Ana Sayfa / ekonomi / Seansiçi Yatırım Stratejisi – 23.09.2011

Seansiçi Yatırım Stratejisi – 23.09.2011

Piyasa Stratejisi
Dün gelişmekte olan ülke para birimlerinde ve borsalarında yaşanan sert değer kayıplarının ardından, bugün Brezilya, Hindistan, Güney Kore, Endonezya gibi gelişmekte olan ülkeler para piyasalara müdahale etmeye başladı. Ancak yapılan müdahalelerin ardından genele yayılan bir iyimserlikten bahsetmek şu an için mümkün değil. Piyasalarda nakde geçme çabası devam ediyor. Sabah saatlerinde ABD vadeli endekslerinde görülen tepki hareketlerinin başarısız kalması satışların devam edeceğini gösteriyor. Bugün için gündemde olan, Yunanistan için iflas senaryolarına ilişkin spekülasyonlar ve Avrupa’daki bankacılık sektörüne ilişkin haber akışı piyasalardaki dalgalanmanın boyutunu belirleyecektir.    

Günlük bültende belirttiğimiz gibi yurtdışında bir likiditasyon gerçekleşiyor. Piyasalar kafalarını kaldırdığı an satışların gelmesi bu eğilimin bugün de devam ettiğini gösteriyor. İMKB ve dövize bakıldığında bizde büyük bir etkiden ve yabancı çıkışından bahsedemiyoruz. Fakat yerliler olası bir yabancı satışına karşılık pozisyon kapatıyorlar. Derinliğin azalmasında en büyük etken olası bir satış dalgasından çekinmek. Biz yabancı satış ordinosu korkusu ile hacimsiz gerilemeye devam edeceğiz. Türkiye’ye sıra gelene kadar hala bir çok gelişmekte olan ülke var. Biz yine onlar kadar satış görmeyeceğiz ama sorun onlardaki satış bir kırılma olarak gerçekleştiği için nerede duracağının belli olmamasıdır. Rusya dün %8,61 düştükten sonra bugün öğlen itibariyle %4’lük kayba ulaştı. Bunun anlamı daha Rusya ile işler bitmedi. Kartlar yeniden toplanıyor ve bu dalgalanma bittiğinde yeniden dağıtılacak. S&P’nin not artırımı yükselişi daha yaşanmadı. Kartlar yeniden dağıtıldığında ve bu dünya düzeni bu şekilde gittiğinde Türkiye’ye giriş yaşanacak. O yüzden tavsiyemiz bir köşede izlemede kalınması, kartlar yeniden dağıtılında ise alıma geçilmesi.


İMKB Stratejisi 

57.500 desteğinin kırılması  durumunda, onarılması zaman alabilir. Olası tepki hareketlerinde 58,000 seviyesini güniçi direnç olarak takip edilecektir.


VOB Stratejisi
Bekledğimiz gibi 70.000 seviyesinin kırılması satışların artmasına neden oldu. Tepki hareketlerinde 70.000-70.400 üzerinde kalınabilirse 72.000 direncine doğru yönelim yaşanabilir.

Bu Da Dikkatini Çekebilir

Asansörlere sıkı takip

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.

Yerli tohumlara 7 yeni çeşit eklendi

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yerli tohum üretme çalışmaları kapsamında geliştirilerek bu yıl tescil edilen 7 yeni tıbbi ve aromatik bitkinin tohumları, çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir