Geldiğimiz noktada, Yunanistan başbakanı Papandreou “Yunanistan bütün taahhütlerini yerine getirecek” açıklamaları ile günah çıkartırken, yeni kredi diliminin alınacağına ilişkin umutlar gittikçe artmaya başladı. Bugün Merkel ve Papandreou görüşmesi gerçekleşecek. Ardından Cumartesi günü Merkel ve Sarkozy yeniden biraraya gelecek. Haftaya Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası’nın aylık toplantısı gerçekleşecek. Bu toplantıar ve görüşmeler sonuçlanana kadar piyasalardaki risk iştahı canlı kalabilir. Ancak bu görüşmelerden, toplantılardan bir sonuç çıkmazsa, piyasaların siyasilere ve otoritelere tanıdığı sürenin dolmasıyla, beklentileri gerçekleşmeyen piyasalar yeniden satışa dönebilir. 

Avrupa kaynaklı yükseliş hareketi, yurtiçinde de pozitif bir seyir izlenmesini sağlıyor. Yükseliş ağırlıklı olarak  bankacılık kaynaklı olup, genel yayılan bir alımdan söz edemiyoruz. İşlem hacmi de oldukça düşük. İlk seansta İMKB’de %2’lik bir yükseliş kaydedilmesine rağmen, diğer gelişmekte olan ülke borsalarında ortalama %3’e varan yükselişe göre, düşük performans izleniyor. Ancak TCMB’nin toplantı tutanaklarında belirttiği üzere, bir sonraki toplantıyı beklemeden ilave tedbirlerin alınabileceğini açıklaması, olumlu algılamayı devam ettirebilir. 


İMKB Stratejisi 
57.000-57.300 aralığındaki direnç bölgesi aşıldı. 58.000 – 58.400 direnç bölgesinde endeksin zorlanacağını tahmin ediyoruz.   


VOB Stratejisi
70.000 direnç seviyesinin geçilmesinin ardından, endeks 70,500 üzerinde tutunmaya çalışacaktır. 71,000 seviyesini geçmesi durumunda ise 72,000 seviyesine doğru hızlı bir hareket gerçekleşebilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir